100-lecie Szkoły w Dalachowie
W 100-lecie Szkoły w Dalachowie
Wszystkim Jej Założycielom, Nauczycielom, Absolwentom
WDZIĘCZNI za bezcenny dar wiedzy, wychowania, przyjaźni.
Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Mieszkańcy
Dalachów, 15 czerwca 2019 r.
Tak głosi napis na tablicy pamiątkowej, którą 15 czerwca 2019 roku odsłonili: Wójt Grzegorz Domański, Pani Olimpia Matys – przedstawiciel Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Pani Agnieszka Brama – Przewodnicząca Ra-dy Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dalachowie.
Był to kulminacyjny punkt uroczystości podsumowania Jubileuszu 100-lecia Szkoły w Dalachowie. Cały kończący rok szkolny 2018/2019 był czasem spotkań z mieszkańcami, którzy pamiętają najstarsze lata Jubilatki, zbieranie zdjęć, przygotowywanie dokumentacji na wystawy.
„Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”.
Karol Wojtyła, Jan Paweł II
Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych, mądrych, wykształconych obywateli.
100 lat temu nasz naród odzyskał wolność. Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, spoglądając dzisiaj na ostatnie 100 lat naszej ojczyzny wiemy to aż za dobrze. I wtedy, 100 lat temu, Polacy wiedzieli, że wolność należy pielęgnować, należy ją kochać i rozumieć i szanować. A kochać wolność i rozumieć może prawdziwie obywatel światły, wykształcony – jak później napisał nasz papież. Mieszkańcy Dalachowa, nasi przodkowie, pomimo ogromnej biedy, pomimo trudności wszelakich chcieli mieć swoją szkołę. Dla swoich dzieci, dla siebie. Kilka miesięcy po wieloletniej wojnie światowej, na gruzach, a jednak to pragnienie było tak silne, ta mądrość, potrzeba wiedzy, światłości przezwyciężyła wszelkie trudności. I dokładnie sto lat temu w Dalachowie zaczęła funkcjonować szkoła. Najpierw w prywatnych domach, a potem w małym budynku, który stał w miejscu szkoły dzisiejszej. To nie było łatwe, ani dla twórców tej pierwszej szkoły, ani dla uczniów. Przez ostatnie miesiące spotykaliśmy się z najstarszymi mieszkańcami Dalachowa, słuchaliśmy ich wspomnień szkolnych. O spartańskich warunkach, o ciasnocie, o dyżurnych drewniakach w domu, na które jedno dziecko czekało, by brat, siostra wrócili, żeby kolejne dziecko mogło wyjść z domu. Jeden z naszych gości opowiedział, że w tych pierwszych latach bardzo chciał chodzić do szkoły, ale nie było dla niego miejsca, krzesła. Nauczyciel mu powiedział: „jeśli będziesz przychodził ze swoją ryćką, będziesz uczniem”. I chodził z tą swoją ryćką, i uczył się i został wykształconym człowiekiem. To był trudny czas, który powtórzył się po II wojnie światowej, znowu potworna bieda, znowu ciasnota, gruzy, brak wszystkiego. Ale szkoła odżyła jak feniks i po dziś dzień uczy i uczyć będzie. 100 lat od jej początku spotkaliśmy się, by wyrazić wdzięczność Założycielom szkoły, jej wszystkim nauczycielom, jej uczniom – absolwentom.
Obchodziliśmy nasz jubileusz w czasie wyjątkowym:
- dokładnie 40 lat temu przybył do swojego kraju nasz dzisiejszy patron - papież Jan Paweł II i wezwał nas, byśmy odmienili oblicze tej ziemi,
- dokładnie 30 lat temu – my naród – odmieniliśmy bieg historii i bezkrwawo wywalczyliśmy sobie wolność.
Nie byłoby tego wszystkiego, nie byłoby tej wolności, nie byłoby tak pięknej, rozwijającej się naszej ojczyzny bez prawdziwie mądrych światłych ludzi. 100 lat naszej szkoły to ważny udział mieszkańców Dalachowa, nauczy-cieli, uczniów w tym dziele, które nazywa się Polska.
To o przeszłości. A co z przyszłością? Przewodniczący Rady Gminy Rudniki, Pan Jarosław Marchewka wraz z uczniami wmurowali kapsułę cza-su. W kapsule znajdują się listy i rysunki wszystkich uczniów szkoły i przedszkola. Są to przesłania dzieci (na papierze i w formie zdigitalizowanej) do naszych następców, którzy będą świętować dwustulecie szkoły dokładnie za sto lat. Znajdują się też listy: Wójta Naszej Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy Rudniki oraz wszystkich pracowników Urzędu Gminy do tych, którzy będą kierować naszą gminą za sto lat. Są w kapsule zdjęcia radnych gminy, urzędników gminy oraz radnych pierwszej sesji dziecięcej. Jest ostatni biuletyn gminny, drobne gadżety i polska flaga ofiarowana naszej gminie przez prezydenta Polski wraz podpisem pana prezydenta. Kapsułę chroni tablica z napisem:
KAPSUŁA CZASU
Ku pamięci przyszłych pokoleń.
Otworzyć 15 czerwca 2119 r.
w 200-lecie Szkoły w Dalachowie.
Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Mieszkańcy
Dalachów, 15 czerwca 2019 r.
Tablicę pamiątkową oraz tablicę na kapsule ufundowali Państwo Ewa i Da-riusz Borkowie.
W uroczystości brał też udział Pan Szymon Godyla, radny sejmiku województwa opolskiego oraz wicestarosta oleski Stanisław Belka. Obaj symbolicznie posadzili pamiątkowe drzewo - świadka wydarzeń, które będą miały miejsce za sto lat. I nie tylko za sto, ale i za tysiąc lat, a może nawet dłużej. Fundatorzy drzewa (i tablicy pamiątkowej) Państwo Marzena i Tomasz Mosialowie sprowadzili do Dalachowa drzewo wyjątkowe: sekwoję. Te drzewa dożywają nawet dwóch tysięcy lat i osiągają ponad sto metrów wysokości.
Na tablicy widnieje napis:
DRZEWO
WDZIĘCZNOŚCI i NADZIEI
Wdzięczności dla TYCH, którzy byli.
Nadziei dla TYCH, którzy będą.
Pamiętajcie o nas, gdyż
„Pamięć ludzi mieszkać będzie w drzewie”.
Dalachów, 15 czerwca 2019 r.
Uroczystości rozpoczęła masz święta celebrowana przez księdza Tomasza Turczyna oraz księży, którzy w latach poprzednich związani byli z dalachowską szkołą: ks. Marian Gaj, ks. Marek Włoch oraz ks. Roman Rataj. Ks. Turczyn podczas mszy wygłosił pełne mądrości kazanie na temat roli nauczycieli w życiu każdego człowieka.
Życzenia Jubilatce złożył obecny na uroczystości Komendant PSP w Oleśnie starszy brygadier Jarosław Zalewski, a listownie m.in. Wiceminister Edukacji Narodowej.
Po części oficjalnej i artystycznej – występy uczniów i absolwentów oraz zespołu gospel Cova da Iria - liczni goście zwiedzali wystawy zdjęć, pamiątek z przeszłości. A później w Dalachowie zapanowała zabawa – Festyn Jubileuszowy z licznymi atrakcjami zorganizowany przez Radę Rodziców.
Organizacja Jubileuszu to wspólne dzieło pracowników szkoły i rodziców uczniów. Organizatorzy składają Podziękowania strażakom OSP w Dala-chowie oraz licznym sponsorom, którzy w różny sposób wsparli uroczystości.
Materiał filmowy z uroczystości można oglądać na Facebook'u oraz na kanale YouTube: Telewizji Rudniki:
https://www.youtube.com/watch?v=mWVF_B6VV9U