„Rola rolnika, by upadku unikał”
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadząc działalność na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom realizuje projekt prewencyjny „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. W skład projektu wchodzi m.in. kampania prewencyjna pod hasłem „Rola rolnika, by upadku unikał” prowadzona na rzecz zapobiegania upadkom osób, ponieważ takie zdarzenia wypadkowe stanowią około połowy wszystkich wypadków przy pracy rolniczej zgłaszanych do Kasy.
Do końca listopada br. do Placówki Terenowej KRUS w Oleśnie nie zgłoszono żadnego zdarzenia, w którym osoba mieszkająca na terenie gminy Rudniki upadła podczas wykonywania pracy rolniczej. Należy zwrócić uwagę, że ogólnie do tut. Placówki zgłoszono 1 wypadek zaistniały na terenie gminy Rudniki, który jednak nie został zakwalifikowany do kategorii „Upadek osób”. Średnia roczna liczba wszystkich tego typu zdarzeń zaistniałych, tj. upadków osób, w powiecie oleskim wynosi ok. 55%.
Do najczęstszych przyczyn upadków osób zaliczyć można: zły stan nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie), nieużywania odpowiedniego obuwia roboczego, nieoznakowane progi w otworach drzwiowych, brak poręczy przy schodach, a także nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych.
W związku z powyższym w celu uniknięcia upadków oraz ich skutków zachęcamy do poprawy stanu nawierzchni podwórza, tj. ich utwardzania, wyrównania nierówności terenu oraz właściwego oświetlenia. Ponadto podczas pracy w gospodarstwie rolnym należy nosić obuwie przystosowane do wykonywanych czynność, gdyż dobrze dobrane obuwie ogranicza ryzyko upadku. Nie należy montować progów w otworach drzwiowych budynków, a już zamontowane – odpowiednio oznakować. W celu zapobiegania upadkom podczas schodzenia i wchodzenia na maszyny i przyczepy rolnicze powinno się korzystać z drabiny i poruszać się zawsze twarzą do maszyny, trzymając się przy tym zamontowanych uchwytów. Aby uniknąć upadku z wysokości należy zamontować poręcze wzdłuż schodów oraz barierki przy otworach stropowych. W trakcie pracy także powinno się unikać pośpiechu, który może wpłynąć na ograniczenie ostrożności i w konsekwencji na zaistnienie zdarzenia wypadkowego.
Przypominamy, że wypadek do KRUS należy zgłosić niezwłocznie, jak najwcześniej, najlepiej w terminie do 14 dni. Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS, telefonicznie, za pośrednictwem poczty, a także w portalu eKRUS. Informujemy, że późne zgłoszenie wypadku może uniemożliwić ustalenie jego okoliczności, a tym samym skutkować odmową prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.
Artykuł pt. Rola rolnika by upadku unikał - Rudniki.pdf (434,18KB)