logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Czytanie łączy pokolenia!

Czytanie łączy pokolenia!

25 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach tłumnie pojawili się z rodzicami najmłodsi czytelnicy. Mowa o członkach Klubu Moli Książkowych i uczestnikach warsztatów czytelniczych „Czytam Sobie”.

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie nie było zwykłym podsumowaniem całorocznych zajęć. Dorośli z udziałem dzieci przygotowali bowiem czytelniczą niespodziankę i w popisowym wystąpieniu przeczytali baśń „Czerwony Kapturek” w wierszowanej, humorystycznej wersji Jana Brzechwy.

W roli Narratora wystąpiła Pani dyrektor GOKSiR-u Janina Pawlaczyk, w niektóre role wcielili się  rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach. Rolę Matki czytała Pani Agnieszka Stanek, Gajowym została Urszula Kałwak, Wilkiem Beata Fałat, Babcią bibliotekarz Maria Morawiak. Oliwia Cymer czytała rolę Czerwonego Kapturka, Oliwia Nicota – została Gilem, Daria Kałwak – Derkaczem.

Dzieci uczestniczące w międzypokoleniowym czytaniu należą do Klubu Moli Książkowych i są uczestnikami warsztatów czytelniczych w ramach akcji społecznej „Czytam Sobie”

Nasz Klub powstał we wrześniu ubiegłego roku. W każdą środę w bibliotecznej  Galerii Osobliwości Przyrodniczych gromadziły się dzieci z gminy Rudniki- głównie przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Najważniejszą częścią zajęć było głośne czytanie, głównie baśni, które w tym wieku są dzieciom szczególnie bliskie. Pozostały czas wypełnialiśmy grami i zabawami ruchowymi, zajęciami plastycznymi, tematycznie związanymi z treścią czytanych tekstów. Nasze spotkania cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci, co szczególnie cieszy w czasach, gdy wg statystyk ponad połowa Polaków nie ma w ciągu roku żadnego kontaktu z książką. Przeczytaliśmy w ciągu roku 40 książeczek, mogłam liczyć na dobrą frekwencję i jest w tym ogromna zasługa rodziców, którzy uznali, że zajęcia czytelnicze w bibliotece to dobra forma spędzania wolnego czasu przez ich dzieci.

W lutym tego roku ruszyliśmy z kolejną inicjatywą czytelniczą. Biblioteka włączyła się w akcję społeczną „Czytam Sobie”  i uruchomiliśmy warsztaty czytelnicze dla najmłodszych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w samodzielnym czytaniu. I te zajęcia zyskały natychmiast swoich zwolenników, powstały aż 4 grupy warsztatowe. (Maria Morawiak)

Środowe spotkanie w bibliotece zakończyło się wręczeniem dzieciom przez Panią Dyrektor Janinę Pawlaczyk pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków- książeczek.