Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Wymiana doświadczeń w zakresie turystyki


Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu IW INTERREG IIIA Czechy-Polska
oraz ze środków budżetu państwa

Wymiana doświadczeń w zakresie turystyki
pomiędzy gminą Rudniki a mikroregionem Moštěnka

W dniach 24-26 sierpnia 2007 roku w gminie Rudniki przebywała z rewizytą delegacja z mikroregionu Moštěnka. Wizyta była elementem projektu pn. ”Wymiana doświadczeń w zakresie turystyki pomiędzy gmina Rudniki a mikroregionem Moštěnka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu IW INTERREG III A Czechy-Polska oraz środków budżetu państwa.

Pierwszego dnia nasi czescy partnerzy zostali powitani przez Wójta Gminy Rudniki Andrzeja Pyziaka w sali narad Urzędu Gminy Rudniki. Popołudnie natomiast spędziliśmy na rowerach, zwiedzając najciekawsze zakątki naszej gminy. Chcieliśmy pokazać naszym partnerom ścieżkę rowerową oraz te miejsca, którymi możemy się pochwalić tj. zabytki, szkoły, interesujące krajobrazy. Wszystkim uczestnikom rajdu zostały rozdane naklejki z informacją o współfinansowaniu projektu ze środków ERDF.

Na zakończenie rajdu delegacja z mikroregionu Moštěnka zwiedziła Szkołę Podstawową w Dalachowie, po której oprowadził nas Dyrektor Grzegorz Domański. Następnie udaliśmy się na plac obok szkoły, gdzie zorganizowaliśmy ognisko integracyjne i upiekliśmy doskonałe kiełbaski.

Pierwszy dzień wizyty zakończyliśmy kolacją integracyjną. Mieliśmy doskonałą okazję do promowania naszego projektu realizowanego z Czechami, nie tylko naszym mieszkańcom, ale również delegacjom zagranicznym.

Kolejny dzień wizyty rozpoczęliśmy od konferencji, która odbyła się w GOKSiR w Rudnikach. Oprócz naszych przyjaciół z Czech zaproszeni zostali przedstawiciele OSP, Fundacji Górna Prosna, UG w Rudnikach, Domu Kultury, LZS-u, szkół itp., abyśmy mogli porozmawiać nt. przyszłej współpracy oraz możliwości realizacji wspólnych projektów. W czasie konferencji zostało wypracowanych kilka ciekawych pomysłów na przyszłe wspólne działania. Po spotkaniu wszyscy udali się do strażnicy OSP w Rudnikach, aby zobaczyć akcję ratownictwa, obejrzeć sprzęt i wyposażenia jednostki. Następnie grupa udała się do przedsiębiorstwa przetwórstwa mięsa „DASTA” w Janinowie.

Popołudnie delegacja miała możliwość uczestniczenia w w festynie któru odbył się na terenie Centrum Rekreacyjno-Turystyczno-Sportowego przy gimnazjum w Rudnikach. Mieli więc możliwość poznania zwyczajów, kultury oraz kuchni lokalnej naszej gminy. Przygotowaliśmy dla nich wiele ciekawych atrakcji. Nasi partnerzy mieli również możliwość prezentacji swojego mikroregionu na dużym forum. Całe słoneczne popołudnie goście spędzili na festynie, mogąc oglądać: pokazy sztuki rycerskiej, garncarstwa i wytopu żelaza. Odbywały się tam również występy zespołu folklorystycznego Rudniczanki oraz młodzieży i dzieci szkół z terenu gminy Rudniki.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy mszą świętą. Była to doskonała okazja do pokazania naszego dorobku kultury sakralnej. Zapoznaliśmy delegację z historią Rudnik poprzez zwiedzanie wystawy pn. „Rudniki dawniej i dziś”, zorganizowaną w Gimnazjum Publicznym w Rudnikach.

Na zakończenie nasi partnerzy z Czech, krótko uczestniczyli w niedzielnym festynie. Otrzymali materiały promocyjne, które udało nam się wspólnie opracować, a które pozwolą jeszcze lepiej poznać się nawzajem i promować nasze regiony.

Projekt „Wymiana doświadczeń w zakresie turystyki pomiędzy gminą Rudniki a mikroregionem Moštěnka” dał możliwość pozyskania partnera do współpracy nie tylko w dziedzinie turystyki, ale w różnych innych płaszczyznach życia społecznego.

610-lecie 033.jpeg

610-lecie 040.jpeg

610-lecie 048.jpeg

610-lecie 055.jpeg

DSC02601.jpeg

DSCN1095.jpeg

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas