Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

U naszych partnerów w Szwecji

W dniach od 3 do 6 czerwca delegacja z Gminy Rudniki przebywała w partnerskiej gminie Sollefteå w Szwecji. Zostaliśmy zaproszeni do Szwecji na uroczystości Obchodów 90-Lecia Miasta Sollefteå.

Pierwszego dnia zostaliśmy powitani uroczystą kolacją podczas, której mieliśmy okazję poznać przedstawicieli wszystkich zaproszonych delegacji partnerskich. Wśród nich znalazły się następujące państwa: Japonia, Estonia, Norwegia, USA, Finlandia i Polska. W kolejnym dniu odbyło się oficjalne spotkanie w Urzędzie Gminy. W Sali posiedzeń powitały nas Pani Burmistrz Elisabet Lassem oraz Pani Z-ca Burmistrza Gunvor Eriksson. Zaprezentowały krótką historię Miasta Sollefteå i zaprosiły przedstawicieli poszczególnych delegacji do prezentacji swoich gmin. Na kolejne spotkanie udaliśmy się do miejscowej „Art. Galery Majoren”, gdzie odbyły się rozmowy na temat realizacji przyszłych wspólnych projektów. W naszej grupie dyskusyjnej znalazły się Szwecja i Estonia. Omawialiśmy wstępnie możliwości realizacji wspólnego projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Po południu już w bardziej luźnej atmosferze odbyły się międzynarodowe rozgrywki sportowe pomiędzy poszczególnymi państwami. Mieliśmy okazję m.in. rzucać podkową, strzelać z łuku, grać w minigolfa itp. Tego samego popołudnia oglądaliśmy występ baletu Mississippi z USA.

Następnego dnia zostaliśmy podzieleni na dwie grupy męską i żeńską. Mężczyźni pojechali do gospodarstwa leśnego, gdzie zostali zapoznani z jego zasadami organizacji oraz mieli okazję podziwiać park maszynowy, jakim dysponują tego typu gospodarstwa. Kobiety natomiast zwiedzały muzeum tekstyliów oraz sanatorium dla osób mających kłopoty z nadwagą.
Wieczorem odbył się uroczysty bankiet w Hotelu Appelberg w czasie którego każda z przybyłych delegacji wręczyła upominki przygotowane z okazji 90-lecia Miasta Sollefteå. Wójt naszej gminy Andrzej Pyziak wręczył mapę Polski w starym stylu. Podczas bankietu przy stole odbywały się rozmowy nt. przyszłej współpracy i możliwości realizacji projektów z Unii Europejskiej.
Ostatni dzień obchodów 90-lecia Sollefteå rozpoczęliśmy uroczystym nabożeństwem w kościele parafialnym, gdzie czytanie podczas Liturgii Słowa odbyło się w różnych językach m.in. w języku polskim. Tego dnia zwiedziliśmy również muzeum oraz uczestniczyliśmy w festynie zorganizowanym właśnie na cześć obchodów 90-lecia miasta. Podczas festynu odbyło się m.in. odsłonięcie nowego herbu miasta Sollefteå.
Na zakończenie dnia oraz wizyty została zorganizowana kolacja pożegnalna, na której każda z delegacji podziękowała za zaproszenie i możliwości uczestniczenia w obchodach. Władze miasta również podziękowały za to, że wszyscy partnerzy zechcieli przyjąć zaproszenia i uświetnić uroczystość swoją obecnością.

Dzięki wizycie w Szwecji mieliśmy okazję poznać nowych ludzi oraz wymienić się doświadczeniami, a także zobaczyć w jaki sposób zorganizować tego typu imprezę. Właśnie podczas wizyty w Szwecji zaprzyjaźniliśmy się z grupą z Estonii, którą zaprosiliśmy na Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie. Estońska 4-osobowa grupa z gminy Poltsamaa przyjedzie już w tym roku na zawody. Być może uda się nawiązać w przyszłości stałą współpracę z Estonią. Jakkolwiek ułoży się nasza przyszłość w tym zakresie, warto podkreślić, że jest to jeden z najważniejszych wymiernych rezultatów naszej ostatniej wizyty partnerskiej.

DSCN0171.jpeg

DSCN0174.jpeg

DSCN0175.jpeg

DSCN0295.jpeg

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas