Szanowni Mieszkańcy
Szanowni Mieszkańcy!
W związku z zakończeniem pracy na stanowisku wójta gminy Rudniki chciałbym podziękować Wam za wiele lat wspólnej pracy (1990-2018). Nie jest łatwo podsumować moje wieloletnie działania na rzecz gminy.
Kiedy w 1990 roku zostałem wybrany na wójta tej gminy, infrastruktura techniczna albo była w bardzo złym stanie, albo jej nie było. Większość dróg gminnych w owym czasie to drogi gruntowe. Miałem wizję rozwoju gminy. Przez te wszystkie lata sukcesywnie wodociągowaliśmy całą gminę, budowaliśmy drogi, kanalizację oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Najpilniejszym problemem do rozwiązania był brak wody w lokalnych studniach, budowa wodociągu stała się koniecznością i to osiągnęliśmy w bardzo krótkim czasie ok. 6 lat. Było to możliwe poprzez organizowanie Społecznych Komitetów Budowy i ogromny entuzjazm społeczny. Miejscowości o zwartej zabudowie skanalizowaliśmy, a w wielu mniejszych wsiach wybudowanych zostało ok. 300 przydomowych oczyszczalni ścieków.
W 1997 roku prowadzenie i utrzymanie oświaty przekazano gminom. Baza oświatowa była w bardzo złym stanie. Sukcesywnie remontowaliśmy szkoły i budowaliśmy sale gimnastyczne w Rudnikach i Dalachowie. Oświata od początku stawiała przede mną ogromne wyzwania. Dwie reformy oświaty w 1999 i 2017 roku pociągały za sobą nie tylko znaczne wydatki finansowe, ale i napięcia społeczne związane w pierwszym przypadku z tworzeniem gimnazjum, a w drugim z likwidacją tej szkoły. Dodać należy, że wydatki na oświatę stanowią od 30% do 50% ogólnych wydatków budżetowych czyli znaczącą część budżetu gminy. Dzięki pozyskiwaniu dodatkowych środków pozabudżetowych zawsze radziliśmy sobie dobrze z tym problemem.
Środki m.in. z Unii Europejskiej dały nowe możliwości. Dzięki ich pozyskaniu odnowiliśmy właściwie wszystkie remizy strażackie, wyposażyliśmy wszystkie jednostki OSP w samochody pożarnicze, zagospodarowaliśmy pięknie tereny wokół tych obiektów i otworzyliśmy się na Europę. Wybudowaliśmy świetną infrastrukturę sportową poprzez kompleks boisk Orlik w Rudnikach (w tym lodowisko), boiska trawiaste dla LZS-ów wraz z szatniami oraz boiska wielofunkcyjne w Dalachowie, Cieciułowie i Jaworznie. Na terenie gminy zabudowaliśmy asfaltem ponad 75 km dróg. Nie mamy się czego wstydzić, wręcz przeciwnie możemy chodzić z wysoko podniesioną głową.
Moje działania ukierunkowane były zawsze na to, aby gmina Rudniki wyróżniała się na tle innych gmin. Już w 2000 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie TVP „Nasza Gmina - Nasz Człowiek na Urzędzie” i w tym turnieju znaleźliśmy się wśród 10 najlepszych samorządów wiejskich w Polsce.
Nasze sukcesy zostały również docenione przez wiele instytucji w kraju m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska za budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, Urząd Marszałkowski w Opolu za liderowanie w pozyskiwaniu środków z UE, Ministerstwo Rolnictwa (FAPA) za najlepszy projekt w ramach infrastruktury społecznej i wiele innych.
Małe Rudniki zostały dostrzeżone nawet w Komisji Europejskiej w Brukseli, skąd otrzymaliśmy dwie prestiżowe nagrody za działania proeuropejskie tj. Dyplom Europejski i Honorową Flagę Rady Europy.
Te właśnie dwa wyróżnienia o randze europejskiej otrzymaliśmy dzięki wspaniałej współpracy z naszymi gminami partnerskimi tj. Mikroregionem Mostenka (Czechy), Obec Soblahov (Słowacja), Gminą Feilitzsch (Niemcy) oraz Gminą Solleftea (Szwecja). Ta współpraca zawsze miała na celu rozwój kontaktów międzynarodowych, organizację wspólnych szkoleń oraz wymianę doświadczeń w zakresie edukacji, sportu, ochrony przeciwpożarowej, rozwoju gospodarczego i wielu innych płaszczyzn życia społecznego.
Od początku bliskie były mi działania mające na celu rozwój kultury, sportu i turystyki w gminie Rudniki. Dzięki temu mamy prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury z piękną biblioteką w Rudnikach i jej filiami. Kiedy mówię o kulturze mam na myśli wiele udanych przedsięwzięć, które nas promują, ale przede wszystkim widzę zespół folklorystyczny „Rudniczanie” oraz Orkiestrę Dętą z Żytniowa. Jestem dumny z ich małych i większych sukcesów. Jednak za największy sukces uznać należy to, że ciągle działają, chcą reprezentować gminę na zewnątrz i zachować dla kolejnych pokoleń nasz lokalny dorobek kulturowy.
Dobra współpraca z GDDKiA w Opolu doprowadziła do tego, że na terenie gminy zostały przebudowane wszystkie drogi krajowe tj. około 14 km wraz z budową ronda w Jaworznie.
Kochani - to wszystko nie zrobiło się samo. Pracowali na te sukcesy ludzie, którzy mnie wspierali przez lata, pomagali i wierzyli w możliwość realizacji rzeczy czasami na pozór niemożliwych. Miałem niewątpliwie szczęście, że napotykałem na swojej drodze zawodowej wielu ciekawych i mądrych ludzi, od których mogłem czerpać energię i inspirację do działania.
Następcy pozostawiam gminę w doskonałej kondycji finansowej, brakiem zadłużenia oraz przygotowanymi dokumentacji technicznymi do realizacji wielu przedsięwzięć inwestycyjnych.
W trakcie realizacji są inwestycje, na które zabezpieczone są środki w budżecie gminy:
- budowa centrum przesiadkowego w Rudnikach,
- budowa zbiornika wodnego w Jaworku,
- budowa wodociągu w Żytniowie.
Przygotowana jest dokumentacja techniczna w zakresie inwestycji związanych z przebudową dróg gminnych: Jaworzno-Cieciułów, Mirowszczyzna (w kierunku zakładu produkcyjnego Państwa Śleziak - kontynuacja), Słowików. Wspólnie ze starostwem przygotowaliśmy projekt budowy drogi w Dalachowie, który znajduje się na drugiej pozycji listy rankingowej o dofinansowanie. Są również dokumentacje na budowę sali gimnastycznej w Cieciułowie i przebudowę szkoły w Jaworznie.
Chcę serdecznie podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność współpracować. Bez Waszego zaangażowania, pomocy, wsparcia, a czasami rzeczowych uwag nie udało by się tego wszystkiego zrealizować. Wierzę, że Mieszkańcy naszej gminy doceniają naszą wspólną pracę na rzecz gminy Rudniki, widzą jak najbliższe otoczenie zmieniło się i gmina rozwija się dynamicznie.
Dziękuję za bardzo dobrą współpracę na przestrzeni tych wszystkich lat Radnym (miałem przyjemność współpracować z 79 radnymi w ciągu 28 lat pracy), Sołtysom, Pracownikom gminy i jednostek organizacyjnych, jak również Liderom Lokalnym, ludziom zaangażowanym w sprawy swoich społeczności oraz wszystkim Mieszkańcom, którym na sercu zawsze leżał rozwój naszej gminy.
Dziękuję Przedsiębiorcom, którzy rodzimymi firmami budują dobry wizerunek gminy, inwestują na terenie gminy i dają miejsca pracy naszym Mieszkańcom. Dzięki wspólnym spotkaniom i dyskusjom niejednokrotnie potrafiliśmy rozwiązywać różnego rodzaju problemy dotyczące tego środowiska. Starałem się doceniać wyróżniające się firmy z terenu gminy Rudniki i nagradzać je „Złotą Ramą”. Niezmiernie cieszy mnie widok tego wyróżnienia umieszczonego w honorowym miejscu w biurze u wielu przedsiębiorców w naszej gminie.
Składam również serdeczne podziękowania za bardzo dobrą współpracę Marszałkowi Województwa Opolskiego oraz pracownikom urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego, Staroście Oleskiemu oraz pracownikom starostwa powiatowego, a także włodarzom sąsiednich gmin. Dzięki tej wspaniałej współpracy nasza gmina mogła się rozwijać i czerpać wymierne korzyści. Zrealizowane przedsięwzięcia będą cieszyły nas wszystkich przez kolejne lata.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Pyziak
W załączeniu lista radnych od 1990 roku - Lata Kadencji Rady Gminy.pdf (227,52KB)