logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

XXII KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ

plakat2013.jpeg KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ

Święta, zwyczaje i obrzędy ludowe towarzyszą nam od stuleci. Są one świadectwem ciągłości pięknych polskich tradycji i naszej tożsamości. To dziedzictwo, które należy ocalić od zapomnienia.

Przedmiotem konkursu organizowanego przez GOKSiR w Rudnikach, nieprzerwanie od 22 lat, jest wykonanie prac plastycznych związanych z obrzędowością i kultywowanymi nadal zwyczajami ludowymi w cyklu rocznym. Głównymi celami tego wyjątkowego w skali wojewódzkiej przedsięwzięcia są: promowanie twórczości artystów ludowych, upowszechnianie tradycji oraz rozbudzanie zainteresowania sztuką ludową wśród dzieci i młodzieży.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 146 uczestników reprezentujących 5 województw: opolskie, śląskie, dolnośląskie, łódzkie oraz kujawsko-pomorskie. Zgodnie z regulaminem, biorąc pod uwagę głównie tradycje ludowe, komisja w składzie: Bogdan Jasiński i Marcelina Mielcarek - etnografowie z Muzeum Wsi Opolskiej, Barbara Mrugała – starszy kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Małgorzata Lukas – instruktor z GOKSiR w Rudnikach odpowiedzialna za przygotowanie konkursu i wystawy, dokonali oceny prac w dziesięciu regulaminowych kategoriach, z podziałem na dorosłych twórców i dzieci. Nagrodami finansowymi, rzeczowymi i książkowymi obdarowano ponad 80 osób. Ufundowane zostały one ze środków Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Oleśnie oraz GOKSiR w Rudnikach. Przedsięwzięcie finansowo wsparł również Bank Spółdzielczy w Zawadzkiem oraz firma REMOST z Olesna.

Główne nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:

- Dominika Kunicka z Gdańska/woj.kujawsko-pomorskie/ - w kategorii zdobienie jaj wielkanocnych

- Halina Jakubowska z Tułowic /woj. opolskie. – za pisanki batikowe

- Anna Kośna z Opola - w kategorii inne techniki zdobienia jaj

- Teresa Waliczek – Domecko / woj. opolskie/ - zdobienie jaj w kategorii dzieci

- Konrad Sas, Tomasz Pakuła, Remigiusz Więdłocha i Filip Napieraj z klasy VI PSP w Żytniowie za najpiękniejszą palmę            
  wielkanocną

W kategorii koszyczków wielkanocnych ze względu na małą ilość prac przyznano trzy równorzędne wyróżnienia dla Anny Rutkowskiej z Zajączek, Koła Plastycznego w Gimnazjum Publicznym w Rudnikach oraz uczniów klasy III PSP w Dalachowie.

W kategorii tradycyjnych koron dożynkowych zwyciężyła Wiesława Grzybowska z Jaworka / gmina Rudniki/

W kategorii szopek bożonarodzeniowych za przepiękne rzeźby otrzymał Józef Kępiński z Działoszyna / woj. łódzkie/ natomiast w kategorii dzieci I miejsce zajęli uczniowie klasy II PSP w Dalachowie filia Rudniki , a II miejsce klasa VI PSP w Cieciułowie.

W kategorii masek kolędniczych nie przyznano I miejsca, natomiast dwoma równorzędnymi drugimi nagrodami uhonorowano Sandrę Zając i Magdę Matusiak z PSP w Żytniowie oraz Koło Plastyczne z GOK we Wręczycy Wielkiej.

Za ozdoby choinkowe w kategorii dzieci nagrodę otrzymała Karolina Kośny z Opola, która wykonała tradycyjne tzw.„światy” z opłatka.

Najładniejszą kukłę „Marzannę” wykonały dzieci z klasy IV PSP w Cieciułowie.

Bezkonkurencyjnie najpiękniejsze zestawy różnorodnych kwiatów z bibuły zaprezentowały Irena Tobis z Jaworka oraz Teresa Kuncio z Praszki.

W kategorii kwiatów z bibuły wśród dzieci I nagrodę przyznano Ewelinie Tkacz z PSP w Żytniowie.

Wśród tradycyjnych wypieków świątecznych królowały kołacze drożdżowe i babka wielkanocna wykonane przez Danielę Mońka z Zajączek i Zofię Jaworek z Rudnik – laureatki pierwszych miejsc. Smakowo nie ustępowały im ciasta i bułeczki upieczone przez Małgosię Gawłowską z Odcinka, Cecylię Szczerbak z Żytniowa czy Lucynę Kotala z Kałuż. Umiejętności pieczenia tradycyjnych ciast świątecznych posiadły także dzieci ze szkół podstawowych w Dalachowie i Żytniowie. Nagrody za wyjątkowo smaczne wypieki otrzymały Izabela Sieradzka, Magdalena Wcisło, Sonia Plewa oraz Justyna Sieradzka.

W uroczystości podsumowania konkursu i otwarcia wystawy oprócz licznie zgromadzonych twórców udział wzięli zaproszeni goście: zastępca Wójta Gminy – Iwona Napieraj, wicestarosta powiatu – Stanisław Belka, sekretarz gminy – Marianna Krzykawiak, dyrektor BOOS – Elżbieta Ciszkiewicz, przewodniczący komisji oceniającej – etnograf Muzeum Wsi Opolskiej – Bogdan Jasiński, Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Opolu – Stefania Topola.

 

Wystawę pokonkursową oglądać można od 19 do 30 września

w godzinach pracy Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy!