logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Festiwal czytania dla najmłodszych

Festiwal  Czytania

            Przez trzy kolejne dni- od 9 do 11 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach odbywał się Festiwal Czytania. Impreza adresowana była do najmłodszych obecnych i przyszłych czytelników. Gościliśmy przedszkolaki w trzech grupach wiekowych. Zajęcia miały charakter warsztatowy, ale spoiwem łączącym  3 festiwalowe dni i jednocześnie motywem przewodnim wszystkich spotkań było głośne czytanie.

            Dzień pierwszy upłynął pod znakiem kosmicznej przygody. Najpierw przeczytaliśmy znaną książeczkę Wiesława Drabika Ufoludek, a potem bez reszty poświęciliśmy się zabawie. Dzieci szybko nauczyły się piosenki o przybyszu z kosmosu, śpiewały i tańczyły, wykonały nawet śmieszne „ufoludkowe” czapeczki. Gdy już sami nieco upodobniliśmy się do gości z innych planet, przyszedł czas na kosmiczne wojaże i poszukiwanie…..gwiazd. Dzieci odnalazły je błyskawicznie i przystąpiły do układania gwiezdnych wzorów, a potem nadały nazwę każdej nowej konstelacji, a były wśród nich „Choinka”, „Morze” a nawet „Ogonek Delfina”. W pozaziemskich  klimatach czuliśmy się dobrze, a nawet odkryliśmy, że w międzyplanetarnych przestrzeniach czas nie tylko biegnie, ale wręcz pędzi i trzeba, niestety, kończyć zabawę. Na pamiątkę kosmicznego spotkania w bibliotece dzieci otrzymały zakładki do książek, a wspólnie spędzone chwile uwieczniliśmy na kilku fotografiach.

            W środę bibliotekę odwiedziła najstarsza grupa przedszkolna. Łącznikiem pomiędzy pierwszym i drugim dniem festiwalowym stał się kolor zielony. Na przedszkolaków czekał bowiem w bibliotece ich dobry znajomy – żółwik Franklin. Po wysłuchaniu zabawnego opowiadania Franklin i noc pod namiotem dzieci postanowiły pomóc sympatycznemu bohaterowi znaleźć sposób na….niespanie. Ochoczo przystąpiły więc do działania. No i rozpoczęła się zabawa -  najpierw ruchowa, ze śpiewem na ustach i w tanecznych rytmach. Okazało się, że to dobry sposób na to, by nie zasnąć, ale po kilkunastu minutach trzeba było  nieco odpocząć. Przedszkolaki nie zamierzały jednak tracić czasu, bo czekało na nich  już nowe wyzwanie. Każdy z nich otrzymał niebagatelne zadanie: namalować pisakami samego siebie na baloniku. Radości, a czasem huku pękniętego balonika, było co niemiara. Powstały za to piękne wizerunki i kolorowe balonikowe „buźki” wypełniły uśmiechem poddasze biblioteki. Nikt się nie nudził, ale ukoronowaniem czytelniczej zabawy i gwoździem programu w tym dniu okazało się być jednak poszukiwanie ukrytego skarbu. Dzieci z łatwością weszły w rolę detektywów i bez reszty poświęciły się poszukiwaniom. Po nitce do kłębka, po literce do hasła – wskazówki…. i słodki skarb odnaleziony!

            W trzecim dniu festiwalu gościliśmy w bibliotece najmłodsze przedszkolaki. Dzieci nie tylko słuchały czytanych utworów, ale czynnie uczestniczyły w inscenizacji wierszy Juliana Tuwima. Razem z Panem Hilarym szukały więc zagubionych okularów i znalazły je w zakamarkach biblioteki. Potem niemało kłopotu miały z wyrwaniem pewnej rzepki, która wyrosła w ogrodzie. Gdy wreszcie udało się to zrobić, słuchając wierszyka Lokomotywa, wyruszyły w podróż po bibliotece. Zabawie nie było końca. Była jeszcze przejażdżka karuzelą i  w  rytm muzyki,  w wesołych nastrojach zakończyliśmy trzydniowy Festiwal Czytania dla najmłodszych. Mam nadzieję, że już za rok uda się powtórzyć przedsięwzięcie i zorganizować kolejną czytelniczą fiestę.