Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Solleftea - Szwecja

Strona internetowa gminy Solleftea: www.solleftea.se

Współpraca naszej gminy ze szwedzką gminą Solleftea rozpoczęła się od kontaktów z jednostką straży pożarnej w Nasaker. Sześcioosobowa delegacja ze Szwecji w 2000 r. przyjechała do naszego województwa z roboczą wizytą mającą na celu zapoznanie się z pracą oraz zapleczem straży pożarnych w Polsce. W ramach zwiedzania jednostek OSP z terenu województwa, szwedzcy goście przyjechali do naszej gminy, gdzie został zaprezentowany im nasz dorobek.

Ekipa ze Szwecji podczas zawodów Podpisanie umowy partnerskiej

W 2001 r. zaprosiliśmy ich ponownie, tym razem na zawody sportowo-pożarnicze, aby razem z naszymi strażakami stanęli w szranki. Właśnie na tych zawodach 29-07-2001 r. zostało podpisane porozumienie między jednostką straży pożarnej w Nasaker gmina Solleftea, a Zarządem Gminnym ZOSP RP w Rudnikach. Porozumienie podpisali Prezes ZOSP Andrzej Pyziak i szef jednostki w Nasaker Kent Lidström.

Porozumienie między jednosktami straży pożarnych

W następnym roku nasi strażacy wyjechali do Szwecji z rewizytą. Wtedy to gościli w siedzibie gminy Solleftea, gdzie spotkali się z przedstawicielami samorządowymi.

Nasi strażacy z kolegami ze Szwecji Spotkanie z władzami samorządowymi

Jednocześnie w kolejnych latach zapraszaliśmy naszych partnerów na coroczne, organizowane w Bobrowej, Międzynarodowe Zawody Drwali. W ten sposób rozwijała się współpraca.

Delegacja Szwedzka podczas spotkanie w GOKSiR w Rudnikach

W grudniu 2002 r. podpisaliśmy umowę o współpracy z gminą Solleftea w zakresie wymiany doświadczeń, wymiany młodzieży itp. W marcu 2003 r. po raz pierwszy przedstawiciele władz samorządowych z gm. Solleftea zawitali do naszej gminy. Zaprosiliśmy ich do udziału w Targach Turystycznych w Opolu. Tam wspólnie prezentowaliśmy się na stoisku polsko-szwedzkim. Gościli u nas: Elisabet Lassen - kommunalrad, Gunvor Eriksson - kommunfullmäktiges ordförande oraz Paul Nässen - ordförande Fritid-turistnämd, Ola Olsson - Turistbyra chef Anna Abrahamsson - Näsakers Camping & Stugby, Kent Lidström, Lasse Abrahamsson.

Umowa partnerska ze szwedzką gminą Solleftea

Również w 2003 roku na terenie naszej gminy przebywała grupa dzieci ze Szwecji, a podczas zawodów w Bobrowie przebywała również delegacja władz samorządowych.

We wrześniu 2004 r. grupa naszych radnych oraz przedstawicieli Urzędu Gminy przebywała z wizytą roboczą w gminie Solleftea.

Delegacja Gminy Rudniki w Szwecji

W 2005 delegacja szwedzka wzięła udział w Międzynarodowych Zawodach Drwali w Bobrowie. 5-osobowa delegacja w tym 4 zawodników, doskonale spisała się podczas zawodów. Swojej drużynie dzielnie kibicowała pani burmistrz Elisabet Lassen. Była to już druga wizyta pani burmistrz w naszej gminie.

P7010006.jpeg Pict0029.jpeg

Pict0061.jpeg

W czerwcu 2007 roku kilkuosobowa delegacja z naszej gminy wzięła udział w obchodach 90-lecia Miasta Solleftea. Oprócz oficjalnych uroczystości delegacja wzięła udział w rozmowach na temat realizacji wspólnych projektów w przyszłości. Projekty te miałyby odzwierciedlenie w róznych płaszczyznach współpracy m.in. edukacji, kultury itp.
 

W sierpniu 2007 roku Szwedzi przyjechali do nas z rewizytą na Obchody 610-lecia Rudnik. Wzięli oni udział w części oficjalnej i kulturalnej obchodów.

 W 2010 r. Rada Europy przyznała jedynie czterem gminom z Polski w pośród 18 z całej Europy nagrodę Honorowej Flagi Rady Europy. Jest to odznaczenie za działalność proeuropejską na różnych płaszczyznach. Delegacja ze Szwecji towarzyszyła nam podczas uroczystego wręczenia, które nastąpiło 3 lipca 2010r. podczas XI Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie.

DSC04155.jpeg  DSC03772.jpeg

W dniach 3-7 czerwca 2011 r. na zaproszenie pani Burmistrz Gminy Sollefteå Elisabet Lassen do Szwecji udała się 6 osobowa delegacja przedstawicieli naszej Gminy.

W pierwszych dniach wizyty delegacja uczestniczyła w obchodach 100-letniej rocznicy Jednostek Ratowniczych Sollefteå. Przedstawiciele gminy brali udział w uroczystym przejeździe starych wozów strażackich. Jednym z punktów programu pobytu był udział w Festiwalu Tulipanów w gospodarstwie agroturystycznym położonym blisko miejscowości Näsåker.

Kolejnym etapem wizyty był udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego Szwecji w dniu 6 czerwca, które odbyło się w skansenie Ådalsbyn. W trakcie wizyty świętowaliśmy 10 lat podpisania umowy partnerskiej pomiędzy jednostkami straży pożarnej z Näsåker i gminy Rudniki.

DSC04278.jpeg  DSC04313.jpeg  DSC04672.jpeg  DSC04807.jpeg 

Mamy nadzieję, że nasze kontakty ze Szwecją nadal będą rozwijały się pomyślnie.

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas