Informacja dotycząca zanieczyszczeń dróg
Jesień to okres wzmożonych prac polowych we wszystkich gospodarstwach. Pogoda jest różna – deszcz, pierwsze przymrozki. Na polach jest błoto, rozrzucony obornik. Apelujemy do użytkowników maszyn rolniczych oraz do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych prowadzących prace na placach budowy, wyjeżdżając z pól oraz dróg gruntowych o to, aby zwracali uwagę na stan swoich pojazdów. Złogi błota, obornika lub innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych.
Jeśli kierowca jeździ po placu budowy lub gospodarz porusza się drogą polną, to nie ma problemu. Ale jeśli błoto czy inne zanieczyszczenia takie jak słoma, obornik lub kamienie pozostają na drodze publicznej to już trzeba liczyć się z konsekwencjami. Zabrudzenie drogi równa się wykroczenie. Podobnie sytuacja wygląda z pozostawionymi na poboczach oraz w rowach kamieniami z sąsiednich pól uprawnych. Jak Państwo zauważyli dwukrotnie w ciągu roku staramy się wykaszać pobocza oraz rowy wzdłuż dróg gminnych oraz dokonujemy pielęgnacji zielni przydrożnej. Wielokrotnie nasi operatorzy uszkodzili kosiarki podczas koszenia poboczy. W trakcie koszenia w wysokiej trawie bardzo trudno dostrzec kamienie. Nawet niewielkich rozmiarów kamień powoduje poważne awarie sprzętu, który został zakupiony z Państwa podatków.
Dochodzą do nas również informacje o nieprawidłowo parkowanych pojazdach samochodowych. W szczególności dotyczy to miejscowości z chodnikami dla pieszych lub ścieżkami rowerowymi. Ustawodawca jasno jednak wskazał, jakich zasad trzeba przestrzegać, by nie narazić się na mandat na chodniku. Zgodnie z przepisami, na chodniku można zatrzymać się dwoma kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu, jeśli masa samochodu nie przekracza 2,5 tony, a dodatkowo w danym miejscu nie obowiązuje zakaz zatrzymania się i postoju. Kierowcy muszą jednak pamiętać o pozostawieniu swobodnego przejścia dla pieszych. Zostało to dokładnie określone przez przepisy - parkując na chodniku należy pozostawić przynajmniej 1,5 metra jego szerokości. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na takie zachowania.
Artykuł 91 kodeksu wykroczeń stanowi jasno:
Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.