Warsztaty Twórczości Ludowej
DOFINANSOWANIE W RAMACH INWESTYCJI A2.5.1.: PROGRAM WSPIERANIA DZIAŁALNOŚCI PODMIOTÓW SEKTORA KULTURY
I PRZEMYSŁÓW KREATYWNYCH NA RZECZ STYMULOWANIA ICH ROZWOJU ZADANIE PT. XXXIII KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ W RUDNIKACH
Sztuka ludowa tworzyła artystyczny pejzaż wsi. Fascynacji sztuk ludową towarzyszył zapał w jej poznawaniu, a ogromną rolę odgrywają w tym artyści, rzeźbiarze czy twórcy sztuki użytkowej. To oni czynią twórczość ludową znaną, sławną i użyteczną. Rękodzieło ludowe jest częścią kultury ludowej, w którym duże znaczenie przykłada się do ochrony dziedzictwa kulturowego, pokoleniowym przekazie umiejętności i wiedzy oraz aktywizowaniu środowiska lokalnego. Na przygodę z rękodziełem ludowym nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Przekonały się o tym kolejne grupy uczestników Warsztatów Rękodzieła Ludowego zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, a które miały miejsce w Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach. Organizowane warsztaty zawsze skupiają się wokół popularyzowania zjawiska kultury ludowej dając możliwość spotkania z osobami, które zajmują się twórczością ludową i czerpią z niej inspirację oraz chętnie dzielą się swoją pasją, a w szczególności rzeźbieniem, wyplataniem tradycyjnych koron żniwnych oraz tworzeniem kwiatów z bibuły.
O interaktywnej i twórczej formie obcowania z rzeźbą opowiadał pan GRZEGORZ KOŁACZEK, który przedstawił historię zdobnictwa w drewnie, rzeźby - jako jednej z najstarszych dziedzin sztuki ludowej, praktyk związanych z jej tworzeniem oraz zapoznał uczestników ze specyfiką technik jej powstawania. Bezpośrednie obcowanie z materiałem i jego obróbką, to tylko niektóre z możliwości wchodzenia w zupełnie inną relację z proponowanymi rodzajami sztuki ludowej oraz plastyki obrzędowej. Nikt dokładnie nie wie, od kiedy wykonuje się korony, wieńce i rekwizyty obrzędowe. O tradycyjnych metodach wyplatania koron żniwnych, o ciekawych sposobach jej zdobienia i symbolach opowiadała nam pani MARIOLA KARMAŃSKA, która zwróciła uwagę, iż wygląd koron dożynkowych ewaluował na przestrzeni lat, ale jedno się nie zmieniło. Kiedy zboża dojrzewały mieszkańcy wsi szli w pola i zbierali je z przeznaczeniem na korony i wieńce. Te pierwsze wyplatane z żyta i pszenicy oraz przyozdobione kwiatami i orzechami były dużo mniejsze niż współcześnie. Warsztaty rękodzieła ludowego są również propozycją twórczego wspólnego spędzania czasu. Sprzyja to integracji i wymianie różnorodnych doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Dlatego cieszy fakt, że uczestniczyło w nich zarówno starsze jak i młodsze pokolenie. Tak też było podczas warsztatów tworzenia kwiatów z bibuły, które za sprawą pani KATARZYNY KAPICY przeniosły nas w świat kolorowych dekoracji wiejskich wnętrz. „Zakwitały” one w wiejskich izbach podkreślając wyjątkowość wszelakiego czasu świętowania i rozweselały tysiącem kolorów słabo oświetlone wówczas pomieszczenia. Dzięki nim właśnie, skromne wiejskie chaty zyskały unikalne, przepiękne ozdoby.
W trakcie trwania wszystkich warsztatów zaproszeni goście przybliżali uczestnikom zwyczaje, obrzędy i tradycje dawnych mieszkańców wsi oraz historię regionu ziemi wieluńskiej chcąc w ten sposób przyczynić się do zachowania zanikającej wiedzy na wiele tematów związanych z ludowością, ale również zarazić twórczą wolnością i „dziecięcą kreatywnością” również dorosłych. Radość z uzyskanego efektu cieszyła tym bardziej, iż każdy uczestnik warsztatów kończył zajęcia z własnoręcznie wykonanym rękodziełem ludowym. Mamy nadzieję, że takie poznawanie i doświadczenie kultury ludowej będzie dla wielu osób inspiracją do jej dalszego odkrywania i przetwarzania.