Równać Szanse
Twórcą programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a prowadzi go Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Celem Programu Równać Szanse jest wyrównywanie szans młodzieży w wieku 13-19 lat na start w dorosłe życie z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.
Dzięki zdobytym w projekcie umiejętnościom młody człowiek z małej miejscowości nauczy się samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczane przez siebie cele, planować swoją przyszłość, wspólnie z innymi młodymi działać.
Fundacja ogłosiła Konkurs Grantowy na dotację do 7.500,00 zł na projekt minimum 6-miesięczny (trwający od 1 lutego do 31 sierpnia 2015 r.). Konkurs przeznaczony jest dla organizacji pozarządowych, domów kultury, bibliotek gminnych, nieformalnych grup dorosłych z małych miejscowości do 20 000 mieszkańców.
Termin składania wniosków upływa 6 listopada 2014 roku. Informacje o konkursie i dostęp do formularza aplikacyjnego czekają na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl.
Jak skorzystać z programu „Równać szanse”?
17 września br. odbyło się w bibliotece w Rudnikach spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych oraz nieformalnych grup społecznych dotyczące możliwości i zasad pozyskania środków finansowych na działania z młodzieżą.
Przedstawicielki Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu podczas środowego spotkania podkreślały, na co należy zwrócić uwagę podczas pisania wniosku.
Cenne uwagi:
- kwota dofinansowania nie może przekroczyć 7.500 zł,
- projekt musi trwać pełne 6 m-cy i ani 1-go dnia krócej,
- grupa realizująca musi liczyć nie mniej niż 7 osób,
- w projekcie może uczestniczyć młodzież w wieku 13-19 lat,
- młodzież musi być bezpośrednio zaangażowana w działania przez cały okres trwania projektu, a nie być tylko odbiorcą działań,
- na środki trwałe, czy też zakupy materiałów można przeznaczyć nie więcej niż 30% całości dofinansowania,
- projekty muszą być realizowane w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.
W spotkaniu udział wzięło 12 osób. Uczestnicy zadawali różne pytania, na które otrzymali oczywiście wyczerpujące odpowiedzi.
Za zainteresowanie spotkaniem serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, zaś Paniom prowadzącym z Towarzystwa w Opolu składamy podziękowanie za praktyczne uwagi dotyczące programu „Równać szanse”.
Mamy nadzieję, że projekty złożone przez nasze organizacje, znajdą uznanie w komisji oceniającej wnioski. Życzymy powodzenia!