Nowe miesięczne stawki opłat z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące od 01-01-2018 r.

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe XXV Spotkanie Muzyków Jazzowych

Na początku grudnia, nieprzerwanie od ćwierćwiecza Rudniki rozbrzmiewają muzyką jazzową. Odbywa się wówczas jedna z ważniejszych imprez organizowanych przez GOKSiR – Spotkania Muzyków Jazzowych. Są one chlubną wizytówką organizatorów i całej gminy Rudniki. Osiągnęły status imprezy międzynarodowej, której towarzyszą obecnie koncerty gigantów polskiego jazzu, artystów z najwyższej półki, takich jak: Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Od pierwszej edycji Spotkań Muzyków Jazzowych, wówczas  jeszcze z dopiskiem „środowisk wiejskich województwa częstochowskiego” minęło właśnie 25 lat. Najpierw był śmiały pomysł i nieco kameralne pierwsze muzykowanie, a potem z małego regionalnego przeglądu  rudnickie jazzowanie przekształciło się w profesjonalną imprezę o bardzo wysokim poziomie artystycznym, która w skali kraju jest nadal ewenementem i zjawiskiem niecodziennym na mapie kulturowej Polski.

3 grudnia podczas  jubileuszowego 25. Spotkania Muzyków Jazzowych w Ośrodku Kultury w Rudnikach, w tym roku po raz pierwszy nazwanych imieniem Edwarda Wcisło -  pomysłodawcy Spotkań, spotkali się miłośnicy jazzu. Na początek w krótkim filmie przypomniano historię imprezy, ludzi, którzy ją tworzyli i gwiazdy, które wystąpiły na scenie rudnickiej placówki. Był również jubileuszowy tort który skosztowało blisko 300 osób obecnych na sali podczas  uroczystego  i wyjątkowego Spotkania.
W tym roku również nie zabrakło gwiazd światowego formatu. Na rozpoczęcie imprezy wspaniały  koncert dał  Zbigniew Namysłowski z zespołem w składzie: Jacek Namysłowski, Sławomir Jaskułke, Andrzej Święs i Grzegorz Grzyb.
Spotkania mają formę konkursu, w którym uczestniczą muzycy zawodowi i amatorzy. W tym roku jurorom najbardziej podobał się występ grupy Sylwia Majchrzak Quintet z Częstochowy. Zespół to wytrawni muzycy, którzy potrafią ze sobą współgrać i świetnie rozumieją się na scenie. Przyznano także dwie równorzędne drugie nagrody dla grup Intergreenational z Zielonej Góry i Małgorzata Jaźwa Projekt z Nysy.  Dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymały  zespoły Ramzes Jazz Group z Rudnik oraz  Why Not Quintet z Częstochowy.  Wyróżnieniami uhonorowano  zespół S8 z Rudnik oraz wieluński zespół Old Traditional Jazz Band .  Przyznano również dwie nagrody indywidualne dla saksofonisty Jacka Walentka i gitarzysty – Wojciecha Zalewskiego.

Na zakończenie imprezy wystąpił częstochowski zespół BlackBird  w składzie : Michał Walczak / gitara/, Michał Rorat /piano/, Paweł Surman / trąbka/, Bartek Bednarek/gitara basowa/, Frank Parker /perkusja/.

Ośrodek Kultury wydał  z okazji jubileuszu folder podsumowujący historię 25 lat przedsięwzięcia. Jest to publikacja o ludziach, bez których nie byłoby Spotkań Muzyków Jazzowych w Rudnikach: pomysłodawcy imprezy Edwardzie Wcisło, wykonawcach, organizatorach, publiczności. I choć zamknąć w ramy kilkunastu stron 25 lat historii nie jest łatwo, jest to namacalny ślad wysiłku i ogromnej pracy wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie. To ich zapał, upór i konsekwencja w działaniu sprawiły, że mamy corocznie  w Rudnikach prawdziwą muzyczną ucztę, a wszyscy ci, którzy przychodzą posłuchać dobrej muzyki, mogą liczyć na wspaniałe doznania artystyczne.

 

 
Zdjęcia dzięki uprzejmości Radia Ziemi Wieluńskiej Fot. Dariusz Straszak oraz Panu Mirosławowi Dedyk

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas