logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

„Poezja jest wszędzie, poeci są blisko…”

„Poezja jest wszędzie, poeci są blisko…”

            Takim mottem przywitaliśmy uczestników wieczoru poetyckiego, który odbył się 25 kwietnia 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach. Bohaterką spotkania była bowiem Sylwia Kanicka – rudniczanka, autorka tomiku poezji zatytułowanego „Bez twarzy”, który ukazał się w grudniu zeszłego roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Miniatura. Publikacja zyskała pozytywne recenzje, a świadczą o tym choćby słowa ze Wstępu do wydanego zbiorku, które napisał poeta i prozaik Sławomir Majewski.

 „Z poezjami Sylwii Kanickiej jest tak, jak być powinno: to wiersze. (…) Chcę poezji dobrej. Co znaczy dobra, gdzie klucz do słowa? To taka, do której się wraca. Po tygodniu, miesiącu, po latach. Która budzi wspomnienia radosne albo nostalgiczne, zmusza do refleksji powodując, że budzą się obrazy utraconego wczoraj i niejasne przeczucia jutra. O to mi chodzi.
Wiersze Sylwii Kanickiej spełniają moje oczekiwania. A do tego są mądre (…)”.

            Spotkanie w rudnickiej bibliotece było w istocie długą rozmową z autorką, w trakcie której ona sama zaprezentowała wiersze z wydanego tomiku, a także te jeszcze niepublikowane. Czytanie przeplatała opowieścią o początkach swojego pisania, o kulisach wydania pierwszego zbiorku, o rozterkach autora, który do tej pory pisał wyłącznie dla siebie, o obawie – „jak zostanę przyjęta?” – przed ukazaniem się tekstów drukiem.  Na wieczorze poetyckim, który przebiegał w wyjątkowo ciepłej i miłej atmosferze,  wysłuchaliśmy wierszy różnorodnych tematycznie i, co wielokrotnie podkreśla sama Sylwia Kanicka, nieodnoszących się w żaden sposób do jej prywatnego życia. Pisze wprawdzie o emocjach i relacjach międzyludzkich, ale występuje w charakterze obserwatora świata, za cel stawiając sobie wyłącznie rejestrowanie ułamków rzeczywistości.

            Wiersze podobały się przybyłym na spotkanie w bibliotece gościom, stąd życzyli debiutującej poetce kolejnych udanych publikacji.

Zdjęcia wykonał Michał Włoch.