Regulamin Rudnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości
REGULAMIN
Rudnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości
w Rudnikach
§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Regulamin Rudnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, zwany dalej „Regulaminem” określa szczegółową organizację wewnętrzną i zasady funkcjonowania Rudnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości mającego siedzibę w Rudnikach przy
ul. Wieluńskiej 4B. - Rudnicki Inkubator Przedsiębiorczości w skrócie zwany jest „RIP”.
- Zarządzającym RIP jest Gmina Rudniki. RIP znajduje się w strukturze Urzędu Gminy Rudniki działający w ramach referatu promocji i rozwoju gminy. Pracownik RIP jest pracownikiem Urzędu Gminy w Rudnikach.
- Regulaminu RIP obowiązani są przestrzegać w szczególności:
- osoby wynajmujące lokale w RIP,
- pracownicy RIP,
- osoby przebywające na terenie RIP.
§2
CEL I MISJA DZIAŁANIA RIP
- Głównym celem RIP jest rozwój gospodarczy Gminy Rudniki i Powiatu Oleskiego, który realizowany będzie poprzez:
- poprawę dostępu mieszkańców gminy i powiatu do infrastruktury, doradztwa oraz bieżącej i wiarygodnej informacji gospodarczej wspierającej przedsiębiorców,
- wzrost liczby nowopowstałych firm wpływający na zmniejszenie bezrobocia
i ograniczający negatywne zjawiska emigracji zarobkowej, - wzrost udziału sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w strukturze gospodarczej obszaru,
- wzrost poziomu przedsiębiorczości wśród kobiet, osób niepełnosprawnych oraz młodych mieszkańców gminy i powiatu,
- wzrost nowopowstałych miejsc pracy.
- Zysk powstały w wyniku działalności RIP będzie reinwestowany w infrastrukturę służącą prowadzeniu działalności RIP lub na bezpośrednie finansowanie usług w ramach działalności RIP.
§3
ZASADY PRZYJMOWANIA DO RIP
- Do RIP przyjmowani są przedsiębiorcy, o których mowa w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829), którzy prowadzą albo zamierzają prowadzić działalność handlową lub usługową.
- O przyjęcie w pierwszej kolejności będą mogły ubiegać się osoby z terenu Gminy Rudniki, a w przypadku ich braku mieszkańcy Powiatu Oleskiego które są:
- osobami fizycznymi zamierzającymi podjąć działalność gospodarczą, w tym szczególnie kobiety, osoby bezrobotne i osoby niepełnosprawne,
- osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, wpisanymi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie dłużej niż l rok licząc do dnia złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego,
- osobami prawnymi z siedzibą na terenie Gminy Rudniki lub Powiatu Oleskiego, prowadzące działalność gospodarczą wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego, nie dłużej niż 1 rok do dnia złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego lub zamierzające prowadzić działalność gospodarczą w takiej formie organizacyjnej.
- Wymienione w § 3 ust. 2 Regulaminu osoby fizyczne i osoby prawne starające się o przyjęcie do RIP składają w siedzibie RIP następujące dokumenty:
- kwestionariusz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.inkubator.rudniki.pl oraz siedzibie RIP,
- w przypadku osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą należy złożyć:
- oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej,
- w przypadku posiadania statusu bezrobotnego, zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego firmy o przyjęcie do RIP,
- w przypadku posiadania stopnia niepełnosprawności, decyzję o jego nadaniu,
- zaświadczenie z urzędu gminy bądź miasta i gminy mającego siedzibę na terenie powiatu oleskiego o niezaleganiu z opłatami czynszowymi czy podatkami wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego firmy o przyjęcie do RIP,
- w przypadku podmiotów, o których mowa w § 3 ust 2 pkt 2 i 3 należy złożyć:
- wydruk aktualny z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej o prowadzonej działalności gospodarczej,
- w przypadku osób prawnych wydruk aktualny z Krajowego Rejestru Sądowego,
- decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
- decyzję o nadaniu numeru statystycznego REGON,
- oświadczenie o wszelkiej pomocy de minimis otrzymanej w bieżącym roku budżetowym oraz w dwóch ostatnich latach, bądź oświadczenie o braku korzystania z pomocy de minimis.
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami z tytułu podatków, wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego o przyjęcie do RIP,
- zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z płatnościami z tytułu obowiązujących składek ubezpieczenia społecznego, wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego firmy o przyjęcie do RIP,
- zaświadczenie z urzędu gminy bądź miasta i gminy mającego siedzibę na terenie powiatu oleskiego o niezaleganiu z tytułu opłat czynszowych i podatków za nieruchomości (lokale) pod działalność gospodarczą wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia kwestionariusza zgłoszeniowego o przyjęcie do RIP,
- dokumenty wymienione w § 3 ust. 3 pkt 2 i pkt. 3 oraz § 3 ust. 3 pkt 4, ppkt. a), b), c), d), e) i h) należy złożyć wraz z kwestionariuszem zgłoszeniowym.
- Pracownik RIP dokonuje weryfikacji złożonych dokumentów pod względem formalnym, natomiast pod względem merytorycznym, na podstawie informacji zawartych w kwestionariuszu zgłoszeniowym firmy m.in.: pod względem innowacyjności projektu, oryginalności pomysłu, szans powodzenia, posiadanej wiedzy, umiejętności, wykształcenia oraz zdobytego doświadczenia oceniać będzie Komisja powołana przez Wójta Gminy Rudniki.
- Ostateczną decyzję o przyjęciu do RIP podejmuje Wójt Gminy Rudniki na podstawie przedłożonego protokołu z wyboru złożonych ofert dokonanych przez Komisję.
- Od decyzji Wójta Gminy Rudniki nie przysługuje odwołanie. Podmiotom składającym kwestionariusz zgłoszeniowy nie przysługuje wgląd do kwestionariuszy i dokumentów złożone przez inne podmioty.
- Otwarty nabór chętnych do RIP ogłaszany będzie przez Wójta Gminy Rudniki na stronie internetowej RIP: www.inkubator.rudniki.pl.
- W terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o przyjęciu do RIP, podmioty zobowiązane są do podpisania umowy najmu, oświadczenia o zapoznaniu się z treścią regulaminu RIP, oświadczenia o ilości osób stale przebywających w budynku i innych dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy oraz dostarczenia dokumentów o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 4, ppkt. f), g).
- Nie przystąpienie do zawarcia umowy przez podmiot będzie równoznaczne z rezygnacją z prowadzonej działalności w ramach RIP. W takim przypadku prawo najmu przysługuje następnemu podmiotowi który zgromadził największą liczbę punktów. W przypadku podmiotów które będą miały taką samą liczbę punktów decyzję podejmuje Wójt Gminy Rudniki.
- Nabór każdorazowo będzie ogłaszany w przypadku wolnych lokali.
- Lokal nie może być wynajęty osobom fizycznym, osobom prawnym oraz innym podmiotom:
- zamierzającym prowadzić działalność produkcyjną (warsztatową) w RIP,
- zamierzającym podjąć działalność gospodarczą uciążliwą dla środowiska naturalnego lub życia i zdrowia ludzi, bądź jest uciążliwa dla pozostałych firm działających w RIP,
- prowadzącym działalność z naruszeniem obowiązujących przepisów prawnych lub wobec których toczy się postępowanie karne, karno-skarbowe itp.,
§4
ZASADY WYNAJMOWANIA
- Z Najemcą zawierana jest umowa najmu lokalu na cele niemieszkalne (użytkowe).
- Umowę najmu zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat z zastrzeżeniem
ust 4. - Umowa najmu może zostać rozwiązana z 1 miesięcznym wypowiedzeniem.
- Umowa może zostać przedłużona, jeżeli Najemca znacząco przyczynia się do realizacji celów RIP. W celu przedłużenia okresu najmu przedsiębiorca zobowiązany jest przedłożyć pisemny wniosek wraz z uzasadnieniem. Po upływie 5 lat funkcjonowania firmy w RIP przedsiębiorca traci prawo z korzystania z preferencyjnych stawek czynszu o którym mowa w ust. 6 i opłaca miesięczny czynsz w wysokości 100% wartości rynkowej tj. 12,00 zł/m2 netto.
- Pracownik RIP protokolarnie przekazuje pomieszczenia będące przedmiotem umowy. Protokół stanowi załącznik do umowy. W takim samym trybie następuje rozliczanie się z najmowanej powierzchni.
- Najemca opłaca miesięczny czynsz najmu wg stawki progresywnej (netto) z zastrzeżeniem ust. 4 zdanie trzecie:
- 1 rok – 2 zł/m2,
- 2 rok – 4 zł/m2,
- 3 rok – 6 zł/m2,
- 4 rok – 8 zł/m2,
- 5 rok – 10 zł/m2.
- Szczegółowe warunki w tym płatności określa umowa najmu.
§5
PRAWA I OBOWIĄZKI STRON
- Najemca prowadzący działalność gospodarczą w RIP uprawniony jest do korzystania na zasadzie pierwszeństwa z usług doradczych, szkoleń oferowanych przez RIP, a także do:
- posługiwania się adresem RIP,
- korzystania ze strony internetowej RIP w zakresie przedstawienia profilu firmy,
- korzystania z kontaktów i ofert gospodarczych będących w posiadaniu RIP,
- korzystania z usług sekretariatu RIP w zakresie funkcjonowania firmy,
- korzystania z lokalu użytkowego przez Najemców możliwe jest przez 7 dni w tygodniu.
- korzystania z sali konferencyjnej w godzinach w porozumieniu z pracownikiem RIP.
- Godziny urzędowania pracownika RIP:
- poniedziałek, środka, piątek, 730-1500,
- wtorek, czwartek 730 – 1600.
- Osoby fizyczne i prawne przebywające na terenie RIP mają obowiązek przestrzegania zasad regulaminowych oraz mają obowiązek podporządkować się poleceniom wydawanym przez Zarządzającego i jego pracowników.
- Zarządzający RIP zapewnienia dostęp do podstawowych mediów tj. woda, kanalizacja sanitarna, energia elektryczna, ogrzewanie, za wyjątkiem przerw wywołanych skutkami klęsk żywiołu, zdarzeń losowych, czy innych sytuacji nie przewidzianych przez Zarządzającego.
- Zarządzający zobowiązany jest do utrzymania nieruchomości w należytym stanie technicznym, umożliwiającym swobodne prowadzenie działalności gospodarczej przez firmy funkcjonujące w RIP.
- Najemca zobowiązany jest ponadto do:
- udziału w wydarzeniach organizowanych przez RIP.
- udziału w konkursach i badaniach ankietowych prowadzonych przez RIP lub przez podmioty i instytucje z jego akceptacją.
§6
POMOC PUBLICZNA I POMOC DE MINIMIS
- Korzystanie z usług RIP na preferencyjnych warunkach stanowi dla Najemcy prowadzącego działalność gospodarczą pomoc publiczną de minimis.
- RIP wydaje Najemcy zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis związanej ze stosowaniem preferencyjnych stawek najmu o których mowa w § 4 ust. 6.
- Najemca zobowiązany jest do informowania RIP o każdorazowo otrzymanej pomocy de minimis, przedkładając otrzymane zaświadczenie o uzyskanej pomocy.
§7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Zakończenie świadczenia pomocy przez RIP następuje w przypadku:
- rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron,
- wygaśnięcia umowy,
- upływu okresu wypowiedzenia umowy dokonanej przez RIP lub Najemcę,
- złożenie przez RIP lub Najemcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
- Zarządzający może rozwiązać umowę najmu ze skutkiem natychmiastowym w przypadku:
- rażącego naruszenia przez Najemcę postanowień niniejszego regulaminu, umowy najmu i innych powszechnie obowiązujących przepisów.
- niepodjęcia działalności w ciągu 1 miesiąca od daty podpisania umowy najmu, lub zawieszenia działalności przedsiębiorstwa na okres dłuższy niż 2 miesiące,
- działania na szkodę RIP,
- prowadzenia działalności konkurencyjnej względem firm funkcjonujących w RIP,
- stwierdzenia nieprawdziwych danych ujętych przez Najemcę w kwestionariuszu zgłoszeniowym firmy.
- braku wnoszenia regularnych opłat wynikających z zawartej umowy najmu na pomieszczenia w RIP.
- podejmowania działań firmy sprzecznych z powszechnie przyjętymi normami obyczajowymi i etycznymi.
- Po rozwiązaniu umowy niezwłocznie Najemca zobowiązany jest usunąć wszelkie reklamy, znaki firmowe na własny koszt.
- Okres przebywania w RIP liczony jest od dnia zawarcia umowy pomiędzy Zarządzającym a Najemcą.
- Przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek i własne ryzyko.
- RIP nie jest wspólnikiem przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej i nie ponosi w stosunku do osób trzecich odpowiedzialności za jego działania lub zaniechania.
- Zarządzający RIP zastrzega sobie prawo do zmian niniejszego regulaminu.
- Zmiana regulaminu wiąże Najemcę, w przypadku gdy w ciągu 14 dni od zawiadomienia go o zmianie, nie złoży oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem. Decydujące znaczenie ma data wpływu pisma do siedziby RIP.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem, stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia przez Wójta Gminy Rudniki.