Informacja dotycząca zasad funkcjonowania i odbioru odpadów w PSZOK w Rudnikach

logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Zapisz się do newslettera

Wójt odpowiada - ROK 2010 i wcześniej

Pytanie: Od 6-ciu lat jestem właścicielem siedliska w Bobrowej o numerze 49a. Niestety do mojego domu oprócz tego, że prowadzą tylko drogi polne, to na dodatek nie ma żadnego znaku – kierunkowskazu, że w ogóle jest taki numer. Wszyscy mają problemy ze znalezieniem mojego domu. Chciałabym zwrócić się z wnioskiem o postawienie znaku z nazwą i numerem domu przy wjeździe na drogę polną z ulicy asfaltowej z Nowego Bugaja przy numerze 41. Z poważaniem Jadwiga Mróz
Odpowiedź: Obecne kwestie numeracji nieruchomości są regulowane przepisami ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Stanowią one m.in., że właściciele nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę są obowiązani umieścić na nieruchomości w widocznym miejscu tabliczkę z numerem porządkowym nieruchomości oraz utrzymywać ją w należytym stanie.
Z kolei jeśli chodzi o znak z nazwą miejscowości to jest to znak drogowy wskazujący kierunek gdzie jest dana miejscowość a nie gdzie jest numer porządkowy danej nieruchomości.
Zastosowanie ma tutaj Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a w szczególności załącznik do tego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach.
Znaki oznaczające dane miejscowości są postawione w miejscach do tego wyznaczonych. Zatem jeżeli jest Pani zainteresowana postawieniem dodatkowego znaku z nazwą miejscowości i numerem porządkowym nieruchomości musiałaby Pani pokryć koszty z tym związane.

Pytanie: Drogi Panie Wójcie mam takie pytanie i proszę o odpowiedź czy w Julianpolu będzie w tym roku położony chodnik do stacji – Łukasz Kowalczyk
Odpowiedź: Jeżeli chodzi o drogę krajową nr 43 to na ukończeniu jest projekt techniczny i zadanie to będzie złożone do planu realizacji na 2011 rok. Wobec powyższego budowa chodnika w roku bieżącym nie będzie realizowana.

Pytanie: Czy Gmina organizuje staże dla ludzi kończących studia, szkoły? Alina Pieniążek
Odpowiedź: Tak, jest to jednak uzależnione od specjalności, najlepiej jeżeli jest to prawo i administracja.

Pytanie: Moje pytanie brzmi: Czy nasza Gmina posiada jakiekolwiek lokale mieszkalne do najmu? Od dłuższego czasu poszukuję domu, mieszkania na rynku wtórnym bez rezultatu. Wraz z żoną i malutkim dzieckiem niebardzo mamy się gdzie podziać. Pozdrawiamy – Łukasz Olszowy
Odpowiedź: Zasoby mieszkaniowe naszej gminy są niewielkie. Obecnie nie dysponujemy wolnym budynkiem przeznaczonym do zamieszkania. Jest możliwość adaptowania na mieszkanie klasy w Szkole Podstawowej w Jaworznie. W razie zainteresowania proszę o kontakt.

Pytanie: Drogi Panie Wójcie. Kiedy zostanie położony asfalt w Jaworznie na drodze krajowej nr 42.
Odpowiedź: Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jeszcze w tym roku. Pozdrawiam.

Pytanie: Szanowny Panie Wójcie. Kiedy zostanie położony asfalt na drodze w Młynach od Państwa Kubiców do Państwa Krawczyków. To jest droga w kierunku od drogi krajowej nr 43 i prowadzi aż do Odcinka. Obecnie droga jest w bardzo złym stanie. Po opadach deszczu w ostatnim czasie powstały bardzo duże dziury, których nie sposób ominąć jadąc samochodem. Bardzo prosiłbym Pana aby jak najszybciej poczynione zostały kroki w celu jej naprawy. Proszę o rozpatrzenie mojej sprawy, z góry serdecznie dziękuje. Z poważaniem Damian Sobańtka
Odpowiedź: P. Sobańtka
Po ostatnich diametralnych opadach stan dróg nam się bardzo pogorszył. Prowadzimy na bieżąco remonty naszych dróg. Na Młynach, na wskazanej przez Pana drodze wkrótce zostaną poczynione działania mające na celu jej naprawę. W przyszłych latach planowane jest położenie nowej nawierzchni asfaltu.

Pytanie: Drogi Panie wójcie. Kiedy naprawicie park, wykosicie trawę i czy możemy liczyć na nowe ławki?
Odpowiedź:

Rozumiem, że chodzi Panu o park w Młynach, ale to miejsce jest pod opieką samorządu wiejskiego i to grupa odnowy wsi jest odpowiedzialna za wizerunek tego miejsca.


Pytanie: Drogi Panie wójcie, ja mam takie pytanie dotyczące zrobienia chodnika i przebudowy drogi. Było o tym głośno w gazecie NTO, chodzi o drogę Julianpol – Jaworzno w kierunku szkoły. Miała być ona robiona w czerwcu a tu nic tylko łatanie dziur.
Z poważaniem Marta Kowalczyk
Odpowiedź: Tak, było głośno a będzie jeszcze głośniej, gdyż roboty budowlane rozpoczynają się od 5 lipca Br i będą trwały do 30 listopada Br. Informuję, że nie są to obietnice ale konkretny projekt.

Pytanie: Panie wójcie, mieszkańcy Żytniowa przy drodze koło cmentarza przypominają się. Jest już koniec czerwca i nic nie zostało zrobione. W 2008 r prosiliśmy o remont drogi, a we wrześniu okazało się , że już nie ma funduszy. Prosimy o nas nie zapomnieć w 2010 roku, pozdrawiamy i życzymy zdrowia.
Odpowiedź: Remontów dróg nie jesteśmy w stanie zakończyć w ciągu 2 tygodni. W chwili obecnej prowadzimy remonty dróg Jaworzno Bankowe, Młyny w kier. Odcinka i Młyny - koło zbiornika. Co do drogi w Żytniowie uważam że jej obecny stan nie jest jeszcze najgorszy. Rozumiem, że chodzi Pani o kontynuację realizacji solidnej podbudowy bo to pozwoli uniknąć problemów w okresie jesienno-wiosennym. W roku bieżącym prace zostaną w miarę naszych możliwości kontynuowane. A zdrowie jak najbardziej się przyda.

Pytanie: Szanowny Panie Wójcie! Kiedy zrobiony będzie odcinek Młyny-Słowików, biegnący wzdłuż zalewu? Droga ta po zimie jest w stanie wręcz opłakanym. Dziury są tak wielkie, że nie ma nawet możliwości ominięcia ich. Wiele osób skarży się, że dojazd do pracy jest bardzo trudny a wydostać się stąd zimą to prawdziwa tragedia. Odkąd pamiętam to na tym odcinku drogi nie było robione nic, ca mogłoby polepszyć jej stan. Nie myślę tu nawet o jakimś asfalcie, ale chociaż o wysypaniu kamieniem a to będzie już lepsze od tego co jest teraz. Zaczyna się sezon letni i trasa ta będzie coraz bardziej ruchliwa, a także wielu wędkarzy często pokonuje tą trasę. Proszę o rozpatrzenie mojej sprawy, z góry serdecznie dziękuję.
Z poważaniem Ewelina Dworaczyńska
Odpowiedź: Pani Ewelino!
Droga obok zalewu nie jest nam obca, ale nie jest to też droga o najważniejszym znaczeniu. Zawsze po okresie zimowym prowadzimy przeglądy i remonty dróg. Gmina Rudniki ma do obsługi ok. 140 km dróg wyższego znaczenia. Zapewniam Panią, że jeżeli nie już, to w najbliższym czasie droga będzie wyprofilowana, a ubytki uzupełnione. Będzie służyć Państwu jak również wędkarzom odwiedzającym nasz zbiornik.

Pytanie: Witam Pana Wójta, Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego nie było biletów na sprzedaż na koncert, który odbył się 13 marca 2010 r. Codziennie dzwoniłem i dopytywałem, zawsze była odpowiedź jeszcze nie ma w sprzedaży, natomiast później była odpowiedź – już sprzedane. Następnie chciałem się zapytać co zadecydowało o tym, które osoby prowadzące działalność gospodarczą będą zaproszone na koncert na godzinę 20.00 a które zostaną pominięte – z poważaniem Marcin Zając.
Odpowiedź: Organizowane warsztaty muzyczne połączono z uroczystym oddaniem budynku „Centrum Spotkań Muzyków Jazzowych w Rudnikach” do użytku. Zaproszenia otrzymali m.in.: sołtysi, radni, dyrektorzy szkół, delegacje z gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych, właściciele firm działających na terenie gminy. Początkowo nie przewidywaliśmy sprzedaży biletów. Duże zainteresowanie imprezą sprawiło, że do nabycia dostępne były bilety wstępu. O zakupie decydował moment zgłoszenia i uiszczenia opłaty. Sprzedaż prowadził GOKSiR w Rudnikach.
Wymagane kryteria w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą – zatrudnienie minimum 15 osób, sponsorzy.
Jest nam niezmiernie miło, że warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości organizowanych będzie wiele innych spotkań o podobnym charakterze. Liczymy na Pańską obecność.

Pytanie: Witam Pana Wójta chciałem zapytać jaka jest cena za 1 ar działki w naszej gminie?
Odpowiedź: Trudno jednoznacznie określić cenę za 1 ar działki położonej na terenie Gminy Rudniki. Uzależnione jest to od tego czy działka jest działką budowlaną czy też rolną. W przypadku działki rolnej istotną rolę odgrywa: położenie działki, klasa gleby, wielkość. Są to zazwyczaj kwoty rzędu 7.000 zł/ha do 12.000 zł/ha. Również w przypadku działki budowlanej decydujący element odgrywa położenie, dostęp do mediów. Ceny kształtują się na poziomie 400 zł/ar – 1000 zł/ar.

Pytanie:

Szanowny Panie Wójcie. Zwracam się z pytaniem czy nasza gmina planuje inwestycje związane z budową elektrowni wiatrowych – serdecznie pozdrawiam Klimek Honorata.

Odpowiedź: Tak! W opracowaniu jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Przedsięwzięciem zainteresowane są dwie firmy: Wiatrowiec oraz Windprojekt. Gmina nie jest inwestorem. Czy w/w firmy pozyskają niezbędne środki do realizacji przedsięwzięcia trudno dziś określić.

Pytanie:

Panie Wójcie jak co roku zwracam się z prośbą o ponowne utwardzenie drogi koło cmentarza w Żytniowie. W 2009 r. utwardzono ją częściowo. Serdecznie dziękuję. Jeżeli mogę podpowiedzieć to teraz jest dobry czas by wysypać kamień, bo on się wtopi w błoto i nie rozpryśnie się po bokach. W tamtym roku było tak samo i był efekt.
Bardzo proszę o utwardzenie zakrętu drogi poprzecznej – obecnie jest to najgorszy odcinek. Proszę o odpowiedź czy mogę liczyć na pomoc, kiedy i ile kamienia będzie przeznaczone na naszą drogę. Przy tych roztopach firma która wywozi śmieci nie może dojechać. Proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej sytuacji dojazdowej. Pozdrawiamy użytkownicy drogi – Gabriela Adamek
 

Odpowiedź: Sprawa remontu drogi za cmentarzem w Żytniowie była już omawiana ze służbami wykonującymi remonty dróg. W chwili obecnej trwają przygotowania techniczne do remontów dróg gminnych w tym również wspomnianej przez Panią drogi.

Pytanie:

Szanowny Panie Wójcie! Zwracam się z prośbą o odśnieżenie drogi na Odcinku i posypanie jej solą. Jest tam bardzo niebezpiecznie. Auta lądują w rowach. Prosimy o pomoc! Katarzyna Spodzieja

Odpowiedź:

Dziękuje za informację, przekaże pracownikom odpowiedzialnym za odśnieżanie.


Pytanie:

Witam Pana Wóta, chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć harmonogram wywozu odpadów komunalnych przez firmę Remondis Opole gdyż na stronie gminy dostępny jest tylko Harmonogram wywozu odpadów komunalnych przez firmę Remondis Częstochowa - Marcin Sosna 

Odpowiedź:

Harmonogram dostępny jest na stronie www.rudniki.pl w zakładce EKO-Rudniki-menu-odpady komunalne


Pytanie:

Witam serdecznie Pana Wójta, sprawa którą chciałbym poruszyć dotyczy odśnieżania drogi wiodącej przez Nowy Bugaj (ale i nie tylko). Jak Pan Wójt wie Nowy Bugaj jest wioską przyległą do Gminy Krzepice oraz do Województwa Śląskiego. Dlaczego Gmina Krzepice jest w stanie odśnieżać drogę przez wieś Stanki w miarę regularnie i w zależności od potrzeb oraz intensywności odpadów śniegu tak że droga jest zawsze przejezdna, a nasza droga pozostaje zasypana. W czwartek pług przejechał przez wieś Stanki o godzinie 23.00 i rano droga była oczywiście przejezdna. Jak Pan Wójt wie wieś Nowy Bugaj nie należy do najbardziej zagęszczonych więc mimo iż śnieg nie pada jest on w dużych ilościach nawiewany z przyległych do drogi pól. Konsekwencją tego jest zasypywanie odśnieżonych odcinków śniegiem. Proszę mi wierzyć, ale w ostatnich dniach dojechanie rano do pracy, do szkoły i później powrót był nie lada wyczynem. Droga nasza, jeśli już była odśnieżana w godzinach nie lada wyczynem. Droga nasza, jeśli już, była odśnieżana w godzinach przedpołudniowych. Na potwierdzenie moich słów może Pan Wójt zapytać Pana Edwarda Gładysza, Przewodniczącego Rady Gminy, który w zeszłym tygodniu również tędy przejeżdzał. Niezrozumiałym dla mnie jest fakt, że sprzęt wysłany do odsneiżania dojeżdża do połowy wsi, później odśnieża prywatną drogę dojazdową do posesji  (około 300m), zawraca i jedzie pozostawiając resztę wioski nieodśnieżonej (podobna sytuacja miała miejsce w piątek na wsi Bugaj Stary. Odśnieżono połowę wioski w godzianch późno popołudniowych, po czym kierowca stwierdził,że reszte odsnieży na drugi dzień rano, co oczywiście nie nastąpiło. Mogę się mylić,ale jeśli Pan Wójt zakłada iż odśnieżane są wszystkie drogi gminne to informuję iż nie do końca tak jest. Czy tak trudno jest sprawdzić ludzi odpowiedzialnych jest za odśnieżanie. Proszę to od czasu do czasu sprawdzić ponieważ trochę przykro jest słuchać mieszkańców Gminy Krzepice (oraz od przyjezdnych ludzi) że mieszkamy na końcu świata, a władze naszej gminy mają nas gdzieś. Dziś tj. niedziela 31 stycznia droga jest przejezdna, ale nie odśnieżana od piątku, a w kilku miejscach mijanie dwóch samochodów jest bardzo utrudnione. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Marcin Sosna

Odpowiedź:

Staramy się odśnieżać wszystkie drogi, a ponieważ dróg gminnych jest bardzo dużo nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego w jednym czasie. Oczywiście Pana uwagi zostaną przeanalizowane z pracownikami odpowiedzialnymi za odśnieżanie.  Postaramy się żeby więcej takich sytuacji nie miało miejsca. Widocznie gmina Krzepice jest bogatą gminą i może sobie pozwolić na częstsze odśnieżanie. Zdarzają się sytuację wyjątkowe, taka miała miejsce w Nowym Bugaju, gdzie odśnieżaliśmy najpierw drogę prywatną, ponieważ istaniała potrzeba dojazdu do chorego człowieka.


Pytanie:

Panie Wójcie, gratuluję pomysłu na bezpośredni kontakt z mieszkańcami gminy. Może uda nam się zrealizować podobny pomysł na wyższym szczeblu samorządu. Iwona Charciarek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego

Odpowiedź:

 


Pytanie:

Witam, z pańskiej odpowiedzi nie dowiedziałem się  nic, ujrzałem tylko insynuacyjny kontekst pod (jak podejrzewam) moim adresem na samym końcu, a ja chcę wiedzieć kiedy nastąpi dokończenie nawierzchni, czy to będzie 2010 czy 2070 kiedy to po mnie zostanie tylko krucyfiks, ja muszę wiedzieć czy na przyszłość mam sobie planować zakup samochodu /"Nysa"/ bądź /"tarpan"/, proszę nie sugerować się nie udolną panią sołtys wsi Jaworek, która to problemu nie widzi, ponieważ jak to zwykle bywa ludzie /"władzy"/ i głośna śmietanka są obsłużeni obligatoryjnie, a my nadal pozostajemy sami sobie i nie powinno być wymówką to że nie ma na to pieniędzy, ponieważ pieniędzy to gmina ma na takie cele aż za nadto, a kwota tej inwestycji jest bardzo mała patrząc na sumy innych przedsięwzięć. Urbanizacja infrastruktury drogowej jest fundamentem każdej społecznej kolonii, a u nas w gminie zrealizowanych bądź realizowanych projektów drogowych z funduszu gminy jest bardzo niewiele, wszystko to co dzieje się wokół to inwestycje realizowane przez GDDKiA, jest to system mydlenia oczu, że coś się dzieje, owszem dzieje się, ale nie z waszej inicjatywy, więc nie macie państwo powodów do stawiania siebie na piedestałach. pozdrawiam serdecznie Grzegorz Jarząb

Odpowiedź:

Jeżeli chodzi o meritum sprawy to nic się nie zmieniło od poprzedniej mojej odpowiedzi. Za pozdrowienia dziękuje. 


Pytanie:

Witam serdecznie wójta! jestem mieszkancem wsi Jaworek, chcielibyśmy się dowiedzieć jako lokalna społeczność kiedy nastąpi możliwość zmiany obecnego sołtysa (p.Grzybowska), ponieważ osoba ta od wielu lat piastuje to stanowisko z wielkim zaniedbaniem i antypatią co do niektórych mieszkańców. Jej nastawienie do pomocy jest bardzo stronnicze, z poważaniem - Piotr Nowak

Odpowiedź:

Sołtys jest wybierany przez mieszkańców danej miejscowości na okres 4 lat. Obecnie kadencja kończy się 2011 roku i wtedy na zebraniu wieskim odbędą się wybory, na których większością głosów wybrany zostanie sołtys wsi Jaworek.


Pytanie:

Kiedy Wójt otrzyma Honorowe Obywatelstwo Gminy Rudniki oraz kiedy powstanie pomnik Wójta za jego dokonania?
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Odpowiedź:

Dziękuję za uznanie ale na razie takich przedsięwzięć nie planujemy.


Pytanie:

Jakie są dofinansowania z Unii Europejskiej? Mateusz Mencfel

Odpowiedź:

Informacje o dofinansowaniach dostępne są w:
- Biuletynach Informacyjnych Gminy Rudniki,
- stronie internetowej www.rudniki.pl,
- urzędzie gminy - wydział promocji.


Pytanie:

Czy przy modernizacji drogi krajowej 43 będą usunięte drzewa na których ludzie giną, konary się obrywają i jest niebezpiecznie? Przy modernizacji odcinka drogi 43 między kłobuckiem a częstochową nie było problemów i drzewa zniknęły. W imieniu lokalnej społeczności apeluję o zajęcie się sprawą i pilną interwencję póki remont trwa. Dziękuję - Zbigniew Nowak.

Odpowiedź:

Panie Zbigniewie! Modernizacja drogi krajowej nr 43 jest realizowana przez GDDKiA w Opolu. Modernizacja drogi o którą zabiegaliśmy od dłuższego czasu, wykonywana jest po to aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu. Projekty wykonują biura projektowe zgodnie z wytycznymi GDDKiA w zgodzie z przepisami. Na tym etapie uznano, iż istniejące drzewa przydrożne nie stwarzają niebezpieczeństwa. Zadanie jest w trakcie realizcji. Nie mamy wpływu na opiniowanie projektu. Wobec powyższego problem ten może być rozwiązany z upływem czasu.

Informuję, że wniosek z interwencją mieszkańców został przekazany do GDDKiA w Opolu!


Pytanie:

Witam!!! chciałbym się dowiedzieć, kiedy zostanie położona nawierzchnia asfaltu na odcinku Jaworek Górny od skrzyżowania drogi krajowej w kierunku wysypiska, ewentualnie kiedy gmina przewiduje tą inwestycję, pozdrawiam.
Witam ponownie! pytam już drugi raz, kiedy w miejscowości Jaworek Górny zostanie położona nawierzchnia asfaltowa. Nadmieniam, że droga jest w dobrej kondycji i wystarczyłoby położyć tylko wierzchnią warstwę bitumitu, to jest wstyd abyśmy byli ignorowani z racji mniejszej ilości mieszkańców po tamtej stronie. Nadmieniam także o konieczności zamontowania na tym skrzyżowaniu jakiegokolwiek oświetlenia (chociaż jedną lampę). Prośbę swą matywuję tym, że jest to bardzo newralgiczny punkt, który zasługuje na miano "czarnego". W ciągu 7 lat kiedy zamieszkuję w tym miejscu byłem świadkiem kilku śmiertelnych potrąceń, pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na Pana ustosunkowanie do tego co napisałem - Grzegorz Jarząb 

Odpowiedź:

Panie Grzegorzu! Problem poruszanej drogi na Jaworku Górnym jest mi znany regularnie - poruszany przez Radnego Kościelnego i Panią Sołtys. W naszej Gminie realizujemy wiele inwestycji drogowych, których prace ustala Rada Gminy. Realizacja tegoż odcinka nie jest uzależniona od niechęci lecz możliwości finansowych.
Jeżeli chodzi o wstyd to uważam, że to ile i co robimy w naszej gminie -tego naprawdę nie musimy się wstydzić. Są jednak rzeczy, za które niektórzy powinni się wstydzić tj. spalanie śmieci, bałagan w obejściu oraz jeszcze kilka innych powodów.


Pytanie:

Witam! Kiedy w Dalachowie rozpocznie się budowa boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą??? pozdrawiam - Piotr Stępień

Odpowiedź:

Przygotowano dokumentację techniczną na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią w Dalachowie. Projekt na dofinansowanie złożony został dwukrotnie do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz PZU S.A. i PZU Życie S.A. Obecnie program przestał być realizowany, ponieważ rząd skupił się na programie "Orlik".
W ramach "Orlika" przewidziano budowę boiska w miejscowości Rudniki. Tylko jedno boisko w gminie może być realizowane w ramach tego programu. Dla Dalachowa poszukujemy innych dofinansowań, co wydłuża nam czas wykonania tego zadania. W chwili obecnej nie jestem w stanie dokładnie sprecyzować terminu realizacji.


Pytanie:

Kiedy zostanie odnowiona/wyremontowana DK43 od Dalachowa do Kałuż (granica gminy)? Czy gmina przypomina GDDKiA o koniczności remontu tego odcinka?
Kilka lat temu przebudowano DK43 na odcinku Dalachów-Rudniki, obecnie trwa przebudowa na odcinku Rudniki-Jaworzno, w najbliższych latach planowana jest przebudowa na odcinku Jaworzno-Julianpol (jest już gotowa dokumentacja). Wyremontowano także drogę z Kałuż do Wielunia. Pytanie co z krótkim odcinkiem od Dalachowa do Kałuż - czy naprawdę musi się znacząco różnić od pozostałej części DK43? Na tym odcinku wystarczy jedynie wymienić nawierzchnię i wybrukować zatokę autobusową, a ów fragment nie będzie budził niczyich zastrzeżeń.
Życzę owocnej współpracy z GDDKiA.
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź - Paweł Czaja.

Odpowiedź:

Widzę, że zna Pan dobrze realizowane i planowane zadania przez GDDKiA w Opolu. W czasie kiedy wykonywany był remont drogi Rudniki-Dalachów, wspominany odcinek Dalachów - granica gminy był na tyle dobry, że odstąpiono od jego realizacji. W chwili obecnej, aby zachować dobry stosunek ciągłości tej drogi, należałoby wyremontować również wspominany przez Pana odcinek. Prowadzimy takie rozmowy z Dyrekcją GDDKiA w Opolu. Podjęcie działań w tym zakresie będzie uzależniony od sytuacji finansowej. Mam nadzieję, że może uda się włączyć ten odcinek podczas realizacji drogi 43 Jaworzno-Szarki.
Z poważaniem.
Andrzej Pyziak


Pytanie:

Panie Wójcie! Z Jaworzna nie ma bezpośredniego połączenia do Olesna w wakacje, trzeba się przesiadać w Rudnikach i tracić dodatkowo pieniądze i czas. Przecież musimy czymś dojechać do urzędu, szpitala itp. nie każdy ma samochód. Proszę w imieniu mieszkańców Jaworzna o zrobienie czegoś w tej sprawie - Renata Kot

Odpowiedź:

Dziękuję za informację. Nie wiedzieliśmy o zaistniałym problemie. Wystąpimy do PKS Lubliniec ze stosownym pismem.


Pytanie:

W związku z nasilającym się z wyposażaniem gospodarstw domowych Gminy Rudniki w automatyczne zmywarki, uprzejmie proszę o podanie stopnia twardości wody płynącej w naszym wodociągu. Dane te są istotne dla ustawienia odpowiednich parametrów zmywarek, co ma również odniesienie o charakterze ekologicznym. Za informację bardzo dziękuje. Janusz Cieśla

Odpowiedź:

Według analiz wody z wodociągu komunalnego prowadzonych w ramach monitoringu kontrolnego jakości wody twardość ogólna wody określana w mgCaCO3/L wynosi 210 - 227 co oznacza że woda jest średniotwarda.


Pytanie: Szanowny Panie Wójcie, poniższą sprawę poruszam drugi raz, miesiąc temu pisałem jako mieszkaniec Julianpola może dlatego nie zostało to opublikowane. Sprawa dotyczy oświetlenia odcinka drogi od momentu zjazdu z drogi krajowej 43 do miejscowości Julianpol "pod lasem". Sprawę zapewne ignorują kolejni sołtysowie wsi, bo najczęściej są posiadaczami samochodów i nie zwracają uwagi jak jest to niebezpieczna droga i jak jest ciemno. Poruszam sprawę bardziej w imieniu dzieci i osób starszych. Wiem, że Gmina wcześniej mogła odpowiadać, że nie ma obowiązku oświetlania dróg gdzie nie ma posesji, ale w ciągu ostatnich lat przybyło tam sporo domów, a co za tym idzie pieszych i rowerzystów, którzy nie czują się bezpiecznie na tej drodze. Sama miejscowość jest też słabo oświetlona, początek wsi (5 posesji) ok 100m panuje ciemnica. W samej wsi latarnie są co 100 m, czyli co drugi dom jest ciemno przed posesją. Jednak najważniejszy jest odcinek drogi o którym pisałem na początku, żeby tam ustawić latarnie przynajmniej co 200-300m, żeby nie iść pieszo czy jechać na rowerze w zupełnej ciemnicy przez ponad 1000m. Na początku można oświetlić jezdnię przy budynku byłej szkoły podstawowej, gdzie jest tam skrzyżowanie dróg, jest tam przystanek dla dzieci szkolnych. Sprawa wydaje się tam prosta, gdyż jest tam nowy słup betonowy energetyczny, także jest dostęp do słupa i do zasilania takiej latarni. Panie Wójcie z góry dziękuję za odpowiedź i uwzględnienie tego w budżecie naszej gminy. Z poważaniem Robert Madeła
Odpowiedź: W ostatnich latach corocznie realizowane były inwestycje w zakresie rozbudowy oświetlenia drogowego na terenie gminy Rudniki. Od ubiegłego w wyniku zmiany warunków korzystania ze słupów energetycznych, narzuconych przez ENION, realizacja takich przedsięwzięć jest utrudniona i wymaga dodatkowych kosztów.
W roku ubiegłym został podjęty temat oświetlenia przystanku, z którego korzystają dzieci szkolne, usytuowanego przy obiekcie szkoły w Julianpolu. Z powodu braku zgody właściciela działki, na której zlokaliowana jest stacja transformatorowa inwestycja nie została zrealizowana. W razie otrzymania zgody na wejście na teren nieruchomości inwestycja będzie kontynuowana.

Pytanie: Szanowny Panie Wójcie. Zwracam się do Pana z pytaniem o drogę łączącą Stary Bugaj z Żytniowem. Czy w planach Rady Gminy na ten rok jest wykonanie nawierzchni asfaltowej na tym odcinku drogi? Jeżeli nie w tym roku to kiedy?
Arkadiusz Wujec
Odpowiedź: W bieżącym roku zadanie nie jest przewidziane w planie budowy dróg. W miesiącu wrześniu Rada Gminy Rudniki zatwierdzać będzie inwestycje na kolejny rok.

Pytanie: Kiedy został przeprowadzony przetarg na sprzedaż budynku przedszkola w Dalachowie, gdzie były informacje o w/w przetargu, kto zakupił przedmiotową nieruchomość i za jaką cenę?
Jan Musielak
Odpowiedź: Trudno odpowiadać na pytanie typu "legenda". Nie było żadnego przetargu na przedszkole w Dalachowie, więc nie możemy odpowiedzieć kto kupił ten obiekt.

Pytanie: Panie Wójcie
Po wielokrotnej , analitycznej lekturze ustawy z 13 września 1996 r wraz z nowelizacjami /ustawa o czystości i porządku w gminach/ pojawiło się w mojej głowie wiele wątpliwości i krytycznych uwag. Dotyczą one tego jak gmina wywiązuje się z zadań i obowiązków wynikających z tej ustawy.
Otóż:
- bardzo\"rzetelnie\" jeśli chodzi o współpracę z policją w kwestii nakłaniania właścicieli nieruchomości do wywiązania się z obowiązku wynikającego z art.5 ust. 1 i 3 .Otóż \"sumienność postępowania i świadomość prawdziwego celu społecznego\" urzędu i pieczołowicie współpracującej z nim policji doprowadziły w końcu do wyroków sądowych w imieniu RP. A jakże , sam zostałem podany do sądu /mając podpisaną umowę /i tak \"obsmarowany\", że mam już wyrok w sprawie karnej.Już możecie odczuwać ulgę i satysfakcję.
- zupełna ignorancja i brak reakcji na obowiązek gminy wynikający z art.6 /nie 6a/ ust.3 mówiącego, że jeżeli właściciele nieruchomości nie udokumentują podpisania umowy to ich obowiązki w kwestii śmieci w trybie zastępczym przejmuje gmina. Chodzi o to aby środowisko nie utonęło w śmieciach.
Otóż w okresie szczególnego zainteresowania policji ujawnianiem wykroczeń z art. 10 nikt z gminy nie zainteresował się zagospodarowaniem moich śmieci. Zresztą nie było takiej potrzeby bo cały czas segregowałem je korzystając z ogólnie wystawionych pojemników a organiczne rolniczo przerabiam.
/ ciekawe dlaczego policjant działał z taką precyzją przy nachodzeniu ludzi ?/ Po rozmowie z Panem mówił mi pan , że nie macie z tym nic wspólnego.Truizm, to prawda że policja z art. 10 działa jako oskarżyciel publiczny , ale gmina na mocy art.14 ma obowiązek nadzoru nad realizacją ustawy.
Jestem przekonany, że sugestie o mieszkańcach \"szczególnej troski\" dostał policjant od was.Tyle tylko że prawo na równi dotyczy wszystkich , a wy wybraliście tylko same Rudniki.Nawet rozumiem dlaczego- przywalmy kilku porządnie , a reszta się wystraszy. Tylko gratulować, nie zniknęła jeszcze epoka średniowiecza i stalinizmu.A co tam ,ważne by być przed innymi. Mniejsza za jaką społeczną cenę.
-gmina nie wywiązała się również z obowiązku wynikającego z art. 14 ust.5/ będącego moim zdanie jednym z głównych powodów opieszałości mieszkańców gminy w podpisywaniu umów/ Mówi on wyraźnie o nadrzędnym znaczeniu interesów mieszkańców w całej sprawie ze śmieciami.A to proste przecież. Ten kto płaci chce płacić zgodnie z wartością towaru czy usługi. Wiele razy , także na spotkaniu grupy mieszkańców w urzędzie w październiku prosiliśmy o negocjacje urzędu z firmą wywozową o lepsze dostosowanie warunków dla mieszkańców.Mówiono nam wtedy ,że gmina nic tu nie może , i jeszcze inne półprawdy korzystne dla gminy.
Niestety znów wynika z ustawy,że \"płaci zanieczyszczający\", a jeśli są to mieszkańcy to priorytetowym zadaniem gminy jest chronić mieszkańców przed nadmiernymi kosztami usuwania zanieczyszczeń.Dalej pisze tam jeszcze ,że wymaga to od gmin odważnych decyzji i fachowego przygotowania pracowników bo to gmina udziela zezwolenia na wywóz śmieci i ustala z taką firmą warunki.
Po wspomnianym spotkaniu odniosłem wrażenie, że gmina chroni interesy firmy lub chowa dyplomatycznie głowę w piasek.
W poczuciu bezradności i w przekonaniu że ustawa zbyt rychło i nie życiowo wtłacza małpowane z innych krajów UE rozwiązania oceniłem ,że \"z koniem może się kopać tylko idiota\" postanowiłem zakończyć farsę i pod przymusem podpisać umowę na kolejny abonament. Przekonałem zresztą wtedy kilku innych obecnych na spotkaniu i po uproszeniu pracownika Remondis w Oleśnie by został po godzinach pojechaliśmy do Olesna podpisać umowy 14 .11.2008r.
-gmina i policja ignoruje lub jest bezradna w kwestii ciągle porzucanych worów ze śmieciami./ na spotkaniu w gminie nam to zarzucano/.Dowody tego co mówię leżą w moje choćby okolicy, bo w rowach przy drodze na Łazy.Brak skutecznego rozwiązania tego problemu leży pewnie w nadmiarze prac biurowo papierkowych przy pisaniu mandatów, wniosków do sądu albo karteczek nakłaniających społeczeństwo do konfidencji.
Gdyby gmina realizowała art.6 ustawy to nie byłoby wywalanych byle gdzie śmieci , dałaby jednocześnie właściwy przykład troski o środowisko i subordynacji wobec prawa. Powie Pan- gmina nie ma takich możliwości fizycznych, może to i prawda , ale jest ustawa i obowiązuje wszystkich równo.
A na razie daje antyprzykłady.Otóż jedynym ,komu wolno wywozić nieczystości jest wybrana przez gminę uprawniona firma.A tu śmieci z koszy ulicznych nadal zbiera i wywozi na rzekomo zamknięte dla indywidualnych dostawców wysypisko.Jest przecież na stronie gminy taka informacja , że to obowiązuje od stycznia 2006r. A w zeszycie z wysypiska jest co innego, chyba , że zeszytu też już nie ma.Pogratulować konsekwencji.
Przykładów wybiórczej interpretacji prawa i niekonsekwencji urzędu i policji jest więcej, i to znów z mojej okolicy.Np.jak wygląda /przy całym szacunku do proboszcza / gromadzenie i wywóz śmieci z cmentarza w rudnikach. Ano w myśl aktualnie obowiązującej ustawy nijak.
/ my przynajmniej z żoną staramy się zabierać swoje śmieci do domu i dopiero postąpić z nimi jak należy/ . A może ja się czepiam i nie wiem, że co wolno wojewodzie itd.
-a propos równo. Jest w w/w ustawie nie tylko o śmieciach, ale np. o obowiązkach odnośnie odśnieżania chodników i dróg.
Myślę ,że to nawet zapisy o większym znaczeniu społecznym, bo związane z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia lodzi.Więc właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżać chodniki dla bezpieczeństwa pieszych , a gmina podległe im ulice dla bezpieczeństwa ruchu pojazdów.
Fakty tutaj są takie , że ani razu tej zimy nie był odśnieżony odcinek ok, 100 m chodnika od obu stron ostrego łuku na ul. Cmentarnej/ znów przykład z mojej tylko okolicy/ Nie jest to fakt błachy , bo np. dzieci z części Rudnik i z Łazów chodziły w związku z tym po jezdni tej niebezpiecznej i coraz ruchliwszej ulicy.Wariant wybrany przez dzieci też nie był najlepszy , bo przez kilka dni największych śniegów na nie odśnieżonej jezdni było ok. 30 cm zmrożonego śniegu, a w nim głębokie, uniemożliwiające wymijanie koleiny.
Ten stan rzeczy zagrażał bezpieczeństwu i niszczył pojazdy , bo sam starając się ustąpić grupce dzieci wypadłem z kolein i o wystającą z pobocza grudę zmrożonego śniegu wybiłem reflektor mojego samochodu.Wiem że w takich przypadkach odpowiada zarządca drogi ,ale nie każdy ma potrzebę załatwiania spraw przy użyciu policji.
Fakty z ulicy Cmentarnej musiały być znane urzędowi , bo tamtędy chodzą do pracy jego urzędnicy.
Być może powie Pan znów- robiliśmy co w naszej mocy.No cóż może te moce za słabe, ale ustawa obowiązuje i można powiedzieć -co to konia obchodzi...
Ciekawi tu też fakt. że policja reagowała ponoć w Rudnikach na obowiązek odśnieżania, ale widać bez efektów w przytoczonym ewidentnym przykładzie.
Ja w poprzednich latach w miarę możliwości odśnieżałem część tego odcinka, ale teraz jako skazany z tej ustawy wyrokiem w imieniu Ojczyzny mam to -przepraszam- \"głęboko\"
W poczuciu utraty zaufania do polskich urzędów i instytucji
Zbigniew Tobis
Odpowiedź: Szanowny Panie Tobis
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązuje już od ponad 12 lat. Ogólnie biorąc ustawa określa obowiązki gminy jak i właścicieli nieruchomości w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi i nieczystościami ciekłymi.
Obowiązkiem ustawowym jest wyposażenie nieruchomości w pojemnik do gromadzenia odpadów oraz odbiór odpadów przez podmiot posiadający zezwolenie wójta na wykonywanie usług w tym zakresie na terenie gminy. Każdy podmiot ubiegający się o zezwolenie spełniający warunki określone ustawą i zarządzeniem Wójta Gminy Rudniki Nr 15/2006 z dnia 13 kwietnia 2006 r. takie pozwolenie otrzyma.
Po tak długim okresie obowiązywania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz prowadzonej akcji informacyjno-edukacyjnej należałoby się spodziewać zrozumienia i dopełnienia obowiązku, a z tym jest bardzo różnie.
Kontrole mieszkańców prowadzone są od kilku lat. Rudniki są ostatnią z większych miejscowości kontrolowanych, po Dalachowie, Żytniowie i Jaworznie. Jako centrum edukacyjne i kulturalne gminy powinno być przykładem do naśladowania dla pozostałych wsi. Plagą jest podrzucanie śmieci z gospodarstw domowych do koszy na przystankach autobusowych, nawet do koszy ulicznych, a także porzucanie w rowach przydrożnych, w lasach i na polach czy spalanie w kotłowniach domowych. Jesteśmy przekonani, że jeżeli wszyscy mieszkańcy będą mieć kosze i płacić za ich opróżnianie, to śmieci zamiast do lasu trafią do kosza i na składowisko. Nie przekonają nas tłumaczenia, że odpady są segregowane do ogólnie dostępnych kontenerów, a innych odpadów się nie produkuje. Z doświadczenia wiemy, że nie wszystko z różnych powodów można wysegregować, część odpadów trafi do kosza.
Prowadzimy rozmowy z firmą REMONDIS odnośnie wprowadzenia mniejszych pojemników dla osób starszych, samotnych. Być może już w niedługim czasie REMONDIS rozszerzy ofertę o pojemniki 60-80 L. Ze względów sanitarnych nie jest możliwe opróżnianie pojemników rzadziej niż co 4 tygodnie.
Jeżeli chodzi o opłaty to rzeczywiście w ostatnich latach znacznie podrożały, co spowodowane było m.in. wzrostem opłaty za korzystanie ze środowiska za składowanie odpadów ( od roku 2008 o 525% ). Obecnie opłata miesięczna za kosz 120 L wraz z opłatą za segregację wynosi brutto16,18 zł.
Gmina mając na względzie dobro mieszkańców i środowiska zorganizowała punkt zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych w budynku magazynowym przy ul. Targowej w Rudnikach ( była baza SKR ) czynny w ostatnią sobotę każdego miesiąca w godzinach 1000-1500, gdzie można nieodpłatnie przekazać niepotrzebny sprzęt. Corocznie w maju prowadzona jest zbiórka odpadów niebezpiecznych w systemie kontenerowym oraz worków po nawozach, folii po kiszonkach i opakowań po środkach ochrony roślin, również nieodpłatnie. W urzędzie gminy, w szkołach, punktach sprzedaży wystawione są pojemniki kartonowe na baterie różnego rodzaju.
Jak wcześniej wspominałem systemem zbiórki odpadów zgodnie z ustawą muszą być objęci wszyscy mieszkańcy, nie tylko naszej gminy. Corocznie na sesji Rady Gminy przedstawiamy sprawozdanie z realizacji ustawy i regulaminu utrzymania czystości i porządku. Z satysfakcją stwierdzam, że ponad 80%, a dokładnie 81% mieszkańców posiada kosze i zawarte umowy na wywóz śmieci. Stąd też Rada Gminy zobowiązała Wójta do wyegzekwowania od pozostałych 20% mieszkańców posiadania pojemnika i umowy na wywóz odpadów.
Nieprawdą jest jak Pan podaje, że Wójt wyselekcjonował sobie listę osób jak Pan to nazwał „szczególnej troski” , aby ich ukarać „dla przykładu”. Jest to lista osób zamieszkałych w gminie nie posiadających umów na odbiór odpadów. W Pana przypadku to jest mi nawet trochę przykro, bo w walce z niedobrymi nawykami jakim jest pozbywanie się odpadów w przypadkowych miejscach i zaśmiecanie gminy liczyłem, że ludzie wykształceni będą moimi sprzymierzeńcami. Z tego co wiem dzielnicowy zwracał uwagę i prosił o zawarcie umowy w miesiącu kwietniu. Wykonanie swojego polecenia sprawdził w październiku, a że nie było wykonane nałożył karę.
Jeśli chodzi o negocjacje z firmami wywożącymi odpady , rzekomo popieranie monopolu, to jest to całkowita nieprawda. Każdy kto spełnia warunki wymagane ustawą i zarządzeniem takie usługi może świadczyć. Zachęcam do założenia rodzimej firmy, która świadczyłaby takie usługi. Na dzień dzisiejszy Wójt wydaje tylko koncesję na odbieranie odpadów z posesji i zezwolenie na deponowanie odpadów na składowisku. To każdy mieszkaniec może negocjować ceny z wykonawcą, gdyż są to umowy indywidualne a nie zbiorowe.
Zachęcamy również inne firmy świadczące tego rodzaju usługi aby konkurowały z firmą REMONDIS na terenie naszej gminy, ale to wszystko musi być uzasadnione ekonomicznie. Na dzień dzisiejszy przygotowuje się firma ALBA, ale stosownego wniosku jeszcze nie przedłożyła.
Topniejący tegoroczny śnieg odsłonił również nasze nie najlepsze przyzwyczajenia, rowy przydrożne pełne są śmieci. I tu się z Panem zgadzam, że mimo ogromnego wysiłku w walce z zaśmiecaniem naszej gminy mamy jeszcze wiele do zrobienia. Ale Wójt i jego administracja nie są w stanie upilnować każdego jeżeli nie wykażemy się odpowiednią postawą i nie wskażemy kto to robi. Stąd też sensownym wydaje się, że gdy każda posesja wyposażona jest w kubeł na śmieci, zabezpiecza to przed pokątnym pozbywaniem się odpadów.
Jestem przekonany, że permanentne uświadamianie i edukacja młodego pokolenia doprowadzą do poprawy utrzymania czystości, a wszystkim będzie się żyło przyjemniej w czystym środowisku.
Z poważaniem
Andrzej Pyziak

Pytanie: Szanowny Panie Wojcie kiedy będzie położona nawierzchnia asfaltowa na drodze dojazdowej na Stawki Zytniowskie? Dodatkowo bardzo prosze o jakikolwiek drogowskaz na nasza miejscowosc,dziekuje.
Marzena Jachymska
Odpowiedź: W/w droga realizowana będzie jeszcze w tym roku - łącznie z drogowskazem

Pytanie: Proszę o informację ile kamienia w 2009 r zostanie przeznaczone na utwardzenie drogi koło cmentarz w Żytniowie mogę podpowiedzieć pracownikom dróg iż najlepiej tą drogę wysypać teraz gdy są roztopy to kamień wtopi się w ziemię a nie rozpryśnie się na pola jak inne lata część kamienia została zniszczona
Ja jako użytkownik tej drogi widzę to na codzień co i kiedy najlepiej zrobić by nie zniszczyć kamienia bo jest drogi pragnę by ta droga została raz a dobrze wyremontowana
Myśłę że Pan Wójt mnie zrozumie i nie będzie się gniewał że tak często poruszam problem tej drogi mimo naszych rozmów proszę o wyczerpującą odpowiedz z podaniem terminu remontu
Proszę o pozytywne rozpatrzenie prośby
Gabriela Adamek
Odpowiedź: W połowie marca utwardziliśmy drogę koło cmentarza w Żytniowie. Na ten cel przeznaczyliśmy 6 przyczep tłucznia. Nie przewidujemy kolejnego utwardzania w bieżącym roku, natomiast w przypadku powstawania dziur nawierzchnia zostanie równana.

Pytanie: Dlaczego nie jest odśnieżana ulica Sienkiewicza w Rudnikach? Po opadach śniegu są tam szczególnie uciążliwe warunki dojazdu do posesji lokalnych mieszkańców (z powodu spadku terenu i zaślepieniu ruchu od strony ulicy Częstochowskiej) - Jacek Kaliszewski
Odpowiedź: Drogi tego typu są utrzymywane w kategorii "białe"

Pytanie: Panie Wójcie proszę o informację kiedy można spodziewać się drogi asfaltowej na ulicy Jaworowej i dalej na Jawor oraz czy w ogóle jest to rozpatrywane. W okresie letnim przejeżdżające tam samochody bardzo kurzą, a zasypywanie dziur co jakiś czas nie zdaje egzaminu bo droga staje się coraz wyższa. Proszę o odpowiedź - Janusz Staniszewski
Odpowiedź: Droga przez Jawor jest drogą szutrową i jest ogólnie w dobrym stanie. Jest również na bieżąco naprawiana i wyrównywana. Uciążliwością jest pylenie w okresie letnim. Nasza gmina czyni wiele starań dotyczących budowania nakładek asfaltowych. Przeznaczamy znaczne środki (z budżetu gminy jak również pozyskane z  zewnątrz) na naprawę nawierzchni dróg. Niestety są one niewystarczające. Co do terminu realizacji tegoż zadania nie jestem w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Przyjęty na rok bieżący tj. 2009 plan budowy dróg nie przewiduje budowy tej drogi. W br. planujemy wykonanie drogi na Jaworku Dolnym. Jeżeli w pełni uda nam się zrealizować plan na rok bieżący, a kryzys gospodarczy nie spowoduje zmniejszenia dochodów to inwestycja ta ma szansę realizacji w najbliższych 2-3 latach.

Pytanie: Panie Wójcie proszę jak najszybciej zająć się drogą koło cmentarza, grzęźniemy w błocie dojeżdżając do swoich posesji. Sprawa jest już Panu znana - Gabriela Adamek Żytniów
Odpowiedź: Sz.P. Adamek. Powyższą sprawę niedawno omawialiśmy telefonicznie. Droga za cmentarzem jest drogą szutrową a częściowo gruntową. W okresach wahań temperatur (na pograniczu plusowej i minusowej) występuje częściowe odtajenie gruntu, co w konsekwencji powoduje największą dewastację nawierzchni. Tak jak co roku będziemy prowadzili bieżącą naprawę drogi. W/w sprawa została przekazana sekcji drogowej. Jak tylko nastąpi ustablilizowanie pogody drogia będzie naprawiona.

Pytanie: Szanowny Panie Wójcie, proszę o informację, gdzie można znaleźć aktualny harmonogram wywozu śmieci. W bloku Nasza Gmina/Odpady komunalne ciągle "podpięte" są stare na 2008 rok - Andrzej
Odpowiedź: Na stronie internetowej zamieszczony został nowy harmonogram wywozu śmieci - zakładka Nasza Gmina/ Ochrona Środowiska/ Odpady Komunalne/ - harmonogram wywozu odpadów

Pytanie:

Co aktualnie dzieje się w Gminie Rudniki? Nad jakimi projektami Pan pracuje? Anna Olczyk

Odpowiedź:

W tej chwili przygotowujemy kilka projektów:
1. Przebudowę Domu Kultury na Centrum  Spotkań Muzyków Jazzowych w Rudnikach - RPO WO.
2. Adaptację Strażnicy w Cieciułowie na Ośrodek Tradycji Wiejskiej i Strażackiej - PROW.
3. Ochronę powietrza poprzez termomodernizację dwóch szkół podstawowych w Żytniowie i Jaworznie - RPO WO.
4. Przebudowę drogi gminnej Żytniów-Żurawie - RPO WO
5. Przebudowę drogi Jaworzno-Julianpol - dojazd do gruntów rolnych - Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych.
Ponadto realizujemy 2 projekty współfinansowane z POWT Rcz-RP:
1. Edukację na wesoło.
2. Aktywizację gospodarczą Gminy Rudniki i Mikroregionu Mostenka.


Pytanie:

Panie Wójcie, kiedy będzie położona nawierzchnia asfaltowa na drodze szutrowej, tuż za skrzyżowaniem Żytniów-Cieciułów. Przejeżdżające nią auta w okresie letnim wzniecają tumany kurzu, co jest dla nas bardzo uciążliwe. Czy jest szansa pokrycia drogi asfaltem. Z poważaniem
- Jan Wręczycki

Odpowiedź: W tej chwili nie potrafię podać dokładnego terminu realizacji tegoż zadania. Zarówno ja jak i rada Gminy mamy na względzie ważność realizacji tej drogi. Staramy się rozsądnie rozdysponować posiadane środki finansowe.

Pytanie:

Panie Wójcie! Kiedy na drodze z Jaworzna do Mostek zostaną postawione jakieś latarnie? Jest ich dosłownie dwie na tak dużym odcinku drogi. To wstyd dla gminy, mieszkają tam głownie starsze osoby,które nie mają samochodów i poruszanie się w ciemności jest dużym zagrożeniem dla ich życia - mieszkaniec.

Odpowiedź: Nie jesteśmy w stanie oświetlić całej drogi z Jaworzna do Mostek. Oświetlenie uliczne stosuje się w terenach zabudowanych. Nawet w bardzo bogatych krajach nie oświetla się dróg łączących dwie miejscowości. Na tym odcinku występuje częściowe oświetlenie. Z Pana pytania trudno wywnioskować o które konkretnie miejsce chodzi. Ponadto nadmieniam, iż  w gminie sukcesywnie uzupełniamy oświetlenie małych miejscowości takich jak: Kuźnica, Jaworek Dolny, Mostki, Jawor.

Pytanie: Kiedy w szkole w Jaworznie zostaną wymienione okna? Dlaczego jest ona ciągle pomijana w modernizacji w podobno tak prężnie rozwijającej się gminie - rodzic.
Odpowiedź: Jak przystało na prężnie rozwijającą się gminę województwa opolskiego, gmina Rudniki przekazuje znaczne środki na oświatę i wychowanie. Wydatki te stanowią 40% całości budżetu. W sierpniu br. zakończyliśmy termomodernizację Gimnazjum Publicznego w Rudnikach, co kosztowało 1.100.000 zł. Obecnie zlecane są aktualizacje kosztorysów na termomodernizację 2 szkół podstawowych w Jaworznie i Żytniowie. Projekt złożony zostanie w miesiącu marcu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, oś priorytetowa 4.3 Ochrona powietrza, odnawialne źródła energii.

Pytanie: Kiedy będzie położona nawierzchnia asfaltowa w Rudnikach na ulicy Dąbrówka - Mirek.
Odpowiedź: W chwili obecnej wykonywany jest  projekt techniczny drogi do wysypiska. Inwestycja będzie realizowana razem z ulicą Dąbrówka. Nie jestem obecnie w stanie dokładnie określić terminu realizacji, ale myślę że nie będzie on zbyt odległy.

Pytanie: Drogi Panie Wójcie. W imieniu mieszkańców Dalachowa i Lachowskiego pragnę uprzejmie zapytać kiedy w przybliżeniu będzie realizowany projekt położenia asfaltu na 400-stu metrowym odcinku łączącym te dwie gminy. Z wyrazami szacunku sołtys wsi Dalachów - Izabela Stasiak.
Odpowiedź: W ciągu najbliższych dwóch lat.

Pytanie: Czy przewiduje Pan wystąpienie do odpowiednich organów o instalację w Dalachowie przy ulicy Częstochowskiej fotoradaru, względnie o zwiększenie liczby kontroli drogowych Policji. Samochody osobowe i ciężarowe jadące w szczególności z kierunku Częstochowy poruszają się z dużą prędkością i stwarzają poważne zagrożenie dla pieszych w tym dla dzieci przechodzących przez ulicę. Fotoradar z pewnością rozwiązałby ten problem. Proszę o rozważenie pytania - Jan Musielak
Odpowiedź: Stosowną instytucją rozpatrującą tego typu problemy jest Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie, do której każdy obywatel (mieszkaniec powiatu)  może składać skargi i wnioski.

Pytanie: Uprzejmie proszę o informację, czy i kiedy będzie możliwe położenie nawierzchni asfaltowej we wsi Stawki Cieciułowskie - Barbara Kubacka-Kustrzeba.
Odpowiedź: Na drogę położoną we wsi Stawki Cieciułowskie nie opracowano dokumentacji technicznej. Inwestycja nie jest ujęta w budżecie gminy na 2009 rok.

Pytanie: Uprzejmie proszę o informację, czy i kiedy będzie możliwa budowa drogi asfaltowej na ul. Mieszka I - Andrzej Kulig.
Odpowiedź: Witam Andrzeju. Na ul. Mieszka I wykonaliśmy dokumentację techniczną, jednak ze względu na brak możliwości uzyskania dofinansowania ze środków UE bądź krajowych, drogi lokalne budowane będą ze środków własnych gminy. Ostateczną decyzję o budowie tej drogi i terminie jej wykonania podejmie Rada Gminy Rudniki.

Pytanie: Kiedy będą w Dalachowie na ul. Częstochowskiej jakieś pasy? Moje dzieci jeżdżą do szkoły przez tą ulicę rowerem, nie tylko moje dzieci ale także 1000 mieszkańców. Proszę o pasy i o światła - Waldek Książkalski.
Odpowiedź: Ulica Częstochowska w Dalchowie jest drogą krajową na której znajduje się przejście dla pieszych (pasy). Problem oświetlenia zostanie przekazany do zarządcy drogi czyli GDDKiA w Opolu - Rejon Kluczbork.

 

Wyślij kartkę Wójt Odpowiada Znajdź Nas