Trasa 1 - Wokół Gminy Rudniki
MAPA TRASY
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1HT192sMaGRlWUAD2lIyy2ZzTFvWmxxD2&usp=sharing
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Rodzaj trasy: średnio trudna, turystyczna
Długość trasy: 48,1 km (43,9 km)
Czas przejazdu: 3,5 – 4,5 h
Drogi asfalt/bruk: 40,5 km
Drogi gruntowe: 7,6 km
Suma podjazdów: 606 m
Suma zjazdów: 606 m
Najwyższy punkt: 257 m n.p.m.
Najniższy punkt: 192 m n.p.m.
Dojazd samochodem:parking Rudniki, ul. Wieluńska (DK 43, przy szkole i przedszkolu)
Trasa o średniej długości pokazująca główne atrakcje gminy Rudniki i okolic. Wycieczka prowadzi w większości bocznymi drogami asfaltowymi, a także kilkoma odcinkami dobrze utrzymanych dróg gruntowych. Po drodze odwiedzimy dwa zabytkowe, drewniane kościoły w Jaworznie i Żytniowie, malowniczy Zalew Młyny oraz wartościowe przyrodniczo obszary chronionego krajobrazu pomiędzy Polesiem a Załęczem.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
RUDNIKI
Miejscowość zawdzięcza swoją nazwę rudnikom, czyli ludziom, którzy poszukiwali, wydobywali i przetwarzali rudy żelaza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentu księcia Władysława Opolczyka z 1381 roku. Do końca XIV w. Rudniki były prywatną własnością szlachecką. W czasach potopu szwedzkiego w nieistniejącym już ogrodzie dworskim powstał niezwykły kurhan, zwany szwedzkim. Niestety podobnie jak stojący obok dwór nie przetrwał do dziś, a jego przeznaczenie pozostaje nieodkrytą zagadką. Najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Rudnik jest klasycystyczny kościół św. Mikołaja z 1830 roku.
Rudniki, kościół św. Mikołaja
Ufundowała go miejscowa dziedziczka, Tekla Masłowska. Jest to trzeci kościół stojący w tym miejscu. W czasach II wojny światowej został całkowicie ograbiony z cennego wyposażenia. Przy wylocie drogi krajowej nr 42 i 43 z Rudnik do Jaworzna warto także zobaczyć zabytkowy młyn motorowy, który funkcjonuje do dziś.
Gmina Rudniki to także doskonały punkt wypadowy do leżącego obok Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Warto tu spędzić cały weekend, zwłaszcza, że w kilku wioskach gminy (Łazy, Faustianka, Mirowszczyzna, Bobrowa, Żytniów) znajdują się przytulne gospodarstwa agroturystyczne. Szczegóły na stronie internetowej Gminy Rudniki, w sekcji „Turystyka” - zakładka „Noclegi i Agroturystyka”.
Rudniki, park
RUDNIKI, CENTRUM TRADYCJI STRAŻACKIEJ I HISTORII WSI (ul. Targowa 2)
W 2020 r. w Rudnikach otwarto niezwykłe centrum kulturalno-edukacyjne, w którym dowiemy się wiele o historii miejscowości i okolic oraz o tradycjach strażackich. Powstało ono przez rozbudowę Gminnej Izby Tradycji, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Zgromadzono tu liczne stare przedmioty codziennego użytku, meble, maszyny rolnicze, zdjęcia i dokumenty. W kilku pomieszczeniach odtworzono wnętrza dawnych wiejskich chat. W części poświęconej strażakom stoi stary wóz strażacki marki Żuk z 1988 roku. Miejscowa OSP używała go do 1998 r. Przed centrum podziwiać można spore, drewniane rzeźby ludowe. Kolejna stoi nieopodal, przy Ośrodku Kultury w Rudnikach.
Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi
ZALEW MŁYNY
Malowniczy zalew o powierzchni 5 ha położony jest na wschodnich krańcach miejscowości Młyny, nieopodal Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. To jedyny taki teren rekreacyjny w okolicy. Zbiornik o głębokości do 2,5 m powstał w 1999 r. i od początku przyciąga licznych miłośników wypoczynku nad wodą. Jest tu piaszczysta plaża z wiatą turystyczną i licznymi ławkami, na których można odpocząć. Plaża jednak nie jest strzeżona, a w akwenie obowiązuje zakaz kąpieli. Zalew posiada również atrakcyjne tereny dla wędkarzy.
Zalew Młyny
MŁYNY
Nazwa miejscowości wzięła się od młynów wodnych stojących niegdyś nad przepływającą przez wioskę rzeczką Jaworzynką. Do dziś na jej brzegach widać ślady sztucznie usypanych grobli, przy których stały. Na północnych krańcach Młynów, tuż za torami kolejowymi stoi wapiennik - dawny piec do wypalania wapna z 1958 roku. Swoją działalność zakończył w połowie lat 70-tych XX wieku.
Młyny, wapiennik
ŁOŚ – STYK WOJEWÓDZTW ŁÓDZKIEGO, OPOLSKIEGO I ŚLĄSKIEGO
Jedyny taki ŁOŚ w Polsce. Styk trzech województw – łódzkiego, opolskiego i śląskiego znajduje się na skraju lasu, w północno-wschodniej części miejscowości Polesie. Prowadzi do niego zarośnięta droga leśna od wschodniego wylotu z miejscowości.
JAWORZNO, DREWNIANY KOŚCIÓŁ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
Zabytkowy kościół w Jaworznie wniesiono w pierwszym dwudziestoleciu XVI wieku. W 1767 r. dobudowano kaplicę północną, a w 1922 r. kaplicę południową. Stojąca obok drewniana dzwonnica powstała po roku 1972 r. Konstrukcja oparta na planie krzyża łacińskiego kryje jednonawowe wnętrze z chórem. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym kościoła jest ołtarz główny z przełomu XVII i XVII wieku.
Jaworzno, kościół Trójcy Przenajświętszej
Jaworzno, dzwonnica przy kościele Trójcy Przenajświętszej
STARY BUGAJ, DAWNY DWÓR
Niewielki, murowany dworek w Rudnikach zbudowano w 1832 r. w stylu klasycystycznym z centralnie usytuowanym gankiem filarowym. W jego pobliżu znajduje się zagajnik z niewielkim oczkiem wodnym, który może być pozostałością po dawnym parku krajobrazowym. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące jego historii. Obecnie dworek jest w rękach prywatnych. Można go zobaczyć jedynie z zewnątrz.
ŻYTNIÓW, DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA
Pierwszy drewniany kościół stanął w Żytniowie w 1312 r. i przetrwał do XVIII wieku. Kolejny przetrwał niecałe sto lat. Obecna świątynia stała pierwotnie w Trzcinicy (powiat ostrzeszowski). W 1817 r. dziedziczka tamtejszych dóbr, Aniela z Jastrzębowskich Trzcińska podarowała nieużywany kościół żytniowskiej parafii. Skrupulatnie go rozebrano i deska po desce przeniesiono do Żytniowa. W tym samym czasie postawiono nową plebanię i budynki gospodarcze. Zbudowano także krypty oraz podziemny korytarz łączący kościół z plebanią i pobliskim dworem. W poł. XIX wieku dobudowano dzwonnicę.
Żytniów, kościół św. Marcina
Cegielnia w Faustiance powstała w 1907 roku, lecz uruchomiono ją dopiero 20 lat później. Prowadziła swoją działalność do 2010 r. Wokół położonej przy niej kopalni odkrywkowej iłów jurajskich wytrawni poszukiwacze mogą czasem znaleźć imponujące okazy skamieniałych amonitów. Obecnie wyrobisko zalane jest wodą. Po jego północnej stronie znajduje się niewielka trawiasta łąka z drewnianym pomostem wchodzącym do wody.
SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY
RUDNIKI (parking ul. Wieluńska – ul. Handlowa) • czerwony szlak rowerowy • Zalew Młyny • obszar chronionego krajobrazu Załęcze - Polesie • MOSTKI • JAWORZNO • BRZEZINY CIECIUŁOWSKIE • STANKI • NOWY BUGAJ • STARY BUGAJ • ŻYTNIÓW • JELONKI • BANASIÓWKA • BRZEZINY • STROJEC • SKOTNICA • KUŹNICZKA • KUŹNICA • ODCINEK • DALACHÓW • Zalew Młyny • RUDNIKI (ul. Handlowa - parking ul. Wieluńska)
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY
0,0 km • Rudniki - Jaworzno
Długość odcinka – 8,0 km.
Wycieczkę rozpoczynamy w Rudnikach na parkingu przy ul. Wieluńskiej (DK 43) nieopodal szkoły i przedszkola. Jedziemy na wschód ul. Handlową, po czym za boiskiem szkolnym skręcamy w lewo na mało uczęszczaną szosę asfaltową, którą biegnie czerwony szlak rowerowy. Kilometr dalej dojeżdżamy do poprzecznej drogi i skręcamy w prawo, w stronę Zalewu Młyny. Czerwony szlak biegnie dalej prosto drogą gruntową, ale po chwili zatacza pętlę i łączy się z naszą trasą przy zalewie. Zaraz za zalewem droga zakręca w lewo i przejeżdża pod torami kolejowymi. Dalej jedziemy krętą drogą pomiędzy mokradłami i dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Skręcamy w prawo i jedziemy prosto. Poruszamy się teraz po obszarze chronionego krajobrazu Załęcze – Polesie. Kiedy główna droga zakręca ostro w prawo przy charakterystycznym krzyżu, my jedziemy prosto szeroką drogą szutrową i dojeżdżamy na skraj miejscowości Polesie. Tu skręcamy w prawo, wjeżdżając na asfaltową drogę w kierunku Mostek. Jadąc prosto przez całą wioskę, dotrzemy do położonego w lesie 500 m za nią jedynego takiego ŁOŚ-a w Polsce. Pod tym skrótem kryje się punkt styku województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Trzymając się trasy wycieczki, jedziemy asfaltową drogą w kierunku przeciwnym do Polesia, czyli na południe. Droga zakręca w lewo i po chwili dociera do wioski Mostki.
Mostki
Na skrzyżowaniu na końcu Mostek skręcamy łagodnie w lewo i po chwili dojeżdżamy do Jaworzna, mijając po prawej stronie drewniany kościół Trójcy Przenajświętszej w lekkim oddaleniu od drogi. Prowadzi do niego boczna uliczka w prawo.
8,0 km • Jaworzno – Stary Bugaj
Długość odcinka – 9,8 km.
Spod kościoła Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie (droga główna z Mostek) jedziemy przez całą miejscowość czerwonym szlakiem rowerowym. Sto metrów dalej przecinamy ostrożnie ruchliwą drogę krajową nr 42 i jedziemy ulicą biegnącą na granicy zabudowań i pól. Na jej końcu skręcamy w prawo, potem w lewo na króciutki odcinek wzdłuż drogi krajowej nr 43 i od razu w prawo. Przejeżdżamy pod torami kolejowymi i skręcamy od razu w lewo. Niecałe 300 m dalej czerwony szlak odbija w prawo. Prowadzi nim skrót naszej trasy do Starego Bugaja, którym możemy zaoszczędzić 4,2 km (opis poniżej). Zgodnie z trasą główną jedziemy dalej prosto wzdłuż torów. Po chwili mijamy stację kolejową, za którą kończy się asfalt i zaczyna droga utwardzona kamieniem. Kilometr dalej przecinamy poprzeczną drogę i po kolejnym kilometrze docieramy do asfaltowej szosy, która zakręca w prawo i biegnie przez niewielkie Brzeziny Cieciułowskie. Tuż za nimi dojeżdżamy do zabudowań przysiółka Dziadownia, gdzie asfaltowa szosa skręca w prawo, a my jedziemy w lewo polną drogą. Na kolejnym rozwidleniu skręcamy w prawo i dojeżdżamy do miejscowości Stanki. Tu skręcamy w prawo na drogę asfaltową i jedziemy cały czas prosto. Mijając Nowy Bugaj, docieramy do skrzyżowania w Starym Bugaju, gdzie z prawej strony dochodzi do nas czerwony szlak rowerowy i skrót z Jaworzna. Zadrzewiona aleja w lewo prowadzi do dawnego dworu.
17,8 km • Stary Bugaj - Strojec
Długość odcinka – 12,4 km.
Na skrzyżowaniu w Starym Bugaju jedziemy dalej prosto i 2 km dalej dojeżdżamy do Żytniowa. Jedziemy przez centrum wioski do drewnianego kościoła św. Marcina. Na skrzyżowaniu za nim skręcamy w lewo, a na rozwidleniu przy boisku w prawo. Jedziemy rzadko uczęszczaną drogą asfaltową przez Jelonki. Za nimi mijamy malowniczo położoną w zagajniku Banasiówkę i na skrzyżowaniu za nią (na skraju miejscowości Prosna) skręcamy w prawo do Brzezin. Tu skręcamy w lewo na główną ulicę wioski, by 500 m dalej skręcić w prawo. Po chwili dojeżdżamy do Strojca, gdzie za dużym kompleksem szklarni i zagajnikiem docieramy do poprzecznej ul. Ogrodowej. Skręcamy w prawo i docieramy do placu rekreacyjnego Strojca, gdzie możemy odpocząć przed dalszą drogą.
30,2 km • Strojec - Rudniki
Długość odcinka – 17,9 km.
Z parku sołectwa Strojec jedziemy w kierunku północnym, przecinając ostrożnie drogę krajową nr 42. Jadąc prosto 2 km, dojeżdżamy na skraj wsi Skotnica, gdzie skręcamy w prawo. Po chwili przejeżdżamy przez Kuźniczkę, a potem przez Kuźnicę, gdzie dojeżdżamy do skrzyżowania z krzyżem. Tu odbijając z trasy wycieczki w prawo i za 1,7 km znów w prawo w polną drogę, po kolejnym kilometrze dotrzemy do glinianki przy dawnej cegielni w Faustiance. Jadąc zgodnie z trasą, na skrzyżowaniu z krzyżem skręcamy w lewo i zaraz za mostkiem na rzeczce w prawo. Jedziemy cały czas prosto polną drogą ok. 1,5 km do najbliższych zabudowań miejscowości Odcinek. Tu skręcamy w lewo i jedziemy dalej prosto do przysiółka Kurków, gdzie droga zakręca w prawo, a zaraz potem w lewo i dociera do Dalachowa.
Dalachów
Tu na skrzyżowaniu z kapliczką skręcamy w prawo i jedziemy do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Zaraz przy nim skręcamy w prawo i od razu w lewo, jadąc dalej boczną ulicą. Niecały kilometr dalej przecinamy prosto drogę krajową nr 42 i tory kolejowe. Kilometr dalej nasza trasa zakręca w prawo i za zagajnikiem dociera do Słowikowa. Tu za szerokim zakrętem w lewo, na skrzyżowaniu z krzyżem skręcamy w prawo i jedziemy ok. 2 km do poprzecznej drogi asfaltowej, na której skręcamy w prawo. Dalej skręcamy w pierwszą drogę w lewo, mijamy mokradła i przejeżdżamy tunelem pod torami kolejowymi, za którymi droga zakręca w prawo. Mijamy Zalew Młyny i na rozwidleniu za nim skręcamy w lewo, by półtora kilometra dalej dotrzeć do Rudnik. Zaraz za boiskiem szkolnym skręcamy w prawo i docieramy na parking obok szkoły, gdzie kończymy wycieczkę
SKRÓT JAWORZNO – STARY BUGAJ
Całkowita długość trasy krótsza o 4,2 km.
Skrót w całości biegnie asfaltowymi drogami, którymi poprowadzony jest czerwony szlak rowerowy. W Jaworznie po tym jak przejechaliśmy tunelem pod torami kolejowymi, skręcamy w lewo i 300 m dalej w prawo. Jedziemy rzadko uczęszczaną szosą pośród malowniczych pagórków. Na jej końcu dojeżdżamy do Cieciułowa, gdzie skręcamy w lewo, na główną ulicę wioski.
Centrum Cieciułowa
Niewiele ponad kilometr dalej docieramy do poprzecznej drogi w Starym Bugaju i skręcamy w prawo, wracając na trasę główną wycieczki.
Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa: Przemysław Supernak, SuperGlob
Załączniki:
01 - Wokół gminy Rudniki.gpx (50,21KB)
01.C - Dojazd do Faustianki.gpx (1,72KB)