logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Gminna Biesiada Wielkanocna

Gminna Biesiada Wielkanocna

            9 kwietnia  w GOKSiR w Rudnikach odbyła się Gminna Biesiada Wielkanocna. Przedstawicielki 13 sołectw z gminy Rudniki przygotowały i zaprezentowały szereg swoich popisowych wielkanocnych potraw i wypieków. Stoły uginały się od smacznych i pięknie udekorowanych smakołyków: jaj, wędlin, sałatek i wypieków świątecznych. Dominowały potrawy tradycyjne, ale pojawiło się również wiele równie wspaniałych, oryginalnych i pięknie udekorowanych  nowości kulinarnych. Niepowtarzalny zapach świąt rozchodził się po sali , a nastrój nadchodzącej Wielkanocy udzielił się wszystkim zaproszonym gościom. Była okazja do skosztowania potraw, wymiany przepisów i pochwał.

            Podczas spotkania odbył się konkurs na „Tradycyjną babkę wielkanocną”. Komisja w składzie : Edward Gładysz- przewodniczący, Elżbieta Oficjalska- etnograf Muzeum Wsi Opolskiej oraz Halina Kanicka – doradca  OODR w Łosiowie biorąc pod uwagę walory smakowe i estetyczne zgłoszonych do konkursu 12 babek  wielkanocnych  przyznała  I miejsce sołectwu Rudniki za najbardziej tradycyjny wypiek świąteczny. Dwie równorzędne II nagrody otrzymały sołectwa Julianpol  i Jaworzno. Trzeciego miejsca nie przyznano , natomiast 9 równorzędnych wyróżnień  odebrały sołectwa: Odcinek, Chwiły, Jaworek, Mostki, Bobrowa, Jelonki, Porąbki, Żytniów, Mostki, Łazy.

Impreza organizowana cyklicznie od wielu lat przez GOKSiR w Rudnikach  cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem .Wśród zaproszonych gości znaleźli się miedzy innymi: Andrzej Pyziak- wójt gminy, Edward Gładysz – Przewodniczący Rady Gminy, Jan Polak – Skarbnik Gminy, Stanisław Belka – Wicestarosta Powiatu Oleskiego,  Halina Kanicka – doradca z OODR w Łosiowie,  Elżbieta Oficjalska i  Beata Wieczorek z Muzeum Wsi Opolskiej oraz twórczyni ludowa Irena Tobis , która zabawnymi monologami i piosenkami ubarwiła spotkanie i zachęciła zebranych do obejrzenia wykonanych przez nią kwiatów prezentowanych na wystawie „Kwiaty polskie”.

            Tegoroczne spotkanie połączone było ze zwiedzaniem Gminnej Izby Tradycji , która po dokonanym remoncie została ponownie otwarta dla zainteresowanych historią i tradycją  naszego regionu. 

Serdecznie zapraszamy w progi naszej izby by  zachwycić się bogactwem i różnorodnością  zgromadzonych  tu eksponatów.