700 lat wsi i parafii Żytniów
Długo przygotowywane obchody 700-lecia Żytniowa odbyły się w pierwszych dniach września br. i jak słyszymy od wielu osób wszystko się udało. Sami z resztą, jako współorganizatorzy, jesteśmy zadowoleni z przebiegu uroczystości. Trzeba przyznać, że aura też nam sprzyjała. Wielu ludzi z różnych stron Polski, związanych z Żytniowem sentymentalnie i nie tylko, przyjechało by razem świętować jubileusz wsi i parafii.
Wszystko zaczęło się w piątek uroczystą mszą świętą z udziałem Ks. Arcybiskupa dr Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego, księży z okolicznych parafii oraz Dekanatu Praszkowskiego pod czujnym okiem ks. proboszcza Jerzego Combika. Właśnie podczas tej mszy po raz pierwszy została zaprezentowana monografia ”Siedem Wieków Żytniowa”. Prezentacji dokonał Grzegorz Pucka główny redaktor tegoż opracowania. Trzeba przyznać, że monografia była swego rodzaju perełką obchodów 700-lecia, a jej nakład 300 egz. rozszedł się w ciągu tych trzech dni jak świeże bułeczki.
Po mszy świętej mieszkańcy i goście wspólnie biesiadowali przy ognisku na placu Wiejskiego Centrum Kultury w Żytniowie.
Kolejny dzień obchodów rozpoczęła uroczysta Sesja Rady Gminy Rudniki. Swoją obecnością zaszczycili nas najznakomitsi goście. Wśród nich byli: Leszek Korzeniowski Poseł na Sejm RP, Aleksander Świeykowski Senator, Wicemarszałek Tomasz Kostuś, Wicestarosta Oleski Stanisław Belka, wójt Andrzej Pyziak, przewodniczący rady Edward Gładysz oraz przedstawiciele władz sąsiednich gmin, organizacji społecznych, mieszkańców, grona nauczycielskiego i inni. Podczas sesji rady Wicemarszałek odznaczył medalami „Zasłużony dla Województwa Opolskiego” cztery osoby. Wśród nich znaleźli się: Grzegorz Pucka – Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Żytniowa” i inicjator obchodów 700-lecia, Andrzej Zając – były przewodniczący Rady Gminy Rudniki i obecny prezes OSP Żytniów, Andrzej Napieraj – sołtys wsi Żytniów oraz Adam Sas – radny, przedsiębiorca i działacz społeczny.
Po tych odznaczeniach przyszedł czas na wręczenie okolicznościowych medali pamiątkowych 700-lecia wsi i parafii Żytniów. Medale wręczali Grzegorz Pucka, Andrzej Pyziak i Edward Gładysz. Między innymi medale otrzymali najstarsi mieszkańcy Żytniowa tj. Jan Ośródka, Antonina Bryś i najstarsze małżeństwo Państwo Marianna i Franciszek Łapuchowie. Medal odebrała również Starostka Obec Soblahov Eva Dud’akova z partnerskiej gminy ze Słowacji, która z delegacją przybyła na uroczystości. Soblahowska delegacja przekazała na ręce Pana Pucki dla stowarzyszenia żytniowskiego prezent z okazji obchodów, a pani starostka wygłosiła słowa podziękowania i podziwu za zorganizowanie tak wspaniałego jubileuszu.
Trzeciego dnia obchodów odbył się mecz piłkarski LZS Żytniów kontra LZS Wojciechów, który zakończył się zwycięstwem gospodarzy. Ale to nie wszystko. Jednocześnie na placu przy Centrum Kultury w Żytniowie odbywały się konkursy dla dzieci, które prowadziła Pani Janina Pawlaczyk dyrektorka GOKSiR w Rudnikach. Dzieci bawiły się doskonale. Wręczono nagrody i upominki za urządzenie scenek rodzajowych w gospodarstwach, których to , ku zdziwieniu organizatorów, było aż 40. Całości dopełniły występy dzieci ze szkoły w Żytniowie z zabawnym programem rozrywkowym.
Tego dnia odbywały się również pokazy rzeźbienia w drewnie w wykonaniu m.in. Jacka Stochniałka naszego ulubionego mistrza Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie, wystawy tematyczne w szkole oraz wiele ciekawych innych przedsięwzięć zorganizowanych właśnie na tę okoliczność.
Na zakończenie nie można zapomnieć o podziękowaniach dla stowarzyszenia „Razem dla Żytniowa” na czele z Grzegorzem Pucką, druhów strażaków z OSP Żytniów, Koła Gospodyń Domowych, grona nauczycielskiego ze szkoły oraz wielu bardzo zaangażowanych w organizację jubileuszu mieszkańców Żytniowa. Z wielką przyjemnością współpracowało nam się podczas przygotowań. Życzymy kolejnych udanych jubileuszy oraz zapału do dalszych wspólnych działań na rzecz wsi Żytniów.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |