Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Feilitzsch - Niemcy

Strona internetowa gminy Feilitzsch: www.feilitzsch.de

herb9.jpeg Pierwsze próby nawiązania współpracy między Gminą Rudniki a Gminą Felilitzsch miały miejsce w 2003 roku podczas wyjazdu szkoleniowego w miejscowości Lauingen. Podczas rozmowy wójta Andrzeja Pyziaka z Matthiasem Worstem (Niemcy) nadmieniono o chęci nawiązania współpracy z partnerem zza granicy zachodniej.

Skan_001.jpeg

W czerwcu 2004 roku młodzież z gminy Feilitzsch wzięła udział w V Międzynarodowych Zawodach Drwali w Bobrowie. Co prawda nie zajęli oni czołowych miejsc, natomiast udział w imprezie stał się początkiem rozkwitu nowych kontaktów między młodzieżą niemiecką a mieszkańcami gminy Rudniki.

2004MZD3.jpeg 2004MZD4.jpeg

2004MZD2.jpeg

W ramach rewanżu Związek Młodzieży z Zedwitz zaprosił w 2005 roku delegację z Gminy Rudniki na majowe Obchody Rocznicy Związku Młodzieży. Podczas tej uroczystości doszło do pierwszego spotkania z Burmistrzem Gminy Feilitzsch Helmutem Griesshammerem. Nawiązane zostały rozmowy nt. możliwości współpracy w przyszłości obu samorządów

Obchody młodzieży2.jpeg Obchodu młodzieży4.jpeg

Obchody młodzieży3.jpeg Obchody młodzieży1.jpeg

Obchody młodzieży5.jpeg Obchody młodzieży6.jpeg

 W 2006 roku delegacja niemiecka z Burmistrzem Helmutem Griesshammerem, drugim burmistrzem Emilem Albrechtem oraz z radnymi gościła na kolejnych Zawodach Drwali w Bobrowie. Atmosfera zawodów, serdeczne przyjęcie i gościnność mieszkańców ujęła grupę niemiecką. Spotkanie to można było uznać za przełomowe, ponieważ obie strony zdecydowanie opowiedziały się za podpisaniem porozumienia partnerskiego.

2006MZD1.jpeg 2006MZD2.jpeg

2006MZD3.jpeg

 1 maja 2007 roku podczas tradycyjnego „Maibaumaufstellung” (stawianie drzewa majowego) przy zgromadzonych mieszkańcach Gminy Feilitzsch podpisano umowę partnerską. Atrakcją dla zgromadzonych gości był tradycyjny bawarski taniec młodzieży z wstążkami umocowanymi na drągu. Zaszczytu trzymania tego drągu dostąpił Wójt Gminy Rudniki Andrzej Pyziak. Podczas Święta Majowego na stoisku promocyjnym prezentowano również produkty lokalne oraz wyroby rudnickich twórczyń ludowych.

 majPartnerstwo.jpeg majPartnerstwo1.jpeg

majPartnerstwo3.jpeg majPartnerstqwo2.jpeg

Parafowanie umowy partnerskiej nastąpiło 25 sierpnia 2007 roku podczas Dni Rudnik z okazji Obchodów 610-lecia. Do miejscowości Rudniki przybyła liczna delegacja niemiecka ubrana w jednolite koszulki z logiem obu gmin oraz nadrukiem symbolicznego uścisku dłoni. Gest ten świadczył o pojednaniu, partnerstwie oraz chęci współpracy i pogłębieniu kontaktów we wszystkich dziedzinach życia. Uroczystość była świetną okazją do poinformowania mieszkańców gminy Rudniki o nowych możliwościach płynących z nawiązanego partnerstwa.

 610lecie.jpeg 610lecie1.jpeg

610lecie2.jpeg 610lecie3.jpeg

 Porozumienie.jpeg

Na początku maja 2008 roku 8 osobowa delegacja z Rudnik udała się do Bawarii. Oglądała efekty wykorzystania środków unijnych z programu "Odnowa wsi". Helmut Griesshammer - burmistrz Feilitzsch oprowadził grupę po miejscowym urzędzie, przybliżając pracę i obowiązki pracowników. Strażacy z Gminy Feilitzsch zaprezentowali możliwości nowo zakupionego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Ponadto podjęto rozmowy nt. przyszłości, kierunków i dziedzin rozwoju współpracy.

 

herb9.jpegIstotne informacje o Gminie Feilitzsch:
Region: Bawaria
Powiat: Hof
Gmina Wiejska
Charkter rolniczy
Ludność: ok. 3000 mieszkańców
Burmistrz: Helmut Grießhammer
Z-ca Burmistrza: Emil Albrecht
Odległość od Rudnik: niespełna 700 km

 

Delegacja z Niemiec uczestniczyła w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej, który zorganizowano po raz pierwszy w gminie Rudniki w dniach od 25-26lipca 2009r. Przy słonecznej pogodzie, muzyce i grillu spotkały się drużyny z partnerskich miast z Czech, Słowacji, Niemiec, Holandii oraz zaprzyjaźnionej gminy Wierzbinek (Polska), a także trzy zespoły z gminy Rudniki. 

W 2010 r. Rada Europy przyznała jedynie czterem gminom z Polski w pośród 18 z całej Europy nagrodę Honorowej Flagi Rady Europy. Jest to odznaczenie za działalność proeuropejską na różnych płaszczyznach. Uroczyste wręczenie nastąpiło 3 lipca 2010r. podczas XI Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie, w którym udział wzięła również delegacja z Niemiec.

W ramach partnerskiej wymiany międzynarodowej w dniach 8-10.07.2011r. drużyna piłkarska LZS Rudniki przebywała w gminie Feilitzsch w Niemczech. Można śmiało stwierdzić, że to starcie polsko-niemieckie wygraliśmy, bo wynik głównego spotkania zakończył się rezultatem 4:2. Walka była zacięta, a pierwsza połowa nie wskazywała na nasze zwycięstwo. Spokój naszych piłkarzy oraz efektowne zagrania drugiej połowy zadecydowały o wygranej. Trzeba podkreślić, że do gry piłkarzy motywował aplauz zaledwie paroosobowej delegacji z Rudnik, ale w tym przypadku nie liczyła się ilość lecz jakość. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć jak kibicowaliśmy naszym chłopakom.

Podczas pobytu mieliśmy okazję pozwiedzać gminę partnerską, m.in. odbyła się interesująca wycieczka do miejscowości Mödlareuth w gminie Töpen, gdzie przez 41 lat przez środek wsi przechodziła granica pomiędzy NRD a Niemcami Zachodnimi ponieważ w 1966r. postawiono tam mur o dł. 800m. Następnie odbyła się wizyta w gospodarstwie rolnym o powierzchni 3600ha. Młodzież nawiązała nowe znajomości, a cała wizyta odbywała się w przyjaznej atmosferze.

 DSC06291.jpeg  DSC06334.jpeg

 

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas