logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Powrót do przeszłości

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI

 GMINNA IZBA  TRADYCJI

 Po przekroczeniu progu rudnickiej Izby Tradycji można w jednym momencie przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz. Zgromadzone tu eksponaty u niektórych budzą wspomnienia, innych zapoznają z historią naszego regionu, dawnymi rzemiosłami wsi, prezentują wygląd wiejskiej izby. Ekspozycja pokazuje jak szybko teraźniejszość staje się przeszłością.

            W miesiącu marcu zagościła w progach izby duża grupa przedszkolaków z Rudnik, które z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o tym jak mieszkali i żyli ich dziadkowie i pradziadkowie. Z ciekawością oglądały żelazka z „duszą”, pralki ręczne, lampy naftowe, kołyski dla małych dzieci i wiele innych eksponatów.

            Gościliśmy również przedstawicieli Klubu Pasjonatów Wsi Mokrsko, którzy szukali inspiracji i wskazówek jak stworzyć podobne , magiczne miejsce w swojej miejscowości.

            Kilka dni temu mieliśmy niecodzienną wizytę młodzieży z wielu krajów Europy. Uczestnicy projektu realizowanego przez rudnickie Gimnazjum odwiedzili Gminną Izbę Tradycji i odbyli krótką „podróż do przeszłości”.