Edukacja ekologiczna
W ramach programu edukacji ekologicznej „Osobliwości przyrodnicze gminy Rudniki” została wytyczona trasa dydaktyczna rowerowa, obejmująca pomniki przyrody, rezerwat „Bukowa Góra” w obrębie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, oraz architektoniczne obiekty zabytkowe. Program ten został zgłoszony do konkursu organizowanego przez WFOŚiGW w Opolu i otrzymał wyróżnienie.
Trasa ma 32 kilometry i wiedzie przez najpiękniejsze zakątki okolicy. Rozpoczyna się w Rudnikach i biegnie głównie traktami polnymi i leśnymi, przez dziewięć miejscowości w gminie. Program utworzenia na terenie gminy trasy rowerowej adresowany jest do wszystkich miłośników wycieczek rowerowych. Jest ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu, którą warto rozpowszechniać. Trasę ścieżki przedstawiono poniżej.
Ze względu na wyjątkowe tereny, czyste i rześkie powietrze, propaguje się w gminie rozwój gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych. Mimo, iż infrastruktura zapewniająca rekreację i wypoczynek sprowadza się do jedynego zbiornika wodnego, o powierzchni 8,0720 ha, gmina stara się własnymi siłami uatrakcyjnić ten teren. W ramach tego zalesiono tereny przy zbiorniku i wykonano plażę dla turystów. Zbiornik wykorzystywany również przez wędkarzy, wpływa na urozmaicenie krajobrazu i wzbogaca środowisko o florę i faunę wodną i przybrzeżną. Oprócz korzyści ekologicznych i społecznych, przynosi także korzyści ekonomiczne. Przewiduje się w tym miejscu zorganizowanie bazy turystycznej.
Kreowanie postaw proekologicznych w świadomości mieszkańców możliwe jest dzięki kampanii informacyjno – promocyjnej, oraz zamieszczaniu artykułów w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Gminy Rudniki”.
W ramach edukacji ekologicznej wykonano 4 tematyczne ulotki:
„Ekologiczne zakupy”’
„Odpady do odzysku, nie do pieca”,
„Selektywna zbiórka „u źródła”,
„ Dioksyny – milczący zabójcy”.
Zadaniem całej akcji jest dotarcie z podstawową informacją, przedstawioną w prosty dla ludzi sposób, aby poprzez to zaprzestali działań nieprzyjaznych dla środowiska. Dystrybucją ulotek zajmują się pracownicy urzędu gminy, sołtysi oraz młodzież szkolną.