Wybory sołtysów zakończone
W piątek 8 lutego br. odbyło się ostatnie już zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa. Mamy więc 21 sołtysów, wybranych na 4-letnią kadencję 2019-2023. Wybory odbywały się od 10 stycznia do 8 lutego br.
Lista sołtysów w poszczególnych sołectwach przedstawia się następująco:
Bobrowa – Dorota Jasińska
Bugaj – Małgorzata Dybich
Cieciułów – Małgorzata Małolepsza
Chwiły – Bożena Chęcińska
Dalachów – Katarzyna Kałwak (nowo wybrany sołtys)
Faustianka – Bożena Glapińska (nowo wybrany sołtys)
Jaworek – Bogdan Stachera
Jelonki – Krystyna Wolna
Janinów – Mateusz Kot (nowo wybrany sołtys)
Jaworzno – Zdzisława Pawlaczyk
Julianpol – Ryszard Molski
Mirowszczyzna – Agnieszka Harmazy-Zaręba (nowo wybrany sołtys)
Kuźnica – Beata Matuszczyk
Łazy – Leokadia Malinowska
Młyny – Elżbieta Pałyga
Mostki – Agata Krzykowiak
Odcinek – Roman Jabłoński
Porąbki – Krystyna Wcisło
Rudniki – Ewa Sarowska (nowo wybrany sołtys)
Słowików – Iwona Jachymska
Żytniów – Ewa Napieraj (nowo wybrany sołtys)
Jeszcze raz GRATULUJEMY wszystkim SOŁTYSOM wybranym podczas tegorocznych wyborów. Ustępującym sołtysom składamy serdeczne podziękowania za lata pracy na rzecz mieszkańców gminy Rudniki. To dzięki Wam Kochani współpraca między samorządem, a mieszkańcami jest merytoryczna i przebiega bez większych problemów. To Wy jesteście przedstawicielami gminy w terenie.
Przypominamy, że wszyscy sołtysi, którzy nie będą już pełnili tej funkcji zostaną zaproszeni na najbliższą sesję Rady Gminy Rudniki, podczas której wójt wraz z przewodniczącym rady podziękują ustępującym sołtysom za współpracę i służbę społeczną na rzecz naszych małych ojczyzn, jakimi są poszczególne sołectwa.
Nowo wybranym sołtysom króciutko prezentujemy zadania oraz rolę sołtysa i rady sołeckiej.
Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys pełni funkcę reprezentacyjną oraz wykonawczą. Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej, wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Szczegółowe zasady przeprowadzenia wyborów sołtysa i rady sołeckiej zawarte są w statucie sołectwa.
Przewodniczący rady gminy każdorazowo zobowiązany jest do zawiadamiania sołtysa o sesji rady gminy, który może uczestniczyć w jej pracach na zasadach określonych w statucie, jednak bez prawa udziału w głosowaniu.
Głównym zadaniem sołectwa jest dbanie o zbiorowe potrzeby wspólnoty jego mieszkańców. Do kompetencji zebrania wiejskiego należą wszystkie sprawy istotne dla mieszkańców, w szczególności chodzi o uchwalenie do końca września każdego roku wniosków, które mają być rozpatrzone przez radę gminy i ewentualnie uwzględnione w budżecie gminy na następny rok. Zebranie podejmuje również uchwały w sprawie dysponowania mieniem sołectwa oraz wydaje opinię w takich sprawach, jak: plany miejscowego zagospodarowania, lokalizacje inwestycji czy też zmiany przeznaczenia obiektów oświaty, służby zdrowia, kultury, sportu czy rekreacji, znajdujących się na terenie sołectwa. Prawo uczestnictwa i wybierania w zebraniu wiejskim mają wszyscy mieszkańcy sołectwa, posiadający czynne prawo wyborcze do rady gminy.