Rudniki - Gmina Fair Play 2005
Rudniki – Gmina Fair Play 2005
W roku 2005 odbyła się kolejna, czwarta już edycja konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, w której wzięło udział 139 gmin z 16 województw. Przez dwuetapowy proces weryfikacji pomyślnie przeszły 123 gminy, które otrzymały tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” 2005. Jednym z elementów weryfikacji gmin jest badanie losowo wybranych inwestorów, przeprowadzane zgodnie z regulaminem w trakcie II etapu konkursu. Badaniu podlegają inwestorzy, którzy rozpoczęli lub zakończyli proces inwestycyjny na terenie gmin biorących udział w konkursie.
Jednym z aspektów ocenianych przez inwestorów w ramach badania była jakość obsługi inwestycji przez gminy. W zakres oceny wchodziły: prawidłowość podejmowanych decyzji administracyjnych, terminowość decyzji, szybkość oraz środowisko obsługi inwestorów. Wyraźnie uległy poprawie oceny kwalifikacji pracowników urzędów gmin. Również ocena zakresu pomocy, elastyczności i doradztwa dla inwestorów, kompleksowości obsługi oraz skuteczności w rozwiązywaniu problemów w porównaniu z wcześniejszymi edycjami konkursu znacznie się poprawiła.
Gminy mogły startować w czterech kategoriach konkursowych: gmin miejskich, miasteczek i małych miast, gmin wiejskich oraz gmin turystycznych. Najlepsze oceny w tegorocznej edycji uzyskały gminy wiejskie. Z badań wynika, że im mniejsza gmina, tym inwestorzy traktowani są bardziej indywidualnie.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Kultury w Warszawie, w Sali Konferencyjnej 12 października 2005 roku. Gminy mogły otrzymać: statuetkę, wyróżnienie lub certyfikat. Gmina Rudniki otrzymała CERTYFIKAT - GMINA FAIR PLAY.
Korzyści dla gmin wynikające z uczestnictwa w Programie:
- uzyskanie środków z Funduszu Pracy,
- obiektywna weryfikacja gmin pod kątem spełnienia przez nie wymagań certyfikacyjnych,
- uzyskanie niezależnej oceny inwestorów,
- poznanie swojej pozycji marketingowej na tle innych gmin uczestniczących w konkursie,
- uzyskanie raportu wskazującego niezbędne kierunki usprawnień wewnętrznych w gminie,
- uzyskanie argumentów ostatniego rzędu w negocjacjach z inwestorami,
- budowa wizerunku gminy przyjaznej dla inwestorów,
- rekomendacja od biznesu,
- poznanie niezależnej oceny zewnętrznej innej inż. ocena lokalna,
- deklaracja stosowania standardów etycznych,
- promocja gmin przez organizatorów konkursu.