Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Mostenka - Czechy

Strona internetowa mikroregionu Mostenka: www.mostenka.cz

Współpracę pomiędzy Gminą Rudniki a Mikroregionem Mostenka zapoczątkował e-mail z października 2006 roku. Autorem zaproszenia dot. realizacji wspólnych projektów w nowym okresie programowania 2007-2013 była Marie Zlamalova (Czechy). Po wymianie niezbędnych informacji doszło do pierwszego spotkania Andrzeja Pyziaka - Wójta Gminy Rudniki i Zdenka Vrany - Przewodniczącego Dobrowolnego svazku obci mikroregionu Mostenka. To właśnie w Ołomuńcu podpisano pierwszą deklarację współpracy na realizację projektu „Wymiana doświadczeń w zakresie turystyki pomiędzy Gminą Rudniki a Mikroregionem Mostenka”. Dnia 21.12.2006 roku złożony projekt do Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad uzyskał dofinansowanie.

W czerwcu 2007 roku ramach w/w projektu odbyła się pierwsza wizyta studyjna w Mikroregionie Mostenka. Grupy robocze prowadziły rozmowy z m.in.: strażakami, sportowcami, nauczycielami, rolnikami na temat kierunków rozwoju turystyki w obu regionach. Zaprezentowano największe atrakcje turystyczne mikroregionu, nowo powstałą asfaltową ścieżkę rowerową oraz inne szlaki rowerowe. Atrakcją dnia były zawody sportowo pożarnicze z udziałem kilkunastu gmin czeskich.

W dniach 24-26 sierpnia 2007 roku do gminy Rudniki przybyła delegacja z Mikroregionu Mostenka. Podczas jazdy rowerowej zwiedzali zabytki i najciekawsze zakątki gminy. Kolejny dzień rozpoczęła konferencja turystyczna, podczas której wypracowano kilka ciekawych pomysłów. Następnie udano się do przedsiębiorstwa przetwórstwa mięsa „DASTA” w Janinowie, gdzie prezentowano zastosowanie nowych technologii. Dzięki uczestnictwu w festynie odbywającym się przy gimnazjum w Rudnikach mieli możliwość poznania zwyczajów, kultury oraz kuchni lokalnej naszej gminy.

Kolejne spotkanie pomiędzy samorządami odbyło się w dniach 4-6 lipca 2008 roku na Międzynarodowych Zawodach Drwali w Bobrowie. Oprócz rozmów nt. przyszłego projektu „Aktywizacja gospodarcza Gminy Rudniki i Mikroregionu Mostenka”, czescy goście oglądali zmagania drwala z Mostenki. Głównym celem wizyty było jednak podpisanie porozumienia partnerskiego. Dnia 6 lipca 2008 roku w imieniu Gminy Rudniki – Andrzej Pyziak oraz Mikroregionu Mostenka – Zdenek Wrana parafowali deklarację partnerską. Zawiera ona działania na rzecz wymiany w sferze kultury, edukacji, przedsiębiorczości, sportu i rozwijania dwustronnych przyjacielskich kontaktów.

Porozumienie partnerskie.jpeg

W dniach 20-21 czerwca 2008 roku odbyła się pierwsza wymiana doświadczeń w zakresie pożarnictwa. Strażacy z Gminy Rudniki wzięli udział w zawodach sportowo-pożarniczych w miejscowości Benov. Na 22 startujące ekipy, grupa z Polski zajęła 18 miejsce.

W ostatni weekend sierpnia 2008 roku do naszej gminy przybyła delegacja z partnerskiego Mikroregionu Mostenka. Kluczową częścią spotkania było podpisanie deklaracji współpracy do projektów „Folk Festiwal Rudniki-Mostenka” oraz „Edukacja na wesoło”. Goście z Czech uczestniczyli w Turnieju Sołectw o Puchar Wójta, a także Gminnych Dożynkach.

 

Istotne informacje o Mikroregionie Mostenka:
Region: Kraj Ołomuniecki
W skład Dobrowolnego svazku obci mikroregionu Mostenka wchodzi – 21 gmin.
Największa rzeka: Mostenka
Ludność: ponad 10.400 mieszkańców
Przewodniczący: Zdenek Vrana
Odległość od Rudnik: ok 330 km
 

Przez dwa dni w Rudnikach twórcy ludowi oraz zespoły folklorystyczne z naszego regionu i z Czech prezentowały swój dorobek artystyczny podczas Folk Festiwalu zorganizowanego przez Dom Kultury w Rudnikach w 2010r. W sobotę, 13 czerwca w sali widowiskowej Domu Kultury nasi goście poznawali tajniki wyrobu kwiatów z bibuły i papieru oraz serwetek koronkowych. Warsztaty prowadziły: Irena Tobis, Lidia Surlej, Janina Sosnowska i Danuta Golczyk.Dokonano również uroczystego otwarcia Gminnej Izby Tradycji. W obecności zaproszonych gości oraz ofiarodawców prezentowanych w izbie eksponatów proboszcz parafii Rudniki ks. Krzysztof Błaszkiewicz poświęcił pięknie przygotowaną na tę okazję Izbę.
Sobotnie spotkanie zakończyła dyskoteka na boisku szkolnym. Z kolei w niedzielę 14 czerwca 2010r. impreza miała charakter plenerowy. Pogoda dopisała. W słoneczne popołudnie w biesiadny nastrój wprowadziła licznie zebranych widzów czeska orkiestra dęta „Vlkošacy” oraz „Mażoretki-seniorki”. Z kolei grupa dzieci z regionu Hana w Czechach zaprezenentowała przepiękne ludowe stroje hanackie. Wystąpiła również folklorystyczna śpiewacza grupa „Dolineczki” z zaprzyjażnionej gminy Soblahov w Słowacji oraz zespół ludowy z Dobrodzienia. Na koniec zaprezentowały się grupy śpiewacze z KGW Jaworzno , KGD Żytniów oraz zespół „Rudniczanie”. W międzyczasie skosztować można było specjałów kulinarnych z naszego regionu /Odcinek, Żytniów, Jaworzno, Rudniki/ oraz czeskiej kuchni regionalnej. Na stoiskach prezentowano przepiękne kwiaty z bibuły, serwetki koronkowe, wyroby z masy solnej oraz wosku pszczelego.Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna „Na ludową nutę”.

 DSC00218.jpeg  zespol czeski.jpeg

W miesiącu listopadzie 2010 roku Gmina Rudniki zakończyła realizację projektu „Edukacja na wesoło”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Na projekt składały się dwa etapy:

- Międzynarodowa olimpiada lekkoatletyczna w Moštěnce,
- nauka o prehistorii w Rudnikach.

W ramach pierwszego etapu dzieci z Polski i Czech rywalizowały w trzech konkurencjach sportowych: biegu na 60 m, skoku w dal oraz rzucie piłeczką palantową. Z osiemnastu możliwych do zdobycia medali aż 11 padło łupem wychowanków szkół z naszej gminy.
W ramach kolejnego spotkania uczestnicy projektu wspólnie z paleobiologiem Adrianem Kinem prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops” z Łodzi wydobywali perłowe amonity z wyrobiska cegielni w Faustiance. Wzięli również udział w warsztatach malarskich w galerii „W Polu” w Słowikowie, które prowadził artysta malarz Zenon Windak. Te właśnie zajęcia dostarczyły uczniom wielu emocji, dużej dawki wiedzy a także nowych umiejętności.
 
Dzięki dofinansowaniu w miejscowości Cieciułów powstała „mini ścieżka edukacyjna”. Jej główną atrakcją są rekonstrukcje kilkumetrowych gadów morskich, a także plac zabaw dla najmłodszych. Składa się on z piaskownicy w której ukryto szkielet gada morskiego, tablicy do wykonywania zdjęć pamiątkowych, tablicy do trafiania piłką do celu, gry w „Chłopka” oraz „Przejścia przez rzekę”. Szczegółowe informacje o „Krainie wymarłych gadów morskich” znaleźć można na stronie internetowej www.plezjo.rudniki.pl. Jest to jedna z ciekawszych, edukacyjnych stron dostępnych w sieci dla dzieci i młodzieży. Sprawdzić tam można m.in. poziom wiedzy z okresu czasu prehistorycznego, sprawność w grze PLEZJO, układaniu puzzli oraz poznać niezwykłą legendę o Rudnikach.
 
 DSC02451.jpeg  DSC02113.jpeg

13 października 2011r.  w Domu Kultury w Rudnikach dokonano otwarcia wystawy połączonego z podsumowaniem konkursu głównego w ramach projektu „Zatrzymaj czas”. Po zakończeniu kwietniowych warsztatów fotograficznych uczestnicy projektu przez kilka miesięcy praktycznie wykorzystywali zdobytą wiedzę utrwalając na zdjęciach zabytkową architekturę, florę , faunę i miejsca szczególnie bliskie mieszkańcom gmin Rudniki i Moštěnka. Wystawa prezentuje głównie uroki naszych okolic, ale są też zdjęcia przedstawiające interesujące zakątki Mikroregionu Moštěnka. Nagrody za najlepsze fotografie otrzymali : Michał Włoch,Klaudia Łapucha i Maciej Kabata, a wyróżnienie – Aleksandra Mendel. Nagrodami specjalnymi , ufundowanymi przez organizatora konkursu, za pasję i szczególne zaangażowanie w realizację projektu , uhonorowane zostały : Sylwia Kanicka, Agnieszka Stanek , Zuzanna Lukas i Katarzyna Pawlaczyk. Wykonały one bardzo wiele pięknych zdjęć, które wykorzystane zostaną w wydawnictwach promujących gminę / album, kalendarze, widokówki , gra „pamięć” Wystawę oglądać można w Galerii Domu Kultury , do końca listopada br. , od poniedziałku do piatku w godzinach pracy instytucji. W tym samym czasie trwa również wystawa promująca walory krajobrazowe zaprzyjaźnionych regionów w Drevohosticach w Mikroregionie Moštěnka.
Realizacja projektu zakończy się w listopadzie br. Koordynacją działań projektowych zajmuje się Małgorzata Lukas – instruktor ds. upowszechniania sztuki. 13 października w Domu Kultury w Rudnikach dokonano otwarcia wystawy połączonego z podsumowaniem konkursu głównego w ramach projektu „Zatrzymaj czas”. Po zakończeniu kwietniowych warsztatów fotograficznych uczestnicy projektu przez kilka miesięcy praktycznie wykorzystywali zdobytą wiedzę utrwalając na zdjęciach zabytkową architekturę, florę , faunę i miejsca szczególnie bliskie mieszkańcom gmin Rudniki i Moštěnka. Wystawa prezentuje głównie uroki naszych okolic, ale są też zdjęcia przedstawiające interesujące zakątki Mikroregionu Moštěnka. Nagrody za najlepsze fotografie otrzymali : Michał Włoch,Klaudia Łapucha i Maciej Kabata, a wyróżnienie – Aleksandra Mendel. Nagrodami specjalnymi , ufundowanymi przez organizatora konkursu, za pasję i szczególne zaangażowanie w realizację projektu , uhonorowane zostały : Sylwia Kanicka, Agnieszka Stanek , Zuzanna Lukas i Katarzyna Pawlaczyk. Wykonały one bardzo wiele pięknych zdjęć, które wykorzystane zostaną w wydawnictwach promujących gminę / album, kalendarze, widokówki , gra „pamięć” Wystawę oglądać można w Galerii Domu Kultury , do końca listopada br. , od poniedziałku do piatku w godzinach pracy instytucji. W tym samym czasie trwa również wystawa promująca walory krajobrazowe zaprzyjaźnionych regionów w Drevohosticach w Mikroregionie Moštěnka.
Realizacja projektu zakończy się w listopadzie br. Koordynacją działań projektowych zajmuje się Małgorzata Lukas – instruktor ds. upowszechniania sztuki.

 nagrodzeni.jpeg

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas