W miesiącu listopadzie 2010 roku Gmina Rudniki zakończyła realizację projektu „Edukacja na wesoło”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Na projekt składały się dwa etapy:
- Międzynarodowa olimpiada lekkoatletyczna w Moštěnce,
- nauka o prehistorii w Rudnikach.
W ramach pierwszego etapu dzieci z Polski i Czech rywalizowały w trzech konkurencjach sportowych: biegu na 60 m, skoku w dal oraz rzucie piłeczką palantową. Z osiemnastu możliwych do zdobycia medali aż 11 padło łupem wychowanków szkół z naszej gminy.
W ramach kolejnego spotkania uczestnicy projektu wspólnie z paleobiologiem Adrianem Kinem prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops” z Łodzi wydobywali perłowe amonity z wyrobiska cegielni w Faustiance. Wzięli również udział w warsztatach malarskich w galerii „W Polu” w Słowikowie, które prowadził artysta malarz Zenon Windak. Te właśnie zajęcia dostarczyły uczniom wielu emocji, dużej dawki wiedzy a także nowych umiejętności.
Dzięki dofinansowaniu w miejscowości Cieciułów powstała „mini ścieżka edukacyjna”. Jej główną atrakcją są rekonstrukcje kilkumetrowych gadów morskich, a także plac zabaw dla najmłodszych. Składa się on z piaskownicy w której ukryto szkielet gada morskiego, tablicy do wykonywania zdjęć pamiątkowych, tablicy do trafiania piłką do celu, gry w „Chłopka” oraz „Przejścia przez rzekę”. Szczegółowe informacje o „Krainie wymarłych gadów morskich” znaleźć można na stronie internetowej www.plezjo.rudniki.pl. Jest to jedna z ciekawszych, edukacyjnych stron dostępnych w sieci dla dzieci i młodzieży. Sprawdzić tam można m.in. poziom wiedzy z okresu czasu prehistorycznego, sprawność w grze PLEZJO, układaniu puzzli oraz poznać niezwykłą legendę o Rudnikach.
W maju 2011 roku wspólnie z czeskim partnerem przeprowadzimy kolejny projekt edukacyjny pn. „Poznajmy świat wokół nas” rozwijający w dzieciach szacunek do otaczającej przyrody i dorobku historycznego naszej gminy.