Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Soblahov - Słowacja

Strona internetowa gminy Soblahov: www.soblahov.sk

W 2004 roku po raz pierwszy uczestniczyła w zawodach drwali w Bobrowej ekipa słowacka – w skład grupy wchodzili zarówno drwale jak i przedstawiciele samorządu.

Dzięki temu spotkaniu oraz staraniom wójta i przewodniczącego rady w listopadzie 2004 r. została podpisana umowa o współpracy.  Obec Soblahov jest to nieduża gmina pięknie położona geograficznie, gdzie mieszkańcy a przede wszystkim władze są bardzo otwarte na współpracę.

Umowa partnerska Umowa partnerska

Umowę partnerską podpisano w Soblahov w listopadzie 2004 roku. Na to piątkowe "miedzynarodowe" popołudnie gospdoarze przygotowali wiele atrakcji. Punktem kulminacyjnym było oczywiście podpisanie umowy. W imieniu Gminy Rudniki umowę podpisał Wójt Gminy - Andrzej Pyziak, a w imieniu gminy słowackiej - starosta Miroslav Duraci.

Moment podpisania umowy partnerskiej

Po podpisaniu umowy tradycyjnie nastąpiła wymiana okolicznościowych pamiątek. Od naszych słowackich partenrów otrzymaliśmy przepiękną kronikę historii Słowacji. Wójt Gminy zaś wręczył pamiątkową amforę - rękodzieło wykonane przez artystę z firmy "Cegiełka" oraz wykonane specjalnie na tą okazję pamiątkowe porcelanowe filiżanki z nadrukiem herbów obydwu gmin.

Wójt gminy wręcza pamiątkową amforę Moment wręczenia kroniki Słowacji

W uroczystości wzięli również udział goście zaproszeni przez Starostę Obec Soblahov m.in. władze samorządowe sąsiednich gmin oraz władze tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego. Całość uroczystości uęwietniły występy miejscowego zespołu ludowego, który specjalnie na tę okazję przygotował m.in utwory w języku polskim, jak również wystąpił wokalno-taneczny zespół dziecięcy z miejscowej szkoły podstawowej.

Po części oficjalnej nadszedł czas na rozmowy dotyczące przyszłej współpracy. W najbliższym czasie tj. w 2005 r. planujemy wymianę między zespołami folklorystycznymi, aby nasze "Rudniczanki" mogły zaprezentować się również poza granicami naszego kraju. Ponadto planujemy spotkanie w naszej gminie z dyrektorem szkoły ze Słowacji, aby móc nawiązać bezpośrednią współpracę z jedną z naszych szkół, która podejmie się trudu wymiany dzieci między placówkami.

 

 


 

 

 

 

Galeria zdjęć z uroczystości podpisania umowy partnerskiej.

Pamiątkowe amfory Pamiątkowe amfory

Wymiana podpisanych dokumentów Przewodniczący Rady Gminy Edward Gładysz wpisuje się do pamiątkowej kroniki

Zastępca starosty Obec Sobklahov Josef Halgos wpisuje się do pamiątkowej kroniki Pamiątkowa kronika współpracy gmin Rudniki-Soblahov

Okolicznościowy toast lampką szampana Wójt gminy wręcza okolicznościowe filiżanki

Występ zespołu dziecięcego Występ zespołu folklorystycznego

Przewodniczący Rady strzela na wiwat ze strzelby skałkowej z okazji podpisaniu umowy o współpracy


W dniach23-25.05.2006r. 9-osobowa delegacja Gminy Rudniki wzięła udział w projekcie pt "Eurupska skola obnovy dediny", która odbyła się w partnerskiej gminie Soblahov na Słowacji. W konferencji udział wzięli przedstawiciele z Polski, Słowacji i Czech. Podczas spotkania omawiane były doświadczenia oraz prezentowane przykłady projektów realizowanych w ramach odnowy wsi przez gminy czeskie, słowackie i polskie.
 

spotk1.jpeg spotk2.jpeg
W czerwcu 2006 r. Słowacy przyjechali do nas na Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie. Jak co roku wystawili drużynę do zawodów. Oprócz zawodników w imprezie udział wzięła delegacja z urzędu w Soblahovie.
 100_1412.jpeg  100_1418.jpeg
 100_2808.jpeg  100_2855.jpegDelegacja z gminy Soblahov wraz z zespołem ludowym "Dolineczki" wzięli udział w Gminnym Święcie Plonów w Cieciułowie. Dolineczki dały koncert niedzielnym popołudniem.

Nasza delegacja wiosną 2006 r. wzięła udział w obchodach Jubileuszu 695-lecia Obec Soblahov. Wszyscy odbyli przejażdżkę w korowodzie bryczkami, wzięli udział w poświęceniu krzyża we wsi oraz mieli okazję zapoznać się z projektami realizowanymi we wsi w ramach odnowy wsi.

W 2007 roku ze Słowakami spotkaliśmy się dwukrotnie, a mianowicie w lipcu podczas Zawodów Drwali w Bobrowie oraz w sierpniu na Obchodach 610-lecia Rudnik.

2008 rok to również czas intensywnej współpracy ze Słowacja:

  • czerwiec 2008 r. udział strażaków w zawodach strażackich w Soblahov
  • lipiec 2008 r. Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie,
  • lipiec 2008 r. Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w Soblahov.

Delegacja ze Słowacji uczestniczyła w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej, który zorganizowano po raz pierwszy w gminie Rudniki w dniach od 25-26lipca 2009r. Przy słonecznej pogodzie, muzyce i grillu spotkały się drużyny z partnerskich miast z Czech, Słowacji, Niemiec, Holandii oraz zaprzyjaźnionej gminy Wierzbinek (Polska), a także trzy zespoły z gminy Rudniki.

 DSC06904.jpeg  DSC06534.jpeg

W 2010 r. Rada Europy przyznała jedynie czterem gminom z Polski w pośród 18 z całej Europy nagrodę Honorowej Flagi Rady Europy. Jest to odznaczenie za działalność proeuropejską na różnych płaszczyznach. Uroczyste wręczenie nastąpiło 3 lipca 2010r. podczas XI Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie, w którym udział wzięła również delegacja ze Słowacji.

23 marca 2012 r. był ważnym dniem dla naszych słowackich partnerów z Soblahov, gdyż miało miejsce uroczyste otwarcie „Galerii na poddaszu”. Nowo wyremontowane poddasze nad strażnicą OSP stało się pięknym miejscem do zaprezentowania dorobku malarskiego, fotograficznego oraz innych form lokalnego ruchu artystycznego.

Najpierw uroczystości otwarcia rozpoczęły się na placu przed galerią. Przedstawiciele tamtejszego samorządu na czele z panią Starostką Evą Dudakową wystąpili z oficjalnymi przemowami. Całość oprawiona była występami zespołu muzycznego. Słowaccy gospodarze oprócz delegacji z Rudnik gościli również swoich czeskich partnerów z Moraw, z którymi to wspólnie wykonali projekt adaptacji poddasza na galerię. Na zakończenie wystąpił m.in. zespół folklorystyczny „Dolinečka”, a punktem kulminacyjnym imprezy było poświęcenie galerii oraz zwiedzanie wernisażu jednego z najbardziej znanych fotografów słowackich Stefana Kačenu.

Podczas uroczystości otwarcia Wójt Andrzej Pyziak zaproponował współpracę i możliwość zorganizowania wernisażu naszego rodzimego artysty malarza Zenona Windaka, właśnie w nowych murach soblachowskiej galerii. Być może współpraca rozwinie się w najbliższym czasie między naszymi galeriami, zwłaszcza że ulotki i inne materiały promocyjne galerii „W polu” ze Słowikowa zostały rozdane w „Galerii na poddaszu” oraz trafiły do ich czeskich partnerów z Moraw.

DSC09435.jpeg  DSC09438.jpeg  DSC09503.jpeg

Z naszymi przyjaciółmi z Soblahov współpraca układa się bardzo dobrze zarówno na polu edukacyjnym, jak i gospodarczym i samorządowym.

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas