logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Dożynki Gminne w Jaworznie

Dożynki Gminne w Jaworznie

 Dożynki Gminne odbyły się tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia. Tegorocznymi gospodarzami  święta plonów było sołectwo JAWORZNO. O piękny wystrój  miejsca dożynek postarali  się mieszkańcy Jaworzna, którzy posesjami przygotowali zabawne scenki i przystroili ogrodzenia .

 Przepiękny, barwny  korowód przemaszerował do  kościoła parafialnego by tam  podziękować za tegoroczne obfite plony. Mszę dziękczynną odprawił ks. proboszcz Piotr Smugorzewski . Po uroczystości kościelnej rozpoczęła się oficjalna  część uroczystości w Sołeckim  Centrum Integracji  w Jaworznie.

 Starostowie dożynek : Iwona Jachymska i Łukasz  Ciosek – rolnicy ze Słowikowa- przekazali tradycyjny bochen chleba  na ręce Wójta Gminy – Andrzeja Pyziaka,  który wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Edwardem Gładyszem rozdzielił go między uczestników uroczystości.

Z kolei Marszałek Województwa Andrzej Buła wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” byłemu sołtysowi wsi Kużnica panu Romanowi Stasiakowi  oraz pani Leokadii Malinowskiej , która funkcję sołtysa wsi Łazy sprawuje nieprzerwanie ponad 30 lat. Po uroczystych przemówieniach, listach gratulacyjnych  rozpoczęły się występy artystyczne. Wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworznie przygotowani przez swoich nauczycieli. Tradycyjnie zaprezentowały dożynkowe piosenki grupy śpiewacze z Odcinka i Jaworzna   oraz zespół folklorystyczny „Rudniczanie”. Główną atrakcję artystyczną wieczoru stanowił występ  zespołu góralskiego „JETELINKA” z Istebnej, który ze względu na ulewny deszcz  dał wspaniały koncert  w sali Soleckiego Centrum Integracji. Ale kiedy deszcz ustał  radosna zabawa z zespołem przeniosła się na plac przed budynkiem.

 Sporym zainteresowaniem cieszył się też konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną w gminie Rudniki.  Delegacje wieńcowe z niecierpliwością czekały na werdykt komisji . A  wybór nie był łatwy.  Biorąc pod uwagę zgodność z tradycją, ogólny wyraz artystyczny oraz technikę wykonania , z  16  przepięknych  wieńców komisja wybrała do reprezentowania gminy w konkursie wojewódzkim koronę wykonaną przez sołectwo   MŁYNY. Cztery równorzędne drugie  nagrody otrzymały sołectwa Jaworek, Odcinek, Słowików i Faustianka. Pięcioma równorzędnymi trzecimi nagrodami uhonorowano sołectwa : Chwiły, Bobrowa, Jaworzno, Julianpol i Mirowszczyzna, a pozostałe : Cieciułów, Rudniki, Mostki, Żytniów , Dalachów i Porąbki otrzymały wyróżnienia.

Impreza zakończyła się zabawą taneczną  z zespołem Alfa.

Serdecznie podziękowania dla wszystkich współorganizatorów  za pomoc w przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięcia oraz dla wszystkich, którzy  udzielili wsparcia finansowego lub rzeczowego.