logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Savoir-vivre dla najmłodszych

  Savoir-vivre dla najmłodszych!

We wtorkowe przedpołudnie 26 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach odbyły się wakacyjne warsztaty „Dyplomacja dla dzieci. Zasady savoir – vivre´u dla najmłodszych.”

Nie zawiedli młodzi czytelnicy, którzy postanowili zgłębić tajniki dobrych manier i licznie przybyli na spotkanie w bibliotece.

Zajęcia prowadziły konsultantki z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Dzieci, mimo wakacyjnej pory, bardzo aktywnie  uczestniczyły w lekcji etykiety  połączonej z edukacją europejską. Przy okazji tego spotkania przyswoiły sobie też garść informacji o Unii Europejskiej.

Najciekawsza i najatrakcyjniejsza była jednak część warsztatowa zajęć. Najmłodsi uczyli się m.in. właściwego zachowania przy stole, układali odpowiednio sztućce, dowiedzieli się, czego absolutnie przy jedzeniu robić nie wypada. Wspólnie z prowadzącymi omawiali przykłady dobrego i złego zachowania w codziennych sytuacjach, w kinie, autobusie czy w trakcie zabawy. Podczas ożywionej rozmowy połączonej z prezentacją multimedialną dzieci same wskazały najważniejsze zasady dobrego wychowania: zawsze pamiętaj o przywitaniu się, szanuj starszych, pomagaj, nie wyśmiewaj się z innych, bądź punktualny, dziel się tym, co masz i co umiesz. Jedną z najważniejszych reguł savoir- vivre´u prowadzące ujęły w zgrabny wierszyk, który szczególnie  przypadł do gustu młodym uczestnikom warsztatów:

Są trzy czarodziejskie słowa,

każde z nich wszystkich zaczaruje.

Korzystam z nich i mówię wyraźnie:

Proszę, Przepraszam, Dziękuję!

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki, podziękowały za miło spędzony czas i z garścią nowej wiedzy ruszyły do domów, by przy rodzinnym obiedzie zaprezentować nowe umiejętności i podzielić się zdobytą wiedzą.

DSC05141.jpeg DSC05153.jpeg DSC05158.jpeg SDC10191.jpeg SDC10198.jpeg DSC05162.jpeg