Jubileusz 620-lecia Rudnik
Dwudniowe obchody 620-lecia rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Gminy Rudniki w dniu 12 sierpnia 2017 r. o godz. 16.00. Był to czas kiedy radni, sołtysi oraz wszyscy zaproszeni goście zebrali się na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rudnikach. Sesję prowadził Przewodniczący Rady Gminy Edward Gładysz. Słowo wprowadzenia wygłosił wójt Andrzej Pyziak, który w krótkim wystąpieniu dokonał porównania sytuacji gminy w roku 1997, kiedy to odbył się pierwszy jubileusz Rudnik 600- lecia i obecnej sytuacji gminy w roku 2017. Swoje wystąpienie wójt zakończył cytatem: „Każde miejsce opowiada swoją historię” i taką historię Rudniki również piszą na kartach dziejów. Krótką opowieść o Rudnikach przedstawił w ramach referatu historycznego ks. proboszcz i jednocześnie Honorowy Obywatel Gminy Rudniki Krzysztof Błaszkiewicz. W swoim wystąpieniu ksiądz Krzysztof opowiedział historię zarówno kościoła parafialnego, jak również zaznaczył dzieje dawnych właścicieli Rudnik oraz wypunktował najciekawsze przedsięwzięcia, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich 20 lat w Rudnikach.
Scenariusz sesji przewidywał również podjęcie dwóch uchwał dotyczących przyjęcia w grono Honorowych Obywateli Gminy Rudniki starosty partnerskiej gminy Soblahov ze Słowacji – Miroslava Duraciego oraz pani burmistrz partnerskiej gminy Solleftea ze Szwecji – Elisabet Lassen. Od 12 sierpnia br. grono Honorowych Obywateli Gminy Rudniki liczy 3 osoby.
Ważnym punktem posiedzenia było wręczenie trzech nagród Marszałka Województwa Opolskiego. Odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Opolskiego” wręczył Wicemarszałek Stanisław Rakoczy dla: Ewy Wączek – przedsiębiorcy, właścicielki restauracji „Złota Kaczka” i „Zapiecek” za jej działania społeczne i podejmowanie działań na rzecz osób samotnych i zależnych, Zdzisławy Pawlaczyk – sołtysa wsi Jaworzno również za działalność społeczną oraz trzecie odznaczenie dla Jednostki OSP Bobrowa za organizację Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie oraz inne przedsięwzięcia promocyjne i społeczne na rzecz lokalnego środowiska.
Uroczysta sesja była również doskonałą okazją do podziękowania wielu osobom za podejmowanie działań na rzecz rozwoju Gminy Rudniki. Wśród grona wyróżnionych znaleźli się:
- Grzegorz Pucka – uhonorowany za zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne Gminy Rudniki, za ogromne zaangażowanie i wkład pracy w opracowanie i wydanie książek dokumentujących historię lokalną miejscowości i parafii Żytniów;
- Bronisław Walacik – za ogromny wkład pracy włożony w opracowanie i wydanie książek dokumentujących historię lokalną miejscowości i parafii Żytniów;
- ks. Krzysztof Błaszkiewicz - za zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne Gminy Rudniki, za wsparcie strażackiej działalności społecznej oraz dokumentowanie historii lokalnej;
- Antoni Korzekwa – za zaangażowanie się w działalność wolontariacką na rzecz osób walczących z chorobą nowotworową i niesienie im bezinteresownej pomocy;
- Jan Stasiak – za wieloletnią służbę na rzecz jednostek OSP na terenie gminy;
- Dominika Napieraj – za godne reprezentowanie naszej gminy w krajowych i międzynarodowych konkursach biegowych;
- Henryk Pakuła – za podejmowanie inicjatyw sportowych i wieloletnią pracę na rzecz Ludowego Zespołu Sportowego w Bugaju.
Następnym punktem były wystąpienia zaproszonych gości, którzy gratulowali dokonań, jak również życzyli kolejnych jubileuszy i sukcesów, a byli to:
- Stanisław Rakoczy – Wicemarszałek Województwa Opolskiego,
- Stanisław Belka – Starosta Powiatu Oleskiego,
- Artur Tomala – Burmistrz Miasta i Gminy Gorzów Śląski,
- Marek Kucharczyk – przedstawiciel PSP w Oleśnie,
- Jerzy Kierat – Komendant Komisariatu Policji w Praszce,
- Marian Hudec – Starosta partnerskiej gminy Soblahov ze Słowacji,
- Herbet König przedstawiciel delegacji z partnerskiej gminy Feilitzsch z Niemiec.
Na koniec wszyscy skosztowali jubileuszowego tortu. Całości dopełnił krótki koncert muzyczny w wykonaniu Wojciecha Poprawy i jego Przyjaciół.
Trzeba wspomnieć, że pierwszy dzień jubileuszowy był również dniem sportowym. Działo się więc na Orliku i na boisku LZS-u.
Chapeau bas dla przybyłych zawodników, kibiców i wszystkich zaangażowanych w organizację tego wydarzenia! To były wspaniałe zawody i ogromne święto sportu zorganizowane w ramach 620-lecia Rudnik. W pamięci na długo pozostanie wspomnienie o 12h godzinach sportowych zmagań, 186 sportowcach, 57 speed-ball’owych pojedynkach, 36 piłkarskich meczach oraz 87 trafionych bramach.
Sobotnie zmagania rozpoczęły się Turniejem Speed-ball organizowanym z okazji obchodów 620-lecia Rudnik. Po rozegraniu 33 pojedynków wyłoniliśmy najlepszych w poszczególnych kategoriach:
dziewczęta SP
1. Kinga Matusiak
2. Amelia Chyla
3. Emilia Jurczyk
chłopcy SP
1. Bartosz Matusiak
2. Jakub Dwornik
3. Piotr Dwornik
kobiety OPEN
1. Magda Matusiak
2. Aleksandra Materak
3. Kinga Matusiak
mężczyźni OPEN
1. Patryk Ignasiak
2. Jakub Jachymski
3. Jan Włóka
Po zakończeniu swoich pojedynków zawodnicy mieli okazję porozmawiać, poćwiczyć elementy z najlepszymi speed-ball'istami w Polsce, gdyż w związku z obchodami 620-lecia reprezentacji Polski i medaliści mistrzostw świata zjechali się właśnie do Rudnik.
Już o 19:15 ruszyły pierwsze pojedynki fazy grupowej III Nocnego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Rudniki pod Honorowym Patronatem OZPN. Równocześnie na boisku wielofuncyjnym odbywały się pojedynki meczowe Speed-ball Night Cup – Rudniki 2017, pierwszego nocnego turnieju speed-ball zorganizowanego w Polsce.
Po blisko dwóch godzinach zmagań zgodnie z harmonogramem o 21:00 odbyło się uroczyste otwarcie nocnych rozgrywek. Już na samym początku tuż po powitaniu gości zaproszonych: przedstawicieli władz samorządowych, OZPN, TVP3 Opole, zawodników, partnerów i sponsorów wydarzenia, drużyny spotkała miła niespodzianka. Dzięki Patronowi naszego wydarzenia każda z drużyn na rozpoczęcie turnieju otrzymała piłkę i pamiątkowy proporczyk, którego wręczenia dokonał p.Alfred Nowak przedstawiciel Opolskiego Związku Piłki Nożnej Po oficjalnym otwarciu dokonanym przez Wójta Gminy Rudniki p.Andrzeja Pyziaka nie pozostało nic innego jak wrócić do rozgrywek i czekać z niecierpliwością na wyłonienie zwycięskiej drużyny nocnych zmagań.
Około 01:00 w nocy udało się z pośród 18 najlepszych Polskich speed-ballistów wyłonić zwycięzców.
W kategorii kobiet triumfowały:
1. Gabriella Lopez
2. Martyna Dudek
3. Magda Matusiak
W kategorii męskiej:
1. Rafał Druzgała
2. Przemek Wolan
3. Zbyszek Bizoń
Turniej na pewno jest początkiem serii nocnego speed-ball’owego grania, gdyż zawodnicy mimo zmęczenia, bardzo zadowoleni czekają na kolejne turnieje organizowane w Rudnikach
Około 3:30 nad ranem po rozegranych 36 pojedynkach, wielu widowiskowych akcjach, pięknych bramkach i interwencjach bramkarzy wyłoniliśmy mistrzów III Nocnego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Rudniki pod Honorowym Patronatem OZPN.
Klasyfikacja końcowa:
- Wymiatacze
- Lachowskie
- Piłka Nożna Spać Nie Można Wrocław
- Wychylone Żubry Dobrodzień
- Jeszcze Się Zastanawiamy Strojec
- FC Węgiel Żytniów
- LZS Leicester Praszka
- Kanonierzy Rudniki
9-12: Old Boys Rudniki, TVP Opole, Orły Cieciułów, Agro Team
13-16: Kasztany, Strażacy, Wilki Alfa Gana, FC Dallas
Dodatkowo zostali uhonorowani
Patryk Tronina (Wymiatacze), bezapelacyjnie najlepszy bramkarz turnieju, który tylko raz wyciągał piłkę ze swojej siatki.
Tomasz Dorota (Jeszcze się zastanawiamy), najlepszy i najskuteczniejszy zawodnik turnieju. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez OZPN, których wręczenia dokonała z-ca wójta Gminy Rudniki p.Iwona Napieraj.
Relacja TVP3 Opole:
http://opole.tvp.pl/33589676/nocny-turniej-pilki-noznej-na-620lecie-rudnik
Galeria zdjęć z sobotnich turniejów speed-ball dostępna na:
https://www.facebook.com/SpeedballRudniki/
Drugi dzień obchodów 620-lecia Rudnik rozpoczął się dokładnie w południe uroczystą mszą św. w parafialnym kościele, w trakcie której proboszcz ks. Krzysztof Błaszkiewicz w pięknym kazaniu przybliżył zgromadzonym mieszkańcom i przybyłym gościom bogatą historię parafii Rudniki od początku jej powstania. Podniosły ton pieśni i niecodzienny nastrój podkreślały odświętny charakter tego dnia.
Dalsza część obchodów jubileuszu odbywała się przy plenerowej scenie w Rudnikach. W godzinach popołudniowych oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Wójt. Na jego ręce życzenia, gratulacje i podziękowania za zaproszenie oraz wieloletnią współpracę złożyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin z Wierzbinka i regionu Moštenka w Czechach.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Najpierw przed zgromadzoną widownią zaprezentowała się młodzież gimnazjalna, w wykonaniu której usłyszeliśmy piękne pieśni i wiersze o naszej miejscowości napisane przez Bogdana Szyszkę. Potem na scenie pojawili się harcerze ze szczepu Barwne Iskry, którzy bawili publiczność piosenkami turystycznymi i harcerskimi. Wspaniały koncert dała także Orkiestra Dęta z Żytniowa z gościnnym udziałem muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek. Dodatkową atrakcją okazał się też występ muzykujących dzieci z naszej gminy, które uczęszczają na zajęcia prowadzone przez kapelmistrza młodzieżowej orkiestry - Bogdana Krzaka.
Kolejnym punktem programu była „ Giełda talentów”, w ramach której w wokalnym popisie zaprezentowały się uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworznie – Aleksandra Smyrd i Magdalena Mirowska oraz gimnazjalistka Katarzyna Wilk. Po występach dzieci i młodzieży, które publiczność nagrodziła dużymi brawami, na scenie pojawił się zespół Rudniczanie. Zrobiło się barwnie, żywiołowo i skoczne ludowe piosenki popłynęły do zgromadzonej widowni. Publiczność podchwyciła dobrze znane melodie i długo jeszcze biesiadowała z zespołem.
Występy artystyczne nie były jedyną atrakcją przygotowaną przez organizatorów na niedzielne popołudnie. Dzieci długo stały w kolejce, by wziąć udział w warsztatach garncarskich i z pomocą Justyny Wolnej z Byczyny wykonać gliniane wazoniki albo garnuszki. Nie mniej zainteresowanych uczyło się malowania na tkaninach pod kierunkiem pani Ewy Kruszyny związanej zawodowo z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. Robienia kwiatów z bibuły uczyła Lidia Surlej, a warsztaty rzeźbiarskie dla zainteresowanych prowadził Wacław Zabłocki. Sprzedażą ciasta i innych przysmaków zajmowali się harcerze, dla najmłodszych zaś przygotowano dmuchane place zabaw, zjeżdżalnie, trampoliny oraz stoiska z zabawkami i balonikami.
Wydarzeniu towarzyszyły wystawy fotografii. Pod namiotami można było obejrzeć „Wspomnienia o dawnych Rudnikach” przygotowane przez Małgorzatę Lukas , a w bibliotece zdjęcia pejzaży wykonane przez miejscowego młodego artystę fotografa Michała Włocha. Dla zwiedzających dzień otwarty zorganizowano także w Gminnej Izbie Tradycji.
Nikt nie mógł się tego dnia nudzić. O godzinie 21.00 zmienił się jednak klimat muzyczny całej imprezy . Na scenie plenerowej zapanowało reggae i ska, bo pojawiła się na niej gwiazda wieczoru - zespół „Cała Grupa Barwinków”. Radosne rytmy i energetyczna muzyka porwały do zabawy młodych i starszych. Plac przed sceną zapełnił się tańczącymi. Występ zespołu z Kłobucka należał do bardzo udanych, nic więc dziwnego, że publiczność domagała się kolejnych bisów.
Świętowanie wspaniałego jubileuszu trwało do późnych godzin nocnych i z pewnością długo jeszcze zachowa się w pamięci jego uczestników.
Skończyliśmy świętowanie, pozostaną wspaniałe wspomnienia i wrażenia. Wszystko udało się zgodnie z planem, pogoda również nam dopisała. Przyszedł wiec czas na podziękowania, bo w organizację Jubileuszu zaangażowany był sztab ludzi. Składamy serdeczne podziękowanie za wszelką pomoc w organizacji Jubileuszu 620-lecia Rudnik. Bez Was Kochani z pewnością nie udało by się tak sprawnie przeprowadzić obchodów jubileuszowych.
Dziękujemy również widzom, gościom, kibicom sportowym i wszystkim uczestnikom za liczny udział we wszelkich przedsięwzięciach jubileuszowych.
Dziękujemy!!!!