logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

XXIII Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej w Rudnikach

 

 

Konkurs  Plastyki  Obrzędowej

         Święta, zwyczaje  i obrzędy  ludowe towarzyszą nam od stuleci. Są one  świadectwem ciągłości naszych pięknych tradycji i naszej tożsamości, to nasze dziedzictwo, które należy ocalić od zapomnienia.

         Z takim zamysłem przed 23 laty zorganizowaliśmy w Domu Kultury w Rudnikach pierwszy Konkurs Plastyki Obrzędowej , który od 13 lat ma wymiar  imprezy międzynarodowej. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prac plastycznych związanych z  obrzędowością i kultywowanymi  zwyczajami ludowymi w cyklu rocznym. Głównymi celami tego wyjątkowego w skali wojewódzkiej przedsięwzięcia są : promowanie twórczości  artystów ludowych, upowszechnianie tradycji oraz rozbudzanie zainteresowania sztuką ludową wśród dzieci i młodzieży. 

            W tegorocznej edycji konkursuudział wzięło 147 uczestnikówreprezentujących5 województw : opolskie, śląskie, dolnośląskie ,łódzkie i mazowieckie oraz partnerską gminę SoblahovzeSłowacji . Przedstawili oni 165 prac/ w tym 22 prace zbiorowe/ Zgodnie z regulaminem dokonano oceny prac w czternastu regulaminowych kategoriach z podziałem na dorosłych twórców i dzieci. Nagrodami finansowymi , rzeczowymi i książkowymi obdarowano ponad 100 osób. Biorąc pod uwagę zgodność z tradycją i kulturą regionu, staranność i technikę wykonania  oraz  ogólne wrażenie artystyczne  prezentowanych prac przyznano następujące nagrody :

W  kategorii : ZDOBIENIE  JAJ  WIELKANOCNYCH z podziałem na techniki zdobienia :

Metoda rytownicza

I  miejsce – Edeltrauda Krupop - Kamień Śląski /opolskie/ 

II miejsce – Andrea Joszko - Daniec /opolskie/                         

III miejsce – Adriana Joszko – Daniec /opolskie/                               

oraz   wyróżnienia

Grażyna Joszko – Daniec /opolskie/                                

Gertruda Kleman - Opole /opolskie/                                

Gabriela Waliczek – Domecko /opolskie/                        

Stefania Topola – Opole /opolskie/                                 

Sabina Karwat – Jełowa /opolskie/                                 

Iwona Pissarczyk – Biała /opolskie/                                

Metoda batikowa

I miejsce – Wiesława Żytkiewicz – Tułowice /opolskie/   

II miejsce – Halina Jakubowska – Tułowice /opolskie/            

III miejsce - Maria Kieleczawa – Wrocław /dolnośląskie/

     oraz jedno wyróżnienie:

Martyna Droś – Cieciułów /opolskie/                            

     Inne techniki zdobienia

I  miejsce – Anna Kośna – Opole /opolskie/                    

II miejsce – Anna Marcinátowá - Słowacja                      

III miejsce – Wanda Brodna – Praszka /opolskie/           

oraz pięć wyróżnień:

Dominika Pawlaczyk – Strojec /opolskie/                       
Barbara Sterczewska  - Praszka /opolskie/                        

Anna Pluskota – Praszka /opolskie/                                

Teodora Jabłońska – Dalachów /opolskie/                      

Alicja     Preś -  Skomlin / łodzkie/                            

W kategorii :  Zdobienie jaj wielkanocnych -  DZIECI:

Metoda rytownicza:

I miejsce – Teresa Waliczek – Domecko /opolskie/          

II miejsce – Emilia Waliczek – Domecko /opolskie/         

III miejsce – Alicja Maryniak, Kinga Krawczyk – PSP Żytniów

Inne techniki zdobienia:

I miejsce - Laura Kraśna – Skomlin /łódzkie/         

oraz pięć wyróżnień:

Piotr Zając – PSP Żytniów /opolskie/                              

Kl. II PSP Żytniów /opolskie/                                          

Bartosz Matusiak – kl. II PSP Żytniów                                    

Aleksandra Zając – kl. IV PSP Dalachów                       

Katarzyna Knetki – kl. V PSP Dalachów                                 

=====================================================

W kategorii: PALMY  WIELKANOCNE - DOROŚLI

dwa wyróżnienia

Krystyna Hombek – Praszka /opolskie/                                    

Dorota Palewicz – Praszka /opolskie/                              

=====================================================

W kategorii:  PALMY WIELKANOCNE – DZIECI

I miejsce - PSP w Żytniowie /opolskie/                           

II miejsce – Mońka Karina – Zajączki /śląskie/                                   
III miejsce – Izabela Sieradzka – kl. V PSP Dalachów     

oraz dwa wyróżnienia

uczniowie klasy V - PSP Jaworzno                                 

uczniowie klasy VI PSP Cieciułów

(Zuzanna Borecka, Monika Sobańtka, Wojciech Droś, Jakub Komorowski)    

W kategorii  - KOSZYCZKI WIELKANOCNE - DOROŚLI

Wyróżnienie

Daniela Mońka – Zajączki /śląskie/                        

=======================================================

W kategorii :  KOSZYCZKI WIELKANOCNE - DZIECI

     Wyróżnienie:
      kl. III PSP Dalachów – Filia Rudniki                             

    =======================================================

W kategorii :

TRADYCYJNE WIEŃCE  DOŻYNKOWE

I miejsce – Sołectwo Jaworek – Wiesława Grzybowska /opolskie/    

II miejsce – Sołectwo Strojec – Urszula Wróbel /opolskie/       

III miejsce – Sołectwo Faustianka – Witold Kostrzewski /opolskie/                                                                                      

oraz cztery wyróżnienia

Sołectwo Młyny - Mariola Karmańska /opolskie/           

Sołectwo Lachowskie – Zbigniew Brodny /opolskie/                

Sołectwo Chwiły – Bożena Chęcińska /opolskie/                      

Sołectwo Odcinek – Małgorzata Gawłowska /opolskie/           

     W kategorii inne formy artystyczne :

wyróżnienie:

Stowarzyszenie „Kraina Krętej Strugi” Działoszyn /łódzkie             

=======================================================

W kategorii: SZOPKI BOŻONARODZENIOWE - DOROŚLI

I miejsce – Józef Kępiński – Działoszyn /łódzkie/                     

II miejsce – Kazimierz Paluch – Krapkowice /opolskie/            

III miejsce – Norbert Kleman – Opole /opolskie/                      

=======================================================

W kategorii : SZOPKI BOŻONARODZENIOWE - DZIECI

I miejsce – Gabriela Ciepła kl. IV PSP Żytniów                        

II miejsce – Julia Napieraj kl. IV PSP Żytniów                                  

III miejsce – Magdalena Pawelec, Natalia Stępień, Oktawia Kopacz kl. IV PSP Żytniów                                                        

=======================================================

W kategorii:  TRADYCYJNE OZDOBY  CHOINKOWE   - DOROŚLI

I miejsce – Anna Rutkowska – Zajączki /śląskie/                      

cztery wyróżnienia

Danuta Golczyk – Chwiły /opolskie/                                        

Barbara Bzdak – Działoszyn /łódzkie/                                                

Alicja Preś – Skomlin /łódzkie/                                                 

Dominika Pawlaczyk – Strojec / opolskie/                                

=====================================================

W kategorii  OZDOBY  CHOINKOWE - DZIECI

I miejsce -  Kamil Wojdyła – Opole /opolskie/                                   

II miejsce – Klasa V PSP Żytniów        (za choinkę)                          

III miejsce – Klasa III PSP Dalachów / za choinkę/                   

III Miejsce – GOKiS w Skomlinie                                                      

=====================================================

   W kategorii   DZIECI:  MASKI, PRZEBRANIA KOLĘDNICZE,

                                             GWIAZDY KOLĘDNICZE

I miejsce – Jakub Pietruszka – kl. IV b PSP Dalachów

II miejsce Magdalena Matusiak – kl. I GP w Rudnikach 

III miejsce – Wiktoria Surowa, Julia Kiliszek – GP w Rudnikach               

III Miejsce – Klaudia Kałwak kl. II PSP Dalachów                   

oraz trzy wyróżnienia :

- Zuzanna Włóka – PSP Żytniów kl. VI                                             

- Agata Pietruszka – PSP Dalachów kl. II                                 

- Kinga Krawczyk, Wiktoria Pawłowska, Kaja Bienias kl. VI PSP Żytniów                                                                                                  

======================================================

     Dzieci -  KUKŁY” MARZANNY”

I miejsce – Piotr Zając kl. V PSP Żytniów                                

II miejsce – kl. IV PSP Cieciułów                                                       

III miejsce – Alicja Maryniak kl. VI PSP Żytniów                    

wyróżnienie

Anna Owczarek – Żytniów – nauczanie indywidualne GP Rudniki                                                   

=======================================================

     W kategorii  : Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne

DOROŚLI :

dwa równorzędne pierwsze miejsca

I miejsce – Mońka Daniela – Zajączki /za chleb dożynkowy     

I miejsce – Janina Gajda – Dalachów /opolskie/

II miejsce – Małgorzata Gawłowska - Odcinek       /opolskie/

III miejsce – Dorota Palewicz – Praszka /opolskie/

oraz  pięć  wyróżnień:

Beata Wolna -          Odcinek /opolskie/       

Anna Pluskota         - Praszka /opolskie       

Teresa Kuncio - Praszka /opolskie       

Iwona  Morawiak – Porąbki /opolskie/         

Lucyna Kotala – Kałuże / łódzkie/                                                       

W kategorii: Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne DZIECI:

I miejsce – Jan Dolik – kl. VI PSP Dalachów                  

II miejsce – Julia Koj – kl. VI PSP Dalachów                           

III miejsce – Izabela Sieradzka – kl. V PSP Dalachów     

wyróżnienie:

Seweryn Włoch – Odcinek                                              

Aleksandra Gawłowska – PSP Dalachów                       

     Kategoria: TRADYCYJNE  OZDOBY  BIBUŁOWE I PAPIEROWE

     Kwiaty z bibuły i papieru, girlandy , wieńce

I  miejsce – Irena Tobis – Jaworek /opolskie/                  

II miejsce – Teresa Kuncio - Praszka /opolskie/               

III miejsce – Lidia Surlej – Żytniów /opolskie/                          

III miejsce – Krystyna Hombek – Praszka /opolskie/                

oraz pięć wyróżnień:

Joanna Włoch – Odcinek /opolskie/                                          

Iwona Morawiak – Porąbki / opolskie/                                     

Anna Gędziorowska – Praszka /opolskie/                                 

Zofia Janyszek – Praszka /opolskie/                                         

Dorota Palewicz – Praszka /opolskie/                                               

     =======================================================

   KWIATY Z BIBUŁY w kategorii  DZIECI:

I miejsce – Kinga Matusiak PSP Żytniów                                 

II miejsce – Julia Koj kl. VI PSP Dalachów                              

II miejsce – Sandra Morga kl. II PSP Dalachów                       

III miejsca – Zuzanna Sieja kl. IV A PSP Dalachów                           

III miejsce – Julia Mencfel PSP Żytniów                                            

oraz 4 równorzędne wyróżnienia :

- Publiczne Przedszkole Strojec                                                 

- Zuzanna Stajuda kl. II PSP Żytniów                                       

- Julia Piotrowska - Jasienica /mazowieckie/                             

- Jakub Pałyga kl. VI PSP Dalachów  

Nagrody współfinansowane były ze środków UE, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a także ze Starostwa Powiatowego w Oleśnie i Gminy Rudniki.

W uroczystości podsumowania konkursu i otwarcia wystawy oprócz licznie zgromadzonych twórców oraz  dzieci i młodzieży, udział wzięli zaproszeni goście : wójt gminy –Andrzej Pyziak, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnie  – Renata Zielonka-Płaczek, prezes  Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Opolu – Helena  Wojtasik , Kierownik działu WGD OODR w Łosiowie – Renata Wojas, dyrektor BOOS w Rudnikach – Elżbieta Ciszkiewicz i Skarbnik Gminy Rudniki – Beata Wolf_Morawiak. W ludowy klimat imprezy wprowadził zebranych występ zespołu „Rudniczanie”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach.

         Wystawę pokonkursową oglądać można od 18  do 30 września w godzinach pracy Domu Kultury.  Serdecznie zapraszamy!