Edukacja na wesoło - drugi etap
„Edukacja na wesoło – drugi etap” pod takim tytułem zrealizowano polsko-czeskie spotkanie na terenie gminy Rudniki. To kontynuacja dwuletniego projektu edukacyjno-ruchowego polegającego na zabawie połączonej z nauką. Uczestniczyły w nim dzieci w wieku od 6-13 lat.
17 maja br. delegację czeską przywitał występ dzieci ze szkoły podstawowej w Cieciułowie. Odśpiewały one hymn piłkarskich Mistrzostw Europy „Koko Euro Spoko” i piosenki Heleny Wondrackovej. Po sympatycznym geście uczniów cała grupa udała się na plac Krainy Wymarłych Gadów Morskich by podziwiać znajdujące się tam atrakcje. Oglądały one rekonstrukcje pradawnych stworzeń jak również produkty powstałe w ramach ubiegłorocznego projektu polsko-czeskiego tj. gablotę z preparowanymi zwierzętami czy eko-półki. Następnie uczestnicy rywalizowali w grach ruchowych i intelektualnych. Poziom sprawności fizycznej prezentowali w konkurencjach sportowych: tenisie stołowym, trafianiu piłką do celu, piłce siatkowej, czy przejście przez rzekę. Podczas gier w „Warcaby”, „Chińczyka” i grze planszowej „Plezjo” wykorzystywali dotychczasowe umiejętności m.in. strategiczne myślenie czy taktyka. Dzień pełen wrażeń i emocji zakończyła premiera filmu edukacyjnego „Rudniki kryją cenne skarby” oraz uroczysta kolacja.
W drugim dniu wszyscy uczestnicy udali się do Juraparku Krasiejów. Pogodną wycieczkę po parku dinozaurów zapoczątkował Tunel Czasu, miejsce ukazujące etapy kształtowania się ziemi, powstania pierwszych organizmów, ich ewolucja i przystosowanie do panujących warunków. Kolejny etap wyprawy to zwiedzanie ścieżki edukacyjnej oraz Muzeum Paleontologicznego. Wszelkie ciekawostki nt. żyjących dinozaurów, płazów i gadów przekazywała przewodnik wycieczki. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym czym odżywiały się pradawne istnienia, jakie rozmiary osiągały oraz w jakich regionach Europy bądź świata występowały. Skorzystały również z innych atrakcji parku – warsztatów edukacyjnych, parków rozrywki oraz kina Cinema 5D. Nowoczesny obiekt dostarczył wielu wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych i zapachowych. Podczas ogniska integracyjnego zorganizowanego na terenie parku dzieci dzieliły się wiedzą i wrażeniami zdobytymi podczas realizacji projektu „Edukacja na wesoło – drugi etap”. W sobotę dzieci z Polski wraz z opiekunami pożegnały przyjaciół z Mikroregionu Mostenka, zapewniając o kontynuacji współpracy polsko-czeskiej.
Realizacja projektu przyczyniła się do podniesienia poziomu wiedzy w zakresie prehistorii. Umożliwiła poznanie walorów, obyczajów i życia codziennego mieszkańców. Poprzez zdrową rywalizację w duchu fair play dzieci nawiązały nowe kontakty i znajomości. Powyższy projekt zapoczątkował nowy rozdział w polsko-czeskiej współpracy edukacyjnej.