Trasa 12 - do leśnej chatki Grabówka
MAPA TRASY
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=12XSEzW4CRRCsLqMyAaVQQv0WsV-L1Sg&usp=sharing
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Rodzaj trasy: łatwa, turystyczna
Długość trasy: 13,8 km
Czas przejazdu: 0,30 – 1,0 h
Suma podjazdów: 173 m
Suma zjazdów: 167 m
Najwyższy punkt: 236 m n.p.m.
Najniższy punkt: 195 m n.p.m.
Dojazd samochodem:park w Rudnikach, ul. Wojska Polskiego
Mamy takie magiczne miejsca. Dobrze się tu myśli. Ilu ludzi tyle takich miejsc, albo i więcej. Znaleźć je można czasem bardzo blisko, wręcz za rogiem, odrobinę tylko ukryte.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
PARK REKREACYJNY W RUDNIKACH
Zatrzymaj się na chwilę, złap oddech przy fontannie, odetchnij powoli i usiądź na ławkach, by posłuchać trzepotu skrzydeł w centrum Rudnik. Mając na uwadze najmłodszych, w parku znajdziemy zestaw wspinaczkowy, boisko do gry w bule, bujak i ślizgawkę. Dla młodszych jak i tych dorosłych miłośników szachów, przygotowane są szachowe stoliki. Przy ażurowej kratce, która jest bardzo nowoczesnym dodatkiem aranżacyjnym, znajdziemy także leżaki. Ten bardzo oryginalny parawan, który jest swoistą ozdobą parku, stanowi również świetną osłonę od wiatru. Bardzo urokliwą częścią parku, w której można odetchnąć po skorzystaniu z zewnętrznej siłowni, jest także altanka, która wśród otaczającej zieleni, wygląda bardzo klimatycznie.
Park w Rudnikach
MŁYN W RUDNIKACH
Każda rodzina ma swoją historię. Ten budynek z pięknej, czerwonej cegły z duszą wkomponował się w krajobraz Rudnik jako stały jego element. Jego budowę państwo Jan i Anna Koperowie rozpoczęli w 1946 roku i trwała ona 5 lat. Młyn jednak, z pewnych okoliczności, nigdy nie został uruchomiony. Na parterze drewniana podłoga, która nigdy nie została przyprószona mąką, jak i niegdyś maszyny, przygotowane do mielenia ziarna. Ale zawsze może wydarzyć się coś niespotykanego. Szeroko otwarte oczy pytają, czy może być jeszcze piękniej? Drewniane schody prowadzą na sam szczyt młyna, z którego przez okno, widać pięknie rozpościerającą się panoramę Rudnik. Kiedy lato dobiega końca, a za pasem już jesień, na dachu budynku zbierają się sejmiki bocianie. Dziesiątki dolatujących bocianów czyni to miejsce jeszcze bardziej urokliwym i niezwykłym.
Nieczynny młyn
KRZYŻ NA ROZWIDLENIU
Dobry Bóg tworzy ramy każdej wędrówki, a człowiek stanowi jej treść. Krzyże, tak charakterystyczne dla naszego krajobrazu, są nie tylko ciekawym folklorem, ale maja też dużo głębsze przesłanie. Bardzo często stawiano je jako wyraz wdzięczności za otrzymane łaski i cuda, te mniejsze i te większe.
Jeden z wielu przydrożnych krzyży
BOCIANIE GNIAZDA
Nie bez powodu bociany są symbolem Polski, gdyż ¼ tych ptaków gniazduje właśnie w Polsce. Mamy ich najwięcej na całym świecie! Ich gniazda powstają najczęściej na wiejskich terenach, tak jak w Łazach. Gniazda, które budują ze słomy, gałęzi, słomy i papierów potrafią im służyć nawet na wiele długich lat. Jeden bocian wracał do swojego gniazda przez 19 kolejnych lat. Bociany należą do dosyć „małomównych” ptaków. Najbardziej znanym głosem, który z siebie wydają jest klekot. Pisklęta wydają z siebie znacznie więcej dźwięków, głównie do komunikacji z rodzicami. Jest to pisk, syczenie, a nawet coś przypominającego... mruczenie kota.
Łazy
PLAC REKREACYJNY „ZIELONY KLUB”
To bardzo urokliwe miejsce, które zostało stworzone przez ludzi z dobrym sercem dla wszystkich, których zachwyca spokój i cisza. Miejsce, w którym zwłaszcza wiosną, można mnożyć zachwyty poprzez ilość białych płatków na drzewach, zapachu zielonych jeszcze zbóż i pięknie kwitnących rzepaków. Boisko, zewnętrzna siłownia, dostępność do toalety, grilla, ławki i drewniany domek, stwarzają okazję do wielu rekreacyjnych i integracyjnych spotkań oraz zabaw na świeżym powietrzu. A kiedy cały świat śpi... można skraść troszkę magii tylko dla siebie i spojrzeć w kierunku pięknie oświetlonych Rudnik.
Łazy - zielony klub
AGROTURYSTYKA „W ZACISZU”
Przeurocze agroturystyczne miejsce, które stanowi połączenie nowoczesności z wiejską sielanką. Dodatkową atrakcją dla wszystkich miłośników zwierząt nietypowych, są owce kameruńskie.
Owieczki kameruńskie
KUŹNICA
Miejsce, które pojawiło się na wieluńskich mapach już na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to w 1459 roku Jan Zadzyk sprzedał sołtysowi z Rudnik połowę Kuźnicy Rudnickiej za 45 grzywien i 7 florenów. Nazwa tej miejscowości pochodzi od kuźnicy, dawnego zakładu hutniczego z dymarką i młotem napędzanym wodnym kołem, która była jedną z dwudziestu kuźnic działającą na ziemi wieluńskiej w XVI wieku. Odkryto, iż w zakolach rzeki Wyderki, gdzie nurt rzeki wyraźnie zwalniał lub w kieszeniach na zboczach doliny, którą płynie rzeka występowała ruda darniowa z zawartością żelaza. Wskazówką obecności rudy darniowej było czerwonobrunatne zabarwienie gleby, kretowisk oraz wody w zastoiskach. I tak wytopienie z niej żelaza rozpoczęło na tych ziemiach nową epokę – epokę żelaza.
Truskawkowe pola w Kuźnicy
GRABÓWKA
Do prywatnej posesji wiedzie grabowa aleja. Rzadko spotykane drzewo dostarczało bardzo twardego drewna, z którego kiedyś wyrabiano niewielkie przedmioty o dużej wytrzymałości. Stosowano je do wyrobu narzędzi, kół zębatych, pieńków rzeźnickich, figur szachowych czy części mechanizmów młoteczkowych fortepianów. Czasem szum drzew mówi o wspólnej tajemnicy, bo ludzka dusza jest nakierowana na miłość, na kochanie, na przywiązanie. Nie ma nic silniejszego na świecie. O tym milczą drzewa, bo przecież muszą mieć powód do milczenia, muszą mieć o czym milczeć.
Grabówka
SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY
RUDNIKI (Park ul. Wojska Polskiego – ul. Romualda Trauguta - ul. Prosta – ul. Władysława Biegańskiego) •ŁAZY • Plac Rekreacyjny „Zielony Klub”• Agroturystyka „W Zaciszu” • KUŻNICA • Grabówka • KUŻNICA• ŁAZY• RUDNIKI
Załączniki:
GRABÓWKA.gpx