DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ!
Gmina Rudniki
To urokliwe miejsce, w którym znajdziesz wspomnienia z lat dziecięcych oprawione w nowoczesne ramy współczesnego świata. Czyste środowisko, piękne krajobrazy stwarzają dogodne warunki do wypoczynku. Gościnni mieszkańcy zapraszają na kwatery agroturystyczne, a ciekawa historia i niepowtarzalne inicjatywy przyciągną Was do naszej okolicy.
Położenie
Gmina Rudniki usytuowana jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego w powiecie oleskim. Ma charakter rolniczy z dobrze rozwiniętym sektorem usługowo-handlowym małych, rodzinnych firm. Zamieszkuje ją około 8 tysięcy mieszkańców.
Historia
Zbudowany w 1666 roku drewniany dwór w Rudnikach był jednym z nielicznych przykładów wczesnego baroku. Była to na owe czasy budowla nowoczesna, o wydłużonych kształtach, odbiegających od kwadratowych budowli obronnych. Dwór niestety nie dotrwał do naszych czasów. Zamieniony w 1945 roku na magazyn, został zdewastowany i rozebrany na początku lat sześćdziesiątych.
Budowę linii kolejowej Zawisna – Działoszyn rozpoczęły wojska niemieckie jesienią 1914 roku. Ruch na trasie otwarto już 2 grudnia 1914 roku. Pociągi kursowały z prędkością 10 km/h. Zbudowana linia liczyła w całości 34,5 km. Na trasie były cztery mijanki: Strojec, Strojec Leśniczówka, Rudniki i Kleśniska. Nie posiadamy wiedzy, kiedy dokładnie zlikwidowano linię kolejową, ale prawdopodobnie nastąpiło to przed rokiem 1925.
W latach 1918 – 1939 wzdłuż Gminy Rudniki przebiegała granica polsko – niemiecka. Na terenie gminy do roku 1928 istniał komisariat Jaworzno, który w wyniku reorganizacji został zlikwidowany, a w jego miejsce powstał komisariat Straży Granicznej w rudnikach z podległymi placówkami linii w Wygiełdowie, Prośnie, Jelonkach, Pieńkach i Bobrowie (do 1934 roku).
Atrakcje turystyczne
Kościół p.w. św. Marcina w Żytniowie jest najpiękniejszym zabytkiem gminy rudniki. Nie dość, że kryje wiele ciekawych historii, to jeszcze posiada krypty oraz podziemne korytarze, niestety niedostępne dla zwiedzających. Drewniany „zabytek klasy 0” pochodzi z 1817 roku. Przy kościele znajduje się grota, gdzie w roku 1971 modlił się ówczesny Karol kardynał Wojtyła, dziś św. Jan Paweł II.
Drewniana, zabytkowa świątynia p.w. trójcy Przenajświętszej w Jaworznie wybudowana na początku XVI wieku. Po licznych przebudowach kościół zyskał kształt krzyża łacińskiego z wolno stojącą dzwonnicą tuż obok. Świątynia posiada piękny ołtarz w stylu barokowym z obrazem Trójcy Świętej pochodzący z XVIII wieku.
Niewielki klasycystyczny dwór w Starym Bugaju wybudowany w 1832 r. Budynek z cegły wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. fasada siedmioosiowa z centralnie usytuowanym głównym wejściem, poprzedzonym gankiem filarowym, podtrzymującym trójkątny przyczółek. Obecnie dwór jest własnością prywatną, można go zobaczyć tylko z zewnątrz. W pobliżu niewielki zagajnik z oczkiem wodnym pozostałość po parku przydworskim. Obiekt zabytkowy.
Zaledwie rzut kamieniem od stacji PKP w miejscowości Młyny znajduje się stary, nieczynny już wapiennik. Wapna nikt tam od dawna nie wypala, jednak zakątek jest niesłychanie romantyczny. Aż kusi, by w gęstwinie zieleni okalającej opuszczony komin rozłożyć koc i choć na chwilę zapomnieć o całym świecie i urządzić piknik. Jest to wdzięczny obiekt dla miejscowych fotografów.
Ciekawe miejsca związane z przeszłością
Gminną Izbę Tradycji w Rudnikach utworzono w 2009 roku. W 2020 roku gruntowny remont budynku spowodował zwiększenie powierzchni wystawienniczej obiektu. Powstało Centrum Tradycji Strażackiej i historii Wsi. Po przekroczeniu progu można w jednym momencie przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz. Zgromadzone tu eksponaty u niektórych budzą wspomnienia, innych zapoznają z historią naszego regionu, dawnymi rzemiosłami wsi oraz prezentują wygląd wiejskiej izby. Ekspozycja pokazuje, jak szybko teraźniejszość staje się przeszłością.
Na przełomie 2010 i 211 roku w Szkole Podstawowej w Jaworznie utworzono izbę Tradycji Szkolnej. Izbę w obecnej formie stanowi klasa lekcyjna i biblioteka oraz wystawa poświęcona historii szkół w naszej gminie. W stałej ekspozycji znajdują się przedmioty szkolne: stare ławki z kałamarzami, tablice, mapy i inne historyczne już dziś pomoce dydaktyczne. Warto to zobaczyć, by wrócić do czasów, kiedy nasi dziadkowie siedzieli w ławkach szkolnych.
Ciekawostki
Nieczynna obecnie cegielnia w Faustiance, kryje w swoich złożach cenne okazy dobrze zachowanych amonitów. Są one wyjątkowe ze względu na bardzo dobrze zachowana masę perłową. Poszukiwacze, którym dopisywało szczęście, znajdowali odciski roślin kopalnych, a nawet szczątki pradawnych gadów morskich. Co kryje jeszcze dno zalanego wyrobiska cegielni, niestety nie wiadomo. Może kiedyś powstanie tam obszar do wykopalisk paleontologicznych.
Około 165 milionów lat temu, w umiarkowanie chłodnym i niezbyt śródlądowym morzu, bujnie rozwijały się pradawne zwierzęta i rośliny. W poszukiwaniu pożywienia odmęty toni wodnej penetrowały drapieżne gady morskie oraz praprzodkowie współczesnych rekinów. Szczątki ogromnych pradawnych zwierząt można odkryć w wyrobiskach cegielni w Faustiance. Jak dotychczas znajdowano wyłącznie szczątki tych gadów, lecz istnieje szansa na wspaniałe odkrycie kompletnego okazu.
Edukacyjna Ścieżka rowerowa
Kultura
Gminny Ośrodek Kultury słynie z organizacji Spotkań muzyków Jazzowych. Imprezy o niepowtarzalnym charakterze, gdzie występowali m.in. Wojciech Karolak, Stanisław Soyka czy Krystyna Prońko. Jest to główny ośrodek kulturalny w naszej gminie. Nowoczesny i nietypowy w swojej formie działania przyciąga, rozwija i edukuje dzieci i młodzież. Zajrzyj do nas – zapraszamy. Warsztaty muzyczne, kultywowanie pieśni regionalnych czy rękodzieła ludowego to codzienność. Mamy jednak swoje kulturowe perełki i tym wyróżniamy się na mapie województwa.
Tradycyjny strój ludowy Ziemi Wieluńskiej to ubiór odświętny, strojny, elegancki, przeznaczony na specjalne okazje. Takie stroje prezentuje obecnie zespół folklorystyczny RUDNICZANIE. Zespół istnieje od 1985 roku. Na początku była to grupa żeńska śpiewacza bez akompaniamentu, a obecnie jest to zespół mieszany z kapelą. Rudniczanie na scenie prezentują się wspaniale. Maja też swoje małe sukcesy, których są bardzo dumni, a my tę dumę niesiemy dalej.
Poddasze rudnickiej biblioteki to mini kulturalny zakątek, gdzie odbywają się wyjątkowe kameralne koncerty, wystawy czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Jedną z ciekawszych osobowości występującą w rudnickiej galerii był Edward Wcisło, pomysłodawca Spotkań Muzyków Jazzowych, wspaniały muzyk jazzowy z Rudnik. Warto też wspomnieć o najciekawszej wystawie na poddaszu, wystawie egzotycznych motyli i pająków. Zapraszamy do Galerii Osobliwości Przyrodniczych w Rudnikach – spędzisz tu niezapomniane chwile, obcując z przyrodą i kulturą.
Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej. Przedsięwzięcie o charakterze ludowym, kultywujące rękodzieło ludowe, zwyczaje, obrzędy i tradycje związane z życiem na wsi. Na wystawie pokonkursowej można podziwiać perełki twórczości ludowej. Konkurs ma zapewnić kontynuację dawnych polskich tradycji i zwyczajów przez młode pokolenie. Czyż nie ważne jest zachowanie dorobku kulturowego naszych dziadków?
Za sprawą Sali kinowej mieszczącej się w budynku szkoły w Rudnikach wskrzeszamy tradycję, wspólnego oglądania filmów w gronie najbliższych. Podczas jej uroczystego otwarcie wstęgę przecinał, nie kto inny, jak sam Andrzej Wajda. Kameralny charakter kina ma swoich zwolenników. Kino oferuje nieograniczony katalog filmów. Repertuar jest dostosowany dla najmłodszych, ale również dla koneserów ambitnego kina. Zapraszamy na wspólne seanse.
Sport i rekreacja
„Pętla Rudnicka” to przedsięwzięcie znakomicie promujące masową rekreację biegową, aktywny wypoczynek i zdrowy styl spędzania wolnego czasu. Bieg główny odbywa się na odcinku 13,3 km, któremu towarzyszą biegi na różnych dystansach dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.
Kolejnym bardzo widowiskowym przedsięwzięciem jest grudniowy Bieg Mikołajkowy. Przyciąga on liczna grupę miłośników sportu, dla których nie liczy się rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim dobra zabawa i pozytywna energia.
Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie mają już swoją wieloletnią historię oraz wyrobioną markę świetnej plenerowej imprezy. Zawodnicy to czołówka krajowych i zagranicznych drwali, rywalizująca na zasadach fair play w różnych konkurencjach sportowych. Drwale rozpoczynają rywalizacje w lesie, po czym rywalizacja przenosi się na plac rekreacyjno-sportowy w Bobrowie. Konkurencje drwali są bardzo widowiskowe i przyciągają ogromną liczbę widzów. Nie może Cię tutaj zabraknąć.
Dużym zainteresowaniem cieszą się Rodzinne Rajdy Rowerowe. Zwolennicy dwóch kół biorą udział w rajdzie z plecakiem na plecach i uśmiechem na ustach. Niecodzienna serdeczność to standard podczas trasy prowadzącej wśród pól i leśnych ścieżek. Zapraszamy do aktywnego udziału, a na pewno pokażemy Ci najciekawsze zakątki naszej gminy.
Morsowanie to wspaniała alternatywa sportu zimowego. Na lodowata kąpiel trudno się zdecydować, ale ponoć to samo zdrowie. Jak mówi stare polskie porzekadło „Zimna woda, zdrowia doda”. Impreza odbywa się nad zalewem w Młynach i cieszy się dużym zainteresowaniem. Panuje tu cudowna atmosfera, pozostawiająca w uczestnikach niesamowite i bezcenne wrażenia.
PRZYRODA/NATURA/WYPOCZYNEK
By uspokoić zszargane nerwy lub odpocząć w zaciszu przyrody zapraszamy nad zbiornik w Młynach. Tu posłuchasz szelestu szuwarów i możesz podglądać zachowania łabędzi czy bobrów. Niewielki zbiornik przyciąga zwolenników spokojnego wypoczynku. Plaża i zaciszny zakątek utworzony przez młodziutki las pozwalają na aktywny wypoczynek i intymność spotkań rodzinnych lub w gronie znajomych. Chętnie spędzają tu czas wędkarze, starając się złowić sandacza, karpia czy okonia.
Nieco inny charakter ma zbiornik wodny w Jaworku. Powstał on w celu zachowania potencjału przyrodniczego zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Zbiornik ma przede wszystkim charakter ekologiczny i edukacyjny. Niewątpliwie można tu zaobserwować różne gatunki płazów, a naturalne źródlisko umiejscowione w bezpośrednim sąsiedztwie daje nieograniczone możliwości dla roślinności preferującej mokradła. Jeśli chcesz zobaczyć: makolągwę, trznadla lub czerwończyka nieparka – zapraszamy właśnie tutaj.
Folder Daj się zaskoczyć! w wersji do pobrania: