Świadczenie wspierające
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. Ustawa ta dokonuje częściowej przebudowy dotychczasowego systemu świadczeń skierowanych do osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
W związku z art. 63 ust. 16 ustawy o świadczeniu wspierającym organ właściwy w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 43, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, informuje osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43, albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie zmienianej w art. 51, o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna.
Świadczenie pielęgnacyjne – ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r.
Ochrona praw nabytych opiekunów - można pozostać w „starym systemie”
Opiekunowie, którzy obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna będą mogli w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenia zgodnie z dotychczasowymi przepisami, także w przypadku uzyskania kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność lub rozpoczęcia kolejnego okresu zasiłkowego.
Nie będą mogli jednak podjąć zatrudnienia i dorabiać do tego świadczenia.
Orzeczenie traci ważność, wydanie nowego orzeczenia
Ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna nie łączy się z koniecznością uzyskania żadnych nowych decyzji przez osobę niepełnosprawną – tak jak dotychczas istotne będzie wyłącznie posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności z odpowiednimi wskazaniami (dla dzieci) lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym. W przypadku, gdy osobie nad którą sprawowana jest opieka zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach „w starym systemie” jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach
Od stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom lub innym osobom, opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do 18 roku życia. Po ukończeniu przez dziecko 18 lat, jako osoba pełnoletnia będzie mogła ubiegać się o świadczenie wspierające.
Jeśli rodzic/opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem niepełnosprawnym, świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższone o 100%.
Opiekun, który będzie pobierał świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie miał możliwość podjęcia zatrudnienia i dorabiania do świadczenia.
O świadczenie pielęgnacyjne będą mogły się również ubiegać wszystkie rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek pieczy zastępczej.
OD 1 STYCZNIA 2024 R. NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI UBIEGANIA SIĘ O ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE NA NIEPEŁNOSPRAWNE OSOBY DOROSŁE.
Świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające skierowane jest bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, która ukończyła 18 lat.
Aby uzyskać świadczenie wspierające trzeba będzie złożyć wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Wniosek będzie można składać od 1 stycznia 2024 r.
Świadczenie wspierające otrzyma osoba, która uzyska minimum 70 punktów.
Kwota świadczenia będzie zróżnicowana i uzależniona od ustalonej potrzeby wsparcia
tj. uzyskania odpowiedniej liczby punktów:
– 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę
tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów w skali potrzeby wsparcia
– 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę
tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów w skali potrzeby wsparcia
– 80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę
tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów w skali potrzeby wsparcia
– 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę
tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów w skali potrzeby wsparcia
– 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę
tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów w skali potrzeby wsparcia
– 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę
tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia.
W pierwszym roku obowiązywania ustawy, czyli od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia od 87 do 100 pkt. Od 1 stycznia 2025 r. dla osób niepełnosprawnych ze średnim poziomem potrzeb wsparcia od 78 do 86 pkt. A od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób niepełnosprawnych z najniższym poziomem potrzeb wsparcia od 70 do 77 pkt.
Świadczenie wspierające nie będzie przysługiwało osobie niepełnosprawnej jeżeli zostanie umieszczona: w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo–leczniczym, zakładzie pilęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich oraz jeśli jest uprawniona za granicą do świadczenia o podobnym charakterze do świadczenia wspierającego.
Podmiotem właściwym w zakresie prowadzenia postępowania w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego oraz wypłacania tego świadczenia nadal będzie GOPS w Rudnikach.
Podmiotem właściwym w zakresie prowadzenia postępowania w sprawie świadczenia wspierającego oraz wypłacania tego świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.