TRASA 5 – Z RUDNIK DO OŻAROWA SZLAKIEM DREWNIANEJ ARCHITEKTURY
MAPA TRASY
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1o2oK167fKkbZGGSZjrQWfe5ntWY6ALnN&usp=sharing
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Rodzaj trasy: łatwa, turystyczna
Długość trasy: 38,0 km
Czas przejazdu: 2,5 – 3,5 h
Drogi asfalt/bruk: 29,0 km
Drogi gruntowe: 9,0 km
Suma podjazdów: 235 m
Suma zjazdów: 235 m
Najwyższy punkt: 254 m n.p.m.
Najniższy punkt: 190 m n.p.m.
Dojazd samochodem:parking Rudniki, ul. Wieluńska (DK 43, przy szkole i przedszkolu)
Prawdziwa gratka dla miłośników drewnianej architektury. Po drodze odwiedzamy zabytkowy dworek w Ożarowie, pięknie zachowany wiatrak w Kocilewie oraz drewniany kościół w Wierzbiu. Oprócz atrakcji historycznych czeka nas także piękny odcinek leśny pomiędzy Ganą a Ożarowem, wizyta nad glinianką przy dawnej cegielni w Faustiance oraz nad pięknymi stawami w Dobijaczu koło Ożarowa. Trasa w większości poprowadzona jest bocznymi drogami asfaltowymi. Odcinek leśny biegnie dobrze utrzymaną drogą gruntową. Wszystko to sprawia, że trasa do Ożarowa jest doskonałą propozycją na rodzinną wycieczkę rowerową.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
RUDNIKI
Miejscowość zawdzięcza swoją nazwę rudnikom, czyli ludziom, którzy poszukiwali, wydobywali i przetwarzali rudy żelaza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentu księcia Władysława Opolczyka z 1381 roku. Do końca XIV w. Rudniki były prywatną własnością szlachecką. W czasach potopu szwedzkiego w nieistniejącym już ogrodzie dworskim powstał niezwykły kurhan, zwany szwedzkim. Niestety podobnie jak stojący obok dwór nie przetrwał do dziś, a jego przeznaczenie pozostaje nieodkrytą zagadką. Najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Rudnik jest klasycystyczny kościół św. Mikołaja z 1830 roku. Ufundowała go miejscowa dziedziczka, Tekla Masłowska. Jest to trzeci kościół stojący w tym miejscu. W czasach II wojny światowej został całkowicie ograbiony z cennego wyposażenia. Przy wylocie drogi krajowej nr 42 i 43 z Rudnik do Jaworzna warto także zobaczyć zabytkowy młyn motorowy, który funkcjonuje do dziś.
Gmina Rudniki to także doskonały punkt wypadowy do leżącego obok Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Warto tu spędzić cały weekend, zwłaszcza, że w kilku wioskach gminy (Łazy, Faustianka, Mirowszczyzna, Bobrowa, Żytniów) znajdują się przytulne gospodarstwa agroturystyczne. Szczegóły na stronie internetowej Gminy Rudniki, w sekcji „Turystyka” - zakładka „Noclegi i Agroturystyka”.
Rudniki, park
RUDNIKI, CENTRUM TRADYCJI STRAŻACKIEJ I HISTORII WSI (ul. Targowa 2)
W 2020 r. w Rudnikach otwarto niezwykłe centrum kulturalno-edukacyjne, w którym dowiemy się wiele o historii miejscowości i okolic oraz o tradycjach strażackich. Powstało ono przez rozbudowę Gminnej Izby Tradycji. Zgromadzono tu liczne stare przedmioty codziennego użytku, meble, maszyny rolnicze, zdjęcia i dokumenty. W kilku pomieszczeniach odtworzono wnętrza dawnych wiejskich chat. W części poświęconej strażakom stoi stary wóz strażacki marki Żuk z 1988 roku. Miejscowa OSP używała go do 1998 r. Przed centrum podziwiać można spore, drewniane rzeźby ludowe. Kolejna stoi nieopodal, przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.
Rudniki, rzeźba przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji
FAUSTIANKA, DAWNA CEGIELNIA
Cegielnia w Faustiance powstała w 1907 roku, lecz uruchomiono ją dopiero 20 lat później. Prowadziła swoją działalność do 2010 r. Wokół położonej przy niej kopalni odkrywkowej iłów jurajskich wytrawni poszukiwacze mogą czasem znaleźć imponujące okazy skamieniałych amonitów. Obecnie wyrobisko zalane jest wodą. Po jego północnej stronie znajduje się niewielka trawiasta łąka z drewnianym pomostem wchodzącym do wody.
OŻARÓW, ZESPÓŁ DWORSKI
Dwór zbudowany z drewna modrzewiowego został wzniesiony w 1757 roku dla Władysława Bartochowskiego. Wewnątrz w dobrym stanie zachowały się: zabytkowe meble, porcelana, srebra z XVII – XIX wieku należące do szlachty wieluńskiej oraz neorenesansowy piec kaflowy przeniesiony z dworu w Parcicach. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem z pomnikowymi drzewami, 4 stawami, drewnianą altaną oraz pozostałościami wieży widokowej. Obecnie w dworze mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich. Wstęp na teren zespołu dworskiego jest płatny.
KOCILEW, ZABYTKOWY WIATRAK
Wiatrak typu „koźlak” w Kocilewie położony jest niecały kilometr od centrum Ożarowa.
Ożarów - Kocilew, zabytkowy wiatrak
Przez długie lata należał do mieszkającej w okolicy młynarskiej rodziny Kowalskich. Wybudowano go w 1914 roku na miejscu poprzedniego, który uległ zniszczeniu w wyniku działań wojennych. W 1998 r. został wykupiony przez UMiG Wieluń, po czym przystąpiono do kapitalnego remontu, który zakończył się w 2006 r. Obecnie wiatrak jest plenerową częścią ekspozycji Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
WIERZBIE, DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA OPATA
Kościół w Wierzbiu wzniesiono na początku XVI wieku.
Wierzbie, kościół św. Leonarda Opata
Później był dwukrotnie przebudowywany, najpierw w XVIII wieku, a później w 1959 roku. Budowla zaliczana jest do późnogotyckiej odmiany kościoła drewnianego typu wieluńskiego. We wnętrzu podziwiać możemy kilka cennych zabytków sztuki sakralnej: późnobarokowy ołtarz główny z XVIII w. z neogotyckim tryptykiem, dwa ołtarze boczne, ambonę z XVIII w. z namalowanymi wizerunkami ewangelistów oraz konfesjonał i ławy z XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na XVI-wieczny, zabytkowy portal kościoła oraz stacje drogi krzyżowej w stylu ludowym z XIX wieku.
MŁYNY
Nazwa miejscowości wzięła się od młynów wodnych stojących niegdyś nad przepływającą przez wioskę rzeczką Jaworzynką. Do dziś na jej brzegach widać ślady sztucznie usypanych grobli, przy których stały. Na północnych krańcach Młynów, tuż za torami kolejowymi stoi wapiennik - dawny piec do wypalania wapna z 1958 roku. Swoją działalność zakończył w połowie lat 70-tych XX wieku.
ZALEW MŁYNY
Malowniczy zalew o powierzchni 5 ha położony jest na wschodnich krańcach miejscowości Młyny, nieopodal Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. To jedyny taki teren rekreacyjny w okolicy. Zbiornik o głębokości do 2,5 m powstał w 1999 r. i od początku przyciąga licznych miłośników wypoczynku nad wodą. Jest tu piaszczysta plaża z wiatą turystyczną i licznymi ławkami, na których można odpocząć. Plaża jednak nie jest strzeżona, a w akwenie obowiązuje zakaz kąpieli. Zalew posiada również atrakcyjne tereny dla wędkarzy.
SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY
RUDNIKI (parking ul. Wieluńska – ul. Cmentarna - ul. Traugutta – ul. Prosta – ul. Biegańskiego) • ŁAZY • cegielnia w Faustiance • KUŹNICA • KUŹNICZKA • GANA • las w okolicach Aleksandrowa • zielony szlak rowerowy • stawy w Dobijaczu • OŻARÓW • wiatrak w Kocilewie • OŻARÓW • PODUCHOWNE • WIERZBIE • MARKI • LACHOWSKIE • DALACHÓW • SŁOWIKÓW • Zalew Młyny • RUDNIKI (ul. Handlowa – parking ul. Wieluńska)
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY
0,0 km • Rudniki – Ożarów
Długość odcinka – 18,6 km.
Wycieczkę rozpoczynamy w Rudnikach na parkingu przy ul. Wieluńskiej (DK 43) nieopodal szkoły i przedszkola. Jedziemy na zachód ul. Cmentarną, po czym skręcamy w lewo, w ul. Traugutta, zaraz potem w prawo, w ul. Prostą i znów w prawo, w ul. Biegańskiego. Jedziemy rzadko uczęszczaną drogą asfaltową do Łazów.
Łazy
Jadąc przez wioskę, mijamy zadbany skwer zwany „Zielonym Klubem” z ławkami, wiatą turystyczną oraz miejscami na ognisko i imprezy plenerowe. Na końcu miejscowości w lewo odbija polna droga prowadząca nad gliniankę przy dawnej cegielni w Faustiance.
Las w okolicach glinianki w Faustiance
Jadąc dalej główną drogą, docieramy do Kuźnicy, gdzie na skrzyżowaniu z krzyżem skręcamy w lewo. Po chwili mijamy Kuźniczkę i zaraz za nią skręcamy w prawo, w kierunku Gany.
Las w okolicy Gany
Tu dojeżdżamy do drogi krajowej nr 45 i skręcamy w prawo, jadąc dalej ciągiem pieszo-rowerowym. Droga krajowa w centrum Gany skręca w lewo i zaraz potem w prawo. Na tym drugim zakręcie jedziemy prosto w stronę lasu, na którego skraju kończy się asfalt i zaczyna leśna droga gruntowa. Półtora kilometra dalej przecinamy ostrożnie drogę krajową nr 45 i jedziemy dalej prosto 1,7 km. Na tym odcinku pojawiają się krótkie (ok. 50 – 100 m) zapiaszczone odcinki, jednak zdecydowana większość drogi jest dobrze utrzymana. Dojeżdżamy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym, na który wjeżdżamy, skręcając w prawo. Trzy kilometry dalej w lewo odbija droga do Glinianki Ożarów. Jadąc dalej prosto, po 400 m mijamy stawy w Dobijaczu i po chwili wyjeżdżamy z lasu.
Stawy w Dobijaczu
Półtora kilometra dalej dojeżdżamy do Ożarowa. Tu jedziemy do centrum wioski, gdzie warto zwiedzić zespół dworski a także zobaczyć dawne budynki folwarczne oraz okazały kościół św. Marii Magdaleny.
Ożarów, kościół św. Marii Magdaleny
Warto też odwiedzić oddalony o niecały kilometr zabytkowy, drewniany wiatrak w Kocilewie (dojazd drogą w kierunku Józefowa).
18,6 km • Ożarów - Rudniki
Długość odcinka – 19,4 km.
Z Ożarowa wyjeżdżamy w kierunku południowym, ul. Ożarowską i na pierwszym rozwidleniu jedziemy w lewo. Czterysta metrów dalej skręcamy w lewo, na drogę gruntową. Mijamy zabudowania i wjeżdżamy na asfaltową drogę prowadzącą do Wierzbia. Tu skręcamy w prawo na wąski ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi krajowej nr 45 i zaraz potem mijamy drewniany kościół św. Leonarda Opata. Tuż za Wierzbiem, gdy droga krajowa zakręca w prawo, my jedziemy w lewo zgodnie z drogowskazem do Mileniówki rzadko uczęszczaną drogą asfaltową biegnącą w stronę lasu. Trzy kilometry dalej dojeżdżamy do położonej w lesie osady Marki. Tu droga zakręca w prawo, a zaraz za lasem w lewo i dociera do Lachowskiego. Dalej, za Lachowskiem droga zakręca w prawo i dociera do Dalachowa.
Dalachów
Tu skręcamy w lewo i jedziemy przez centrum miejscowości. Tuż za szkołą skręcamy w prawo i od razu w lewo, jadąc dalej ulicą równoległą do głównej drogi w Dalachowie. Osiemset metrów dalej przecinamy prosto drogę krajową nr 43 i po przejechaniu 1,2 km skręcamy w prawo, by za lasem wjechać do Słowikowa.
Łąki w okolicach Słowikowa
Jedziemy około kilometr wijącą się zakrętami drogą i dojeżdżamy do skrzyżowania z krzyżem i stojącym na wprost domem jednorodzinnym. Skręcamy w prawo i jedziemy piękną widokowo trasą w kierunku południowym.
Łąki w okolicach Młynów
Na końcu tego odcinka dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i od razu w lewo, na krótką drogę gruntową, która przejeżdża przez zagajnik z mokradłami, a potem pod wiaduktem kolejowym. Zaraz za nim droga zakręca w prawo i doprowadza nas nad malowniczy Zalew Młyny.
Zalew Młyny
W lecie możemy tu zakończyć wycieczkę orzeźwiającą kąpielą. Stąd pozostało już tylko 2 km do końca trasy. Za zalewem wjeżdżamy na asfaltową drogę i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po chwili dojeżdżamy do Rudnik, gdzie za boiskiem szkolnym skręcamy w prawo i docieramy na metę wycieczki – parking obok szkoły i przedszkola.
Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa: Przemysław Supernak, SuperGlob
Załączniki:
05.B - Dojazd nad gliniankę w Faustiance.gpx (1,09KB)
05.C - Dojazd do zabytkowego wiatraka w Kocilewie.gpx (2,69KB)
05 - Z Rudnik do Ożarowa szlakiem drewnianej architektury.gpx (220,76KB)