Pszczołom na ratunek w Gminie Rudniki
Przedstawiamy Państwu nowo powstałą aleję lipową, o którą wzbogaciła się droga między Mostkami a Polesiem. I zapowiadamy… nie będzie to ostatnia zaplanowana aleja! Kolejne powstaną na naszych drogach już niebawem…
Dlaczego aleje przydrożne i zadrzewienia śródpolne są tak ważne?
To nie tylko elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, ale również niezwykle ważne składniki krajobrazu rolniczego, którego obrazy wciąż żywe są w naszej pamięci. Aleje przydrożne a w szczególności obsadzone gatunkami drzew miododajnych mają one ogromne znaczenie dla ochrony środowiska i wspierania bioróżnorodności. Drzewa rosnące wzdłuż dróg i pól pełnią funkcję naturalnych barier chroniących glebę przed erozją, czyli jej niszczeniem przez wiatr i wymywanie wodą. Zadrzewienia te pełnią funkcję tzw. korytarzy ekologicznych, które umożliwiają migrację różnych gatunków owadów i ptaków. Pełnią szczególnie ważną funkcję dla zapylaczy tj. pszczół, trzmieli czy motyli, które znajdują w nich nie tylko schronienie, ale także stały dostęp do pokarmu przez większą część roku.
„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…” – Karol Darwin
Opolskie dla pszczół
Zarząd Gminy Rudniki oraz Zarząd Województwa opolskiego współdziałają i wspierają hodowlę pszczół i rozwój pszczelarstwa w naszym regionie. Marszałek Województwa już kolejny raz poprzez program „Opolska pszczoła miodna” realizuje ideę pomocy i ochrony pszczół w naszym środowisku. Opolszczyzna jest najmniejszym województwem w Polsce, ale pod względem napszczelenia (wg danych GUS 2021), plasuje się w połowie krajowego rankingu, uzyskując 5,3 rodziny pszczele na 1 km2 . Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu, wspiera blisko 1300 pszczelarzy zrzeszonych w ponad 30 kołach. Szacuje się, że „opolska familia pszczelarska” sprawuje opiekę nad 33 000 pszczelich rodzin.
Gmina Rudniki wspiera i będzie wspierać lokalnych pszczelarzy oraz dbać o wspólne dobro – środowisko naturalne. Gdy sadzimy drzewa zyskujemy wszyscy a nasza gmina staje się miejscem lepszym, zdrowym i przyjaznym do życia dla nas jak również dla naszych pszczelich przyjaciół.