logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

III Spotkanie Pszczelarskie w Gminie Rudniki

logo_EFR_woj-op-LEADER_PROW.jpeg

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt pn. "III Spotkanie Pszczelarskie - Rudniki 2014" współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi IV LEADER. Program Rozwoju Obszarów wiejskich 2007-2013.

III Spotkanie Pszczelarskie

            W niedzielę 31 sierpnia w gminie Rudniki (powiat oleski, województwo opolskie) odbyło się III Spotkanie Pszczelarskie połączone z Dożynkami Gminnymi. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielny poranek w Sołeckim Centrum Integracji w Mirowszczyźnie, gdzie miały miejsce wykłady otwarte dla pszczelarzy  prowadzone przez prof. dr hab. Jerzego Wilde z Uniwersytetu Przyrodniczego w Olsztynie.

Tematami konferencji były:

  1. Poprawienie efektywności prowadzenia pasiek amatorskich.
  2. Wpływ warrozy na rozwój innych chorób pszczół.
  3. Higiena pasiek w zapobieganiu chorób pszczół

Tegoroczna konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, udział w niej wzięli głównie pszczelarze z gminy Rudniki, ale także z gminy Praszka, Gorzów Śląski, Krzepice i gminy Kluczbork.

Wśród przybyłych na spotkaniu byli między innymi, Stanisław Belka Wicestarosta Powiatu Oleskiego i Andrzej Pyziak – Wójt Gminy Rudniki.

            Po konferencji nastąpił przemarsz kolorowego, przepięknego korowodu dożynkowego do kościoła parafialnego w Jaworznie, w którym uczestniczyli również pszczelarze by modlitwą podziękować za tegoroczne zbiory.

            Po oficjalnej części uroczystości miały miejsce występy artystyczne dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół podstawowych, a także występ zespołu folklorystycznego „Rudniczanie” i kapeli góralskiej „Jetelinka” z Istebnej.

            Imprezie towarzyszyły również wystawa sprzętu pszczelarskiego – firmy EP Projekt i produktów pszczelich pszczelarzy z Gminy Rudniki - „Maja” Andrzej Krzak z Rudnik, „Gucio” Wacław Sieja z Żytniowa, Marcin Kosowski z Jaworzna.

            Patronat nad imprezą objęły TVP Opole, Radio Zw, Kulisy Powiatu, OOL24.pl, a także pisma branżowe „Pszczelarstwo” i „Pasieka”.

            Kolejne spotkanie pszczelarskie w Gminie Rudniki było okazją do uzupełnienia wiedzy z zakresu gospodarki pasiecznej, a także wymianą doświadczeń miedzy pszczelarzami.