ZIEMIA TO NASZ DOM
22 kwietnia - Dzień Ziemi
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.
Ziemia od zawsze jest naszym domem i wspólnym obowiązkiem jest codzienne dbanie o naszą planetę. Każdego dnia możemy w realny sposób wykazać się troską o środowisko naturalne.
Jedną z piękniejszych akcji wykazującej tę troskę jest np. „Sprzątanie Świata”. To międzynarodowa kampania odbywająca się w trzeci weekend września. W nawiązaniu do tej akcji, w Gminie Rudniki postanowiliśmy posprzątać nasz mały świat nieco wcześniej, przy okazji nadejścia wiosny.
Dlaczego teraz ? Jest to doskonały czas, aby zrobić porządki na swoich posesjach i terenach wokół, poboczach dróg i miejscach odpoczynku, gdyż właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, widać zalegające śmieci, papierki, butelki.
Materiał filmowy na temat prowadzonej akcji można zobaczyć na kanale Rudniki TV: https://www.youtube.com/watch?v=v_BhSllVKE0&t=1s
Urząd Gminy Rudniki pragnie zachęcić wszystkich do podobnych akcji, zapewniając jednocześnie pomoc w odbiorze zebranych śmieci.
Kolejnym ze sposobów dbania o środowisko jest ograniczanie wytwarzania śmieci oraz ich segregacja. Najnowsze badania pokazują, że zużywamy ogromne ilości produktów z tworzyw sztucznych. Królują jednorazowe reklamówki, opakowania po napojach. Z tych pierwszych możemy całkowicie zrezygnować, zamieniając je na materiałowe torby na zakupy. Natomiast plastikowe butelki np. po napojach, sokach powinniśmy segregować, by poddane recyklingowi otrzymały drugie życie.
Efekty naszych działań - choć mogą wydawać się mało znaczące - będą miały duże znaczenia dla NASZEJ PLANETY. Pamiętajmy o tym!
Każdy z nas może zahamować falę plastiku: wystarczy stopniowo ograniczyć jego ilość w życiu codziennym, np. nie kupując produktów wykonanych z plastiku, posiadających nadmierne opakowanie czy też robiąc zakupy bez jednorazowych foliówek.
W prawidłowej segregacji może pomóc nowa aplikacja działająca w Gminie Rudniki, tj. EcoHarmonogram. Szczegóły na temat aplikacji dostępne są pod adresem: https://rudniki.pl/5636/przydatna-aplikacja-w-twoim-telefonie.html
W jeszcze prostszy sposób można zadbać o naszą przyrodę podczas spacerów na świeżym powietrzu.
Czy NATURA wokół nas naprawdę musi odczuwać ich skutki? Wystarczy zabrać ze sobą do domu lub wyrzucić do najbliższego kosza to wszystko co powstanie podczas spaceru np. papierek po batoniku, butelka po napoju czy torba z opakowaniem po jedzeniu.
Świadomość ekologii, naturalnych składników i tego, że zasoby Ziemi są wyczerpalne to ogromnie ważny element edukacji każdego z nas. Żyjemy szybko, intensywnie i nie martwimy się zazwyczaj o to, co będzie za kilka bądź kilkanaście lat.
Czas to zmienić – podziękuje nam za to Matka Natura.