Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

My z niego wszyscy …

W piątek 26.09.br. w Gimnazjum Publicznym w Rudnikach odbędzie się akademia z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

IPN zwracał się do samorządów w całej Polsce o podjęcie inicjatywy upamiętnienia tej rocznicy. W związku z tym wójt zaproponował dyrektorowi gimnazjum zorganizowanie akademii. Gimnazjum podjęło się tego przedsięwzięcia, za co składamy podziękowanie zarówno dla pana dyrektora, jak i wszystkich zaangażowanych w przygotowania.  Na akademię zaproszeni zostali również kombatanci p. Józef Gryga  i Franciszek Jeziorek.

Dla przypomnienia:

27 września mija 75. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. Na terenie okupowanej przez Niemców i Rosjan Polski państwo to wypełniało podstawowe funkcje: działał podziemny rząd i parlament, tajne sądownictwo i oświata. Kierowane było z wolnych krajów sojuszniczych, przez w pełni legalne władze naczelne Rzeczypospolitej: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

IPN podczas tegorocznej rocznicy przypomni o Testamencie Polski Walczącej, czyli o ostatnim przesłaniu Polskiego Państwa Podziemnego. Była to odezwa Rady Jedności Narodowej  z 1 lipca 1945 roku, która – jak podkreśla szef IPN – wciąż jest aktualna.

Rzeczony Testament natomiast przypomina, że demokracja to uznanie i zabezpieczenie równych praw narodów. 

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas