Nowe miesięczne stawki opłat z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące od 01-01-2018 r.

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Pożegnaliśmy Patrona Rudnickiego Gimnazjum – Andrzeja Wajdę

Pożegnaliśmy Patrona Rudnickiego Gimnazjum – Andrzeja Wajdę

(…)

„I przyszedł ten najtrudniejszy dzień - 19 października. Dzień pogrzebu Andrzeja Wajdy. W rudnickim gimnazjum był on dniem wolnym od zajęć dydaktyczno- wychowawczych, bo niemal wszyscy nauczyciele i grupa młodzieży wybrała się do Krakowa, by tam osobiście pożegnać twórcę światowego kina. Do delegacji dołączyli przedstawiciele rady rodziców oraz władze Gminy Rudniki.  W autokarze wiozącym nas na pogrzeb panowała niezwykła cisza. Nawet gimnazjaliści, zawsze skorzy do żartów i śmiechów, zamilkli. Zdawaliśmy sobie sprawę, że za chwilę będziemy uczestniczyli w wydarzeniu niezwykłym, oto pożegnamy człowieka, który kształtował nasze gusta, uczył patriotyzmu, był naszym wzorem. Pod kościół Ojców Dominikanów przybyliśmy około godziny 12. Było już tam sporo ludzi. Tuż obok nas przeszła Grażyna Torbicka, autorka programu” Kocham kino” oraz dziennikarka TVN-u Katarzyna Kolenda- Zaleska. Ta ostatnia przeprowadziła z uczniami krótki wywiad. Pytała między innymi o to, kim dla młodego człowieka jest Andrzej Wajda i czy przyjechaliśmy tu z obowiązku, czy z potrzeby serca. Potem nasz poczet sztandarowy wraz z opiekunem i dyrektorem szkoły, Andrzejem Krzakiem, udał się do bazyliki, by tam pełnić honorową wartę przy urnie reżysera. Mistrza żegnały tłumy. O 14-tej otworzono bramy kościoła i reszta uczniów wraz z opiekunami wzięła udział w mszy świętej, którą celebrował m. in. proboszcz z Rudnik, Krzysztof Błaszkiewicz. Z uwagą wysłuchaliśmy słów Jacka Bromskiego, Wojciecha Pszoniaka i Jerzego Treli, ale szczególnie wzruszyły nas słowa Doroty Segdy. Opowiedziała o Andrzeju Wajdzie tak, jak go zapamiętaliśmy, jako o człowieku pełnym pasji, humoru, kochającym życie i swoją pracę. W uroczystości uczestniczyli dwaj prezydenci: pan Bronisław Komorowski i pan Andrzej Duda, aktorzy: Krystyna Janda, Maja Komorowska, Andrzej Grabowski, Bogusław Linda, Andrzej Seweryn, Anna Dymna, Robert Więckiewicz… Gdy z kościoła Dominikanów wyszedł kondukt żałobny, na czele którego szedł poczet sztandarowy Gimnazjum Publicznego im. Andrzeja Wajdy  z Rudnik, na placu rozległy się głośne oklaski. Tak urnę z prochami reżysera niesioną przez Krystynę Zachwatowicz żegnały tłumy. Dało się też słyszeć liczne głosy: „Dziękujemy za filmy”. Po uroczystej mszy przejechaliśmy na Cmentarz Salwatorski. Tam w zupełnej ciszy położyliśmy wieniec, a poczet sztandarowy po raz ostatni oddał hołd naszemu Patronowi. Złożyliśmy też kondolencje pani Krystynie Zachwatowicz, która prosiła o przekazanie podziękowań wszystkim gimnazjalistom, ich rodzicom oraz władzom Gminy Rudniki.

Następnego dnia po pogrzebie w naszym gimnazjum miało miejsce spotkanie zatytułowane „Wspomnienie o Andrzeju Wajdzie”. Uczniowie zaprezentowali nam fragmenty kilku filmów światowej sławy reżysera oraz zdjęcia z pobytów Państwa Wajdów w Rudnikach. Szkoda, że więcej ich nie będzie.

W piątek rano ze szkolnego korytarza zniknie portret Patrona, szkolna flaga wróci na swoje miejsce, strona internetowa przybierze zwykłe kolory, ale już nic nie będzie takie samo… Odszedł od nas ktoś niezwykły- nasz Przyjaciel i Opiekun- Andrzej Wajda.”

Jest to fragment artykułu pt. Gimnazjaliści z Rudnik żegnają Andrzeja Wajdę … przygotowanego przez nauczycieli z gimnazjum na okoliczność pogrzebu patrona Rudnickiego Gimnazjum.

 

IMG_5991.jpeg IMG_6055.jpeg

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas