logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

V MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ

V MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ

Tradycja to przeszłość obecna w teraźniejszości. Przechodzące z pokolenia na pokolenie zwyczaje i obrzędy są świadectwem naszych korzeni, związku teraźniejszości z przeszłością. Stanowią zatem ciągłość naszej tradycji, a kultura polska po dzień dzisiejszy zawdzięcza im swoją odrębność, swoje jedyne i niepowtarzalne barwy.

Tegoroczna piętnasta edycja Konkursu Plastyki Obrzędowej potwierdza potrzebę organizowania tego typu przedsięwzięć, albowiem w lokalnych środowiskach wiejskich nadal kultywowane są obrzędy i zwyczaje. Konkurs ten jest wspaniałą formą ich popularyzacji. Świadczy o tym bardzo liczne grono uczestników /130 osób/ reprezentujących 6 różnych wojewódzw / opolskie, śląskie, łódzkie, dolnośląskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie/ oraz Słowację i Ukrainę. Przestawili oni 186 prac, w tym 39 to prace zbiorowe. Poziom prezentowanych prac był wysoki i wyrównany. Stąd też bardzo wielu twórców /54 osoby/ zostało za swoje dokonania nagrodzonych.

100_3996.jpeg 100_4024.jpeg 100_4041.jpeg

Wśród laureatów konkursu znaleźli się mieszkańcy naszej gminy.

W kategorii wieńców dożynkowych /inne formy arystyczne/ I miejsce zajęła Henryka Surowa z Bugaja Nowego, dwa równorzędne drugie : Mariola Karmańska z Młynów oraz sołectwo Jelonki. W kategorii tradycyjnych koron dożynkowych III lokatę otrzymała korona sołectwa Odcinek.

W kategorii ozdób choinkowych I miejsce za przepiękną , tradycyjnie ustrojoną choinkę zajęli uczniowie klas I-III PSP w Dalachowie , filia RUDNIKI.

Za całokształt prac pn. “Zestaw weselny” I nagrodę odebrała Irena Tobis z Rudnik. Wśród najlepszych wypieków świątecznych znalazła się babka wielkanocna Patrycji Hombek z Porąbek, pączki i “chrusty” przygotowane przez Cecylię Szczerbak z Żytniowa oraz ciasto weselne w/g tradycji śląskiej upieczone przez Małgorzatę Gawłowską z Odcinka.

Wyróżnienie za zestaw “Nakrycie stołu wigilijnego wg tradycji ukraińskiej” otrzymali Oleksander i Galina Kuzelyak z Ukrainy.

W konkursie udział brali zarówno renomowani twórcy ludowi jak i młodzież szkolna – w tej edycji najliczniej reprezentowana poprzez Publiczną Szkołę Podstawową w Dalachowie. Za całokszałt prezentowanych prac PSP w Dalachowie otrzymało nagrodę książkową “Polskie tradycje świąteczne”.

Nagrody finansowe i książkowe ufundowane zostały ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział w Opolu, Banku Spółdzielczego w Praszce oraz GOKSiR w Rudnikach.

W uroczystości podsumowania konkursu i otwarcia wystawy w dniu 20 września 2006 roku oprócz licznie zgromadzonych twórców wzięli udział zaproszeni goście : Wójt Gminy Rudniki- Andrzej Pyziak, Przewodniczący Rady Gminy Edward Gładysz, Stanisław Belka -Dyrektor BOOS, Jarosław Gałęza – Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej , Elżbieta Oficjalska – etnograf MWO w Opolu, Lidia Koj -Kamińska – etnograf ROK w Częstochowie, Stefania Topola- Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział w Opolu, Kryspin Nowak - Wicestarosta Powiatu Oleskiego oraz Irena Szczepańska -Dyrektor Muzeum w Praszce.

100_3941.jpeg 100_3980.jpeg 100_3951.jpeg

Wystawę oglądać można do końca września br. Dodatkową atrakcją wystawy konkursowej jest WYSTAWA CERAMIKI SZLACHETNEJ produkowanej w P.P.H.U. “Cegiełka” w Faustiance oraz SERWETEK HAFTOWANYCH wykonanych przez Wandę Mistygacz z Praszki.

L.M.