Nowe miesięczne stawki opłat z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące od 01-01-2018 r.

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Jubileusz Euroregionu Pradziad

Jubileusz Euroregionu Pradziad

W Prószkowie pod Opolem 10 października 2017 r. członkowie Euroregionu Pradziad świętowali 20-lecie jego działalności.

Umowę o utworzeniu Euroregionu podpisano 2 lipca 1997 roku, ale rozmowy o potrzebie zawiązania takiej inicjatywy toczyły się od początku lat dziewięćdziesiątych.

Obecnie Pradziad (nazwa pochodzi od najwyższego szczytu górskiego w okolicy – Pradada – wysokość 1491 m npm) zrzesza 45 członków po stronie polskiej (40 gmin i 5 powiatów) oraz 70 po stronie czeskiej (miasta i gminy z powiatów Bruntal i Jesienik). Obejmuje swoim zasięgiem około 800 tysięcy mieszkańców – 670 tys. po stronie polskiej i 125 tys. po stronie czeskiej.

Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad jest Radosław Roszkowski starosta Powiatu Prudnickiego.

Radosław Roszkowski podczas uroczystości mówił też, że właśnie zacieśnianie kontaktów z partnerem czeskim oraz realizacja projektów ze sfery kultury, sportu, rozwoju gospodarczego i turystyki legła u podstaw zawiązania porozumienia. Uczono się sięgania po fundusze zewnętrzne. Obecnie w Funduszu Mikroprojektów na lata 2014-2020 przeznaczono dla Pradziada 8,2 mln euro. Po obu stronach granicy przygotowano na ich wykorzystanie 700 projektów.

W trakcie uroczystego spotkania w Prószkowie Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa uhonorował odznakami „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” osiem osób związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Euroregionu.

W uroczystości uczestniczył również wójt Gminy Rudniki Andrzej Pyziak, który został uhonorowany Srebrnym Medalem Euroregionu Pradziad oraz otrzymał Nagrodę „Od pomysłu do współpracy” za szczególne zasługi Gminy Rudniki dla rozwoju polsko-czeskiego współdziałania oraz tworzenia kumulatywnej platformy dla rozwoju pogranicza i promocji Funduszu Mikroprojektów.

Gmina Rudniki zrealizowała kilkanaście projektów polsko-czeskich na łączną kwotę ok. 1 mln zł.

DSC06619.jpeg DSC06615.jpeg

 

 

 

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas